Економіка

Перші осінні холоди підняли ціну на газ в Європі до $150/тис. куб. м - нового максимуму з початку року

Спотові ціни на газ в Європі показали новий максимум з початку року, сягнувши на голландському хабі TTF за підсумками торгів у понеділок $150 за 1 тис. куб.

Наприкінці минулого тижня в Європу прийшли перші серйозні осінні холоди (з нижчими температурами, ніж звичайні для цих днів).

Досягнутий рівень котирувань є максимальним із початку грудня 2019 року, тобто до видалення з ринку ризикової премії за зрив постачань через Україну. З історичного мінімуму в $34 за тис. куб. м, який було зафіксовано 21 травня, ціна блакитного палива вже зросла в 4,4 раза.

Ціни на газ зростають у всьому світі: на американському Henry Hub вони зросли до $100 за 1 тис. куб. м ($2,8 за mmbtu) після корекції до $2 тиждень тому. Ціни на американському ринку хоч і дещо нижчі за європейські, але різниця в ціні не здатна покрити витрати на скраплення та перевезення до Європи. Як свідчать дані Bloomberg, у вересні на термінали північного заходу Європи не прийде жоден танкер із США, тоді як у літні місяці приходило стабільно по два газовози.

Усе літо приплив скрапленого природного газу на термінали в Європі знижувався в річному виразі, у вересні середньодобові постачання вже на 14% нижчі, ніж рік тому. Та й загалом середньодобові постачання СПГ на ринок Європи за 2020 рік уже лише на 0,2% більші, ніж за 2019 рік.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ