11:37 03.09.2020

АПЕ просить Секретаріат Європейського Енергоспівтовариства сприяти вирішенню проблем на ринку газу, спричинених обмеженнями постачальників "Нафтогазом"

3 хв читати
АПЕ просить Секретаріат Європейського Енергоспівтовариства сприяти вирішенню проблем на ринку газу, спричинених обмеженнями постачальників "Нафтогазом"

 Асоціація постачальників енергоресурсів (АПЕ), яка об'єднує 25 ліцензіатів із постачання газу та електроенергії, звернулася до Секретаріату Європейського Енергоспівтовариства і Європейської бізнес-асоціації з проханням посприяти вирішенню проблемних питань функціонування роздрібного ринку газу в Україні, пов'язаних, зокрема, з обмеженням НАК "Нафтогаз України" можливості незалежних постачальників вільно купувати газ державного видобутку.

"Цінова політика на роздрібному ринку природного газу для кінцевих споживачів обумовлена ціновою політикою НАК "Нафтогаз України" як основного "держателя" ресурсу видобутого природного газу. У такій ситуації ринкова поведінка і ринкова гнучкість постачальників природного газу суттєво обмежується", - йдеться в листі Асоціації за підписом її керівника Артема Компана, яким володіє агентство "Інтерфакс-Україна".

Асоціація звертає увагу на те, що статус НАК як імпортера, оптового продавця/покупця, материнської компанії для суб'єктів державної видобутку, а також постачальника природного газу дає йому значні конкурентні переваги порівняно з іншими постачальниками і "ринковий запас міцності для агресивного демпінгу на ринку природного газу".

АПЕ як приклад навела середньозважену ціну ресурсу в серпні на Українській енергетичній біржі, що становила 4232,76 грн/тис. куб. м з ПДВ, і на хабі TTF із показником в 4209 грн/тис. куб. м із ПДВ.

При цьому Асоціація зазначила, що НАК для побутових споживачів у серпні пропонувала ціну в розмірі 3091,01 грн/тис. куб. м з ПДВ без урахування тарифу на транспортування і розподіл.

На думку Компана, штучне обмеження можливості незалежних постачальників вільно купувати газ із ресурсу державних видобувних компаній має регресивний вплив на розвиток ринку природного газу в Україні, зокрема обмежує конкуренцію на ньому, призводить до маніпулятивного ціноутворення, що відображається і на кінцевих споживачах, і на конкурентності природного газу порівняно з іншими джерелами енергії.

Водночас Асоціація просить Секретаріат ЄЕС і ЄБА спонукати уряд ухвалити необхідні підзаконні акти, передбачені законом про ринок природного газу, щодо захисту вразливих споживачів, а до їх ухвалення - відновити механізм ПСО в частині захисту таких споживачів.

"Скасування урядом механізму ПСО для всіх побутових споживачів з 1 серпня 2020 року виглядає досить безвідповідальним кроком щодо саме категорії вразливих споживачів, оскільки ПСО було єдиним механізмом, який захищав вразливих споживачів від можливого обмеження газопостачання та втрати постачальника природного газу", - аргументує свою позицію АПЕ.

Водночас вона звертає увагу профільних організацій на ухвалення НКРЕКП у червні поточного року змін до правил постачання природного газу, які надали побутовим споживачам право змінювати постачальника без повної оплати заборгованості за спожиті енергоресурси.

"Вищезазначені зміни загрожують діяльності постачальників через неминуче накопичення боргів недобросовісних споживачів при тому, що дієві механізми впливу на таких споживачів було скасовано", - зазначено в листі.

Крім цього, Асоціація акцентує увагу Секретаріату ЄЕС і ЄБА на те, що регулятор НКРЕКП досі не затвердила правила для визначення ціни природного газу, що поставляє постачальник "останньої надії", зазначивши, що це є порушенням статті 15 закону про ринок природного газу.

"Це, в свою чергу, призвело до того, що ціна ПОН, яким є ТОВ ЦПК "Нафтогаз", сформувалася неконкурентно і залишається значно нижче цін на ринку", - заявляє Асоціація.

Як повідомлялося, з 1 серпня 2020 року з НАК "Нафтогаз України" знято спеціальні зобов'язання з продажу газу для його подальшого постачання побутовим споживачам. З серпня ціни на газ для своїх побутових клієнтів і бізнесу (юросіб) кожен постачальник визначає самостійно.

Згідно з моніторингом енергорегулятора, в першому кварталі 2020 року біля 69% обсягів постачання газу населенню здійснювали компанії групи "РГК", групою "Нафтогаз" - 2%, іншими постачальниками - 29%.

Виконавчий директор з трансформації групи "Нафтогаз" Отто Ватерландер 1 вересня заявив, що початок конкурентної боротьби за українських побутових споживачів газу призвів до тривожних сигналів, які змушують сумніватися в ефективності конкуренції на місцях і потребують підключення або втручання регулятора.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ДМЗ Ярославського відновив виробництво теплоізолюючих сумішей

Скасування нульової ставки акцизу для ВЕС і СЕС спровокує арбітраж інвесторів проти України - думка

Мінфін підвищив прогноз виплат за держборгом України в IV кв.-2021 на 1,9 млрд грн

Київ залучить EUR30 млн кредиту від ЄІБ для модернізації вуличного освітлення

Уряд Франції виділить по EUR70 млн на модернізацію водопостачання в Києві та Луганській області

Франція профінансує 85% суми контракту на EUR300 млн на постачання ДСНС пожежних автопідйомників

Аеропорт "Київ" може у 2023 р. закритися на 8-9 міс. на реконструкцію

Більше ніж половина експертів допускають можливість рецесії в Україні - опитування Фонду "Демініціативи"

"Укравтодор" планує за 2 роки відновити всю трасу від Сміли до Київської області

Кабмін пропонує обмежувати право виїжджати за кордон керівнику компанії з податковим боргом понад 1 млн грн - ресурсний законопроект

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА