15:50 15.01.2021

Січневий локдаун скорочує замовлення українським машинобудівникам, для легкої промисловості - критичний - думки

4 хв читати
Січневий локдаун скорочує замовлення українським машинобудівникам, для легкої промисловості - критичний - думки

Упроваджені в січні в Україні посилені карантинні обмеження не чинять безпосереднього впливу на роботу машинобудівних підприємств, проте через економію бюджетів клієнти скорочують замовлення і не завжди своєчасно розраховуються за продукцію, повідомили опитані агентством "Інтерфакс-Україна" підприємства.

"Оскільки ми виробляємо засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД), карантинні обмеження позначаються не дуже сильно: шахти мають функціонувати, а спускатися під землю без саморятівників заборонено. Проте деякі компанії переглядають інвестиційні бюджети та не оновлюють парк, наприклад, індивідуальних ізолювальних респіраторів для рятувальників, або приладів для перевірки й налаштування респіраторів. Приймають рішення просто виконати їх ремонт. Тому спад продажу є, але він незначний", - повідомив агентству Антон Сакович - голова ради директорів компанії DEZEGA, котра виробляє ЗІЗОД для українського ринку на заводі в Туреччині.

Він зазначив, що DEZEGA намагається перекрити цей спад зростанням на інших ринках або іншою продукцією.

Говорячи про постачання комплектуючих (зокрема з урахуванням упроваджених обмежень в інших країнах-постачальниках), Сакович повідомив, що точкові затримки існують.

"Але в нас є буфери для безперервного виробництва, а також можливість прискорити доставку за рахунок швидшої, але дорогої логістики. Ми вжили низку антикризових заходів на початку пандемії, щоб виключити збої виробництва, і наразі це дає свої результати", - розповів він.

У свою чергу директор з маркетингу АТ "Дніпроважмаш" В'ячеслав Пронський зазначив агентству, що локдаун сам по собі не чинить впливу на роботу підприємства, але з урахуванням впливу на економіку зберігаються відзначені й у весняний локдаун 2020 року проблеми: скорочення замовлень, зниження цін і високий ступінь невизначеності.

Водночас, за його словами, до цього переліку в грудні додалося стрімке (за деякими позиціями понад 50%) зростання цін на основні матеріали та комплектуючі (чавун переробний, сталевий і чавунний брухт, металопрокат, феросплави, формувальні матеріали), а також на енергоносії.

"На жаль, наш ринок має певну інерційність, і замовники поки що не готові до такого ж (у відсотках) підвищення цін на нашу продукцію. До того ж, з моменту узгодження ціни продукції до початку виготовлення зазвичай минає кілька місяців, і на момент закупівлі матеріалів уже неможливо переглянути погоджену ціну", - констатував Пронський.

Окрім цього, серед чинників впливу він відзначив невчасність надходження коштів.

"З одного боку, перша половина січня традиційно в цьому плані - "мертвий сезон". З іншого, заради збереження вищої ціни ми часто погоджуємося на більше відстрочення платежу, і це призводить до браку обігових коштів, зокрема, якого ми в січні зазнаємо", - зазначив директор з маркетингу.

Проте, наголошує він, на сьогодні вже видно завантаження виробництва замовленнями, орієнтовно, до кінця березня, і є підстави для отримання низки великих замовлень, які дають змогу завантажити "Дніпротяжмаш" більш рівномірно та повно на весь 2021 рік.

Тим часом найбільше вагонобудівне підприємства України - Крюківський вагонобудівний завод - прийняв рішення не працювати в період локдауну (зі збереженням частини заробітної плати).

"Завод у січні, в період локдауну, не працює, зокрема з урахуванням того, що січень традиційно складний місяць, а в січні поточного року ситуація посилюється ще і відсутністю замовлень на вагони та загальною критичною ситуацією у вагонобудуванні України", - зазначили на КВБЗ.

Критичними для ситуації в легкій промисловості вважає впроваджені в січні обмеження власник групи "Текстиль-Контракт", член президії Ради Федерації роботодавців України Олександр Соколовський.

"Упроваджений урядом "антиковідний" локдаун до 24 січня для підприємств легкої промисловості "убивчий", і за підсумками року тільки з цієї причини виробництво товарів скоротиться мінімум на 10%. Торішній локдаун лише у квітні дав 40-відсоткове падіння виробництва в легкій промисловості, а за підсумками року - мінус 10%. А зараз нас підкосять мертвим січнем, і буде мінус 10% по 2021 року, а це скорочення щонайменше на 10 тис. робочих місць у галузі", - зазначив він, додавши, що через падіння збуту постраждають усі: швейники, взуттєвики, виробники тканин, білизни й домашнього текстилю.

При цьому він нагадав, що січень - і так найскладніший місяць, коли торгівля традиційно просідає, а витрати на оренду, зарплати та комунальні платежі потрібно платити.

"Дуже хочеться зберегти команду професіоналів, але зробити це після локдауну буде вкрай складно", - резюмує Соколовський.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

"Енергоатом" цього року закриє весь обсяг компенсації тарифів для населення у 121 млрд грн

Кількість перевірок українських перевізників у Польщі зросла

Мінвідновлення докладає зусиль для розблокування всіх ПП на кордоні та збереження угоди про лібералізацію перевезень

"ДТЕК" за тиждень відновив електропостачання 73 тис. абонентів на Донеччині та Дніпропетровщині

Зростання ВВП України в III кв.-2023 до III кв.-2022 сповільнилося до 9,3% - Держстат

"Київтеплоенерго" отримало сертифікат відповідності ISO 14001:2015 "Система екологічного управління"

Дефіцит потужності в енергосистемі зберігається п'ятий день поспіль - "Укренерго"

До Польщі з України прибув потяг із фурами - Укрзалізниця

Північ Донецької області тимчасово знеструмлено через спрацювання захисту на Слов'янській ТЕС

USDA підвищило прогноз експорту пшениці з України на 0,5 млн тонн і кукурудзи на 1 млн тонн

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА