Інтерфакс-Україна
18:08 23.11.2020

Європейське Енергоспівтовариство закликає відновити незалежність українського енергорегулятора - звіт

2 хв читати
Європейське Енергоспівтовариство закликає відновити незалежність українського енергорегулятора - звіт

Європейське Енергетичне співтовариство (ЄЕС) наполягає на забезпеченні незалежності Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

"Поточна ситуація, коли НКРЕКП діє як "центральний виконавчий орган", - тимчасове рішення, призначене для виконання постанови Конституційного Суду, і є неконституційним, це явне порушення acquis (право ЄС)", - ідеться в щорічному звіті Енергоспівтовариства з імплементації вимог права Євросоюзу, розміщеному на його сайті в понеділок.

Згідно з повідомленням, Енергоспівтовариство вважає, що необхідно якомога швидше внести конституційні поправки і відновити незалежність регулятора.

При цьому занепокоєння ЄЕС викликав нещодавній розпуск стратегічного департаменту НКРЕКП.

Водночас ЄЕС зазначило, що незважаючи на ці проблеми, український енергорегулятор продовжує використовувати свій досвід для впровадження стійких ринкових реформ.

Як позитивну подію у звіті названо "скасування вимоги публікувати рішення НКРЕКП в Офіційному віснику як попередню умову для набуття ними чинності".

Водночас у звіті зазначено, що Антимонопольний комітет України (АМКУ) - один із найактивніших органів щодо забезпечення дотримання закону про конкуренцію в Енергетичному співтоваристві, зосереджений переважно на розслідуванні зловживань домінувальним становищем на ринках електроенергії та газу, а також розслідує антиконкурентні угоди.

"АМКУ активно співпрацює із Секретаріатом щодо розслідування ймовірних зловживань домінувальним становищем", - ідеться у звіті.

Як повідомлялося, на початку 2020 року директор секретаріату ЕС Януш Копач (Janez Kopač) заявив, що поправки до закону про НКРЕКП наприкінці 2019 року були необхідні для продовження роботи комісії та погоджені з Енергоспівтовариством (ЄЕС), але тепер ЄЕС очікує нових законодавчих змін для забезпечення реальної незалежності регулятора.

"Наразі необхідна поправка до Конституції і зміна або адаптація цього закону для по-справжньому незалежного регулятора", - зазначив Копач

У червні 2019 року Конституційний Суд України визнав неконституційними низку положень закону про НКРЕКП, дозволив виправити його до 2020 року. Невиконання рішення КС не дозволило б комісії ухвалювати необхідних рішень з 1 січня 2020 року. Відповідні поправки ВР ухвалила 19 грудня.

Згідно з ними, НКРЕКП є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом і створюється Кабінетом Міністрів.

У жовтні НКРЕКП розформувала департамент стратегічного розвитку та планування, замінивши його на управління стратегічного розвитку та міжнародної координації.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА