17:04 09.09.2020

Виплати за ВВП-варантами у 2021 році $40 млн і за помірного зростання ВВП до 2040 року потенційно можуть перевищити $22 млрд - глава Мінфіну про причини викупу

3 хв читати
Виплати за ВВП-варантами у 2021 році $40 млн і за помірного зростання ВВП до 2040 року потенційно можуть перевищити $22 млрд - глава Мінфіну про причини викупу

Рішення про частковий викуп ВВП-варантів, випущених під час реструктуризації зовнішнього боргу України в 2015 році, спрямоване на зниження виплат із держбюджету, які наступного року мають сягнути $40 млн, а за весь період обігу цих паперів виплати за ними до 2040 року можуть перевищити $22 млрд, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.

"Потенційні виплати за державними деривативами до 2040 року за помірного зростання ВВП можуть сягнути понад $22 млрд. У зв'язку з цим було ухвалено урядове рішення... під грифом "таємно", яким були визначені умови здійснення операції", - сказав глава Мінфіну на парламентському комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики в середу.

Марченко уточнив, що урядовий прогноз зростання ВВП на 2021 рік становить 4,6%, а за такого зростання за ВВП-варантами у 2023 році необхідно було б виплатити $600 млн.

Міністр нагадав, що Верховна Рада змінами до держбюджету-2020 навесні цього року надала Мінфіну право здійснювати операції з державними деривативами.

Він також уточнив, що після оприлюднення інформації про операцію котирування ВВП-варантів зросли одразу на 8 процентних пунктів.

ВВП-варанти були випущені у рамках реструктуризації держборгу в 2015 році замість єврооблігацій на номінальну суму $3,2 млрд і не є частиною держборгу країни. Платежі за ВВП-варантами здійснюватимуться щорічно в грошовій формі в доларах США залежно від динаміки зростання реального ВВП України у 2019-2038 рр., проте через два календарні роки - тобто між 2021-м і 2040 роками.

Якщо приріст ВВП за рік буде нижчий за 3% або реальний ВВП буде меншим ніж $125,4 млрд, то виплат за паперами не буде. Якщо ж приріст реального ВВП становитиме від 3% до 4%, виплата за паперами становитиме 15% перевищення показника ВВП над 3%, а якщо вище ніж 4% - то ще плюс 40% перевищення показника ВВП над 4%. Окрім цього, з 2021 до 2025 року платежі обмежені 1% ВВП. Відсутність якихось обмежень щодо виплат після 2025 року в разі швидкого зростання ВВП критикували окремі політики та експерти.

Після випуску ВВП-варантів наприкінці 2015 року вони котирувалися за курсом близько 50% номіналу, після чого просіли до 30%, а історичним мінімумом було 28,257% у середині листопада 2016 року. Потім розпочалося зростання їх котирувань, і на середину квітня 2018 року в очікуванні відновлення фінансування МВФ ці папери подорожчали до локального максимуму в 72,5%.

Однак проблеми в переговорах із МВФ знову призвели до їх падіння майже до 50% номіналу на початок жовтня-2018, коли Київ, нарешті, домовився з МВФ про новий транш. Нове зростання цих паперів, як і котирувань єврооблігацій України, розпочалося навесні 2019 року з виборів президента, на яких переміг Володимир Зеленський. А позначку в 100% номіналу їх котирування вперше здолали в середині січня цього року.

Пов'язана з епідемією коронавірусу криза знову обвалила котирування цих паперів, у другій половині березня вони знову опускалися до 50% номіналу, проте на новинах про ймовірне отримання Україною великого кредиту МВФ та інших МФО ці папери подорожчали, на початку липня коштували дорожче за 90%, а в окремі дні навіть понад 95%.

У дні, що передували оголошенню 15 серпня про викуп частини ВВП-варантів, ці папери котирувалися за курсом близько 86% від номіналу, а на вечір 8 вересня коштували понад 97%.

Для викупу ВВП-варантів Україна залучила J.P. Morgan, з яким розрахувалася єврооблігаціями на $328,79 млн, які були погашені 1 вересня. За даними учасників ринку, викуплено було близько 11,5% ВВП-варантів, а операція з їх викупу тривала понад місяць.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Дві треті українських готелів у 2020 році скоротили виручку на 40% і більше - UHRA

"МАУ" пропонує Міністерству охорони здоров'я переглянути умови для в'їзду до України вакцинованим іноземцям

Уряд України підтримав законопроект, що дозволяє впровадження проектів державно-приватного партнерства в дорожній галузі

Наглядова рада "МГУ" заявляє про неможливість платити "Нафтогазу" за купівлю ОГТСУ та просить Кабмін розв'язати проблему

Газзбути почали звертатися до "Нафтогазу" по газ для побутових споживачів

Верховний Суд визнав протиправним і скасував рішення НБУ про відмову Резнікову в погодженні на посаду голови наглядової ради Ощадбанку

Туристична галузь України в 2020 році втратила близько 60 млрд грн - ДАРТ

Кабмін ініціює впровадження газопостачальниками річних контрактів на постачання газу для населення

Кабмін бере в управління генкомпанії, операторів ринків е/е та газу планує передати Міненерго

Прем'єр України доручив підготувати випуск "зелених" облігацій

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА