Інтерфакс-Україна
15:40 15.01.2021

Вітренко заявляє про протидію всередині України тиску на "Газпром" щодо перенесення точок продажу газу на східний кордон

3 хв читати
Вітренко заявляє про протидію всередині України тиску на "Газпром" щодо перенесення точок продажу газу на східний кордон

В.о. міністра енергетики Юрій Вітренко заявляє про наявність всередині України протидії тиску на російський "Газпром" із метою перенесення точок передання газу для європейських покупців із західного на східний кордон України, розблокування експорту газу з Росії незалежними компаніями, а також експорту з Центральної Азії.

"Для України це вигідно тому, що це створює додатковий попит на потужності української ГТС для транзиту газу в Європу, а також знижує ціну газу на українському оптовому ринку до рівня експортного паритету, що підвищує конкурентоздатність української економіки. Питання десятків мільярдів доларів для України", - написав Вітренко на своїй сторінці у Facebook у п'ятницю.

При цьому він зазначив, що Росія на політичному рівні блокує всі вигідні для України дії на ринку газу, і тепер її позицію активно підтримують сили всередині країни.

"І ось зараз на допомогу політичному керівництву Росії приходять агенти в Україні... Сумно спостерігати, як зараз відкриті російські агенти та навіть вже "консерви" запускають хвилю "обурення" щодо моїх слів про необхідність тиску на "Газпром", - зазначив глава Міненерго.

Водночас у попередньому пості в ніч на п'ятницю Вітренко назвав "дивними темниками" протести проти можливості купівлі газу в незалежних від "Газпрому" російських компаній, пояснивши в коментарях до нього, що йдеться про "Роснафту", "Новатек" і "великі європейські компанії, які видобувають газ у Росії". При цьому він зазначив, що вони добувають "вп'ятеро більше, ніж вся Україна".

За його словами, такий експорт буде додатковим джерелом попиту на послуги транзиту через Україну до Європи, що "Нафтогаз" і вимагає розблокувати вже багато років.

"Якщо хтось "раптово" подумав, що це погано і непатріотично, то тоді він має вимагати заборони транзиту російського газу через Україну і заборони імпорту газу російського походження в Україну", - наголосив Вітренко.

Як повідомлялося, раніше Вітренко закликав НАК "Нафтогаз України" активніше домагатися перенесення ВАТ "Газпром" точки продажу ресурсу на кордон із Російською Федерацією, що дало б змогу формувати ціну газу за принципом "хаб мінус".

При цьому він зазначив, що європейські компанії, отримавши можливість купувати газ на кордоні РФ-Україна, зможуть продавати його в Україну за ціною "хаб мінус", а Україна купуватиме його не у "Газпрому", а у цих самих компаній, але на східному кордоні.

Вітренко також наголосив, що умови контракту з "Газпромом" 2019 року повністю дозволяють здійснювати постачання газу за принципом "хаб мінус", зазначивши: першим кроком до цього стало рішення Стокгольмського арбітражу про встановлення для України принципу "хаб".

Водночас глава Міненерго звернув увагу на стратегічну необхідність переходити від імпорту газу до експорту, що дало б змогу формувати ціну газу з експортного паритету.

На думку в.о. міністра, "Нафтогаз" має можливості для активної боротьби зі зловживаннями "Газпрому" його домінантним становищем і може подавати скарги до Європейського антимонопольного органу, а також навіть ініціювати новий міжнародний арбітраж за угодою про організацію транзиту, укладеною наприкінці грудня 2019 року.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА