Інтерфакс-Україна
12:13 04.03.2021

Законопроект про націоналізацію "Мотор-Січ" днями буде внесено до ВР - голова фракції "Слуга народу"

4 хв читати
Законопроект про націоналізацію "Мотор-Січ" днями буде внесено до ВР - голова фракції "Слуга народу"

Законопроект про націоналізацію АТ "Мотор Січ" буде внесено до Верховної Ради цього або наступного тижня, повідомив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія у коментарі телеканалу "Прямий".

"Ви знаєте, що там наклали санкції проти китайських компаній, і це питання обороноздатності для того, щоб врегулювати правовий статус компанії", - сказав він.

Арахамія наголосив, що наразі у "Мотор Січ" повністю невизначений стан, тоді як це містоутворювальне підприємство і на ньому працюють "десятки тисяч людей", які звертаються до профільного комітету парламенту і просять визначити його статус і майбутнє.

Щодо можливої реакції на націоналізацію китайських інвесторів Арахамія сказав, що необхідно проводити переговори з китайською стороною.

У свою чергу прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час прес-конференції в Києві в четвер повідомив, що уряд поки що не чув про такий законопроект і не працював над ним.

"Поки що ми працюємо над стабілізацією роботи цього підприємства в подальшому і неможливістю його, скажімо так, розтягнути в різні боки і втратити ту стратегічність й унікальність, які воно має", - повідомив прем'єр.

За його словами, питання збереження контролю над цілісністю і безперебійною роботою "Мотор-Січ", яке має стратегічне значення для України і володіє унікальними технологіями, - це пріоритет для держави.

"Тому питання, як залишити контроль, ми обговорюємо це на рівні уряду. Як забезпечити стабільність збереження цього підприємства, колективу, технологій, потужностей виробничих - це дуже важливо для того, щоб не дати можливості втратити той технологічний і кадровий ресурсний потенціал, школу підприємства - над цим ми працюємо", - сказав Шмигаль.

Як повідомлялося, китайські інвестори ініціювали арбітраж проти держави Україна в грудні 2020 року. Вони стверджують, що українська влада експропріювала їхні інвестиції, а також порушила інші їхні права, передбачені міжурядовою угодою про заохочення і взаємний захист інвестицій між Україною і Китаєм від жовтня 1992 року. Інтереси китайських інвесторів представляють міжнародні юридичні компанії WilmerHale, DLA Piper та Bird & Bird. Радником із питань українського права в міжнародному арбітражі буде компанія Arzinger.

За даними джерела в уряді, нині близько 75% акцій "Мотор Січі" вже належать групі китайських власників, і якась частина спірного пакета акцій є заставою за фінансуванням, наданим, зокрема, China Development Bank.

На початку серпня 2020 року Beijing Xinwei повідомила, що відмовилася від спроби отримати дозвіл на купівлю "Мотор Січі" спільно з держконцерном "Укроборонпром", і тепер її новим партнером є DCH Ярославського. Компанії вже чотири рази подавали заяви до АМКУ, востаннє - у грудні минулого року, проте поки що безрезультатно.

Чергова спроба провести збори акціонерів 31 січня цього року знову завершилася невдало через арешт акцій за ініціативою Служби безпеки України, який було накладено у 2017 році на 41% акцій, а потім у 2018 році розширено на всі акції компанії. "Досудове розслідування встановило, що з 2016 року до сьогодні невстановлені особи серед нинішніх і колишніх посадовців і кінцевих бенефіціарних власників "Мотор Січі", діючи за попередньою змовою між собою для послаблення держави шляхом руйнування зазначеного підприємства (...), здійснили низку операцій купівлі-продажу контрольного пакета акцій товариства на користь іноземних компаній, які мають намір перемістити активи та виробничі потужності товариства за межі України, що призведе до його ліквідації та знищення", - зазначено у рішенні суду від 7 вересня 2017 року.

Президент України Володимир Зеленський за рішенням Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) 29 січня 2021 року ввів санкції стосовно громадянина Китаю Ван Цзіна та пов'язаних із ним Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd; Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd (обидві - Пекін); Skyrizon Aircraft Holdings Limited (Британські Віргінські о-ви) і Hong Kong Skyrizon Holdings Limited (Гонконг), які намагаються останніми роками реалізувати в Україні права акціонерів ПАТ "Мотор-Січ". У зв'язку з цим Китай направив ноту Міністерству закордонних справ України.

Про занепокоєння США продажем "Мотор Січі" китайським власникам заявив під час візиту до Києва наприкінці серпня 2019 року тодішній радник президента США з питань безпеки Джон Болтон. Наприкінці минулого року тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор заявив, що США розраховують на нову операцію із залучення на "Мотор Січ" американського або іншого інвестора, щоб підприємство не було продане китайському покупцю. Згідно з інформацією агентства "Інтерфакс-Україна", це питання також порушувалося під час візиту в Україну заступника держсекретаря США Стівена Бігана наприкінці серпня.

ПАТ "Мотор Січ" - один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. Постачає продукцію до більше ніж 100 країн світу. Підприємство в січні-вересні 2020 року отримало 930,2 млн грн чистого прибутку, тоді як за аналогічний період 2019 року чистий збиток становив 532,7 млн грн. Чистий дохід "Мотор Січі" зріс на 20,2% - до 7 млрд 679,5 млн грн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

DIM вікрив продажі комплексі The One

Бюджетна декларація допускає зростання мінімальної зарплати до 10 тис. грн в 2028р.

Бюджетна декларація на 2026-2028рр передбачає за базовим сценарієм поступове скорочення видатків держбюджету на безпеку і оборону

Наступний перегляд програми з МВФ за пропозицією України відбудеться у грудні-2025 замість серпня-вересня

ДПС за 6міс.-2025 перевиконала план надходжень до держбюджету на 10,4% - в.о. голови Карнаух

Угода щодо лібералізації торгівлі - це новий етап у контексті процесу вступу України в ЄС - Єврокомісія

Доходи загального фонду держбюджету в червні-2025 зросли на 63,4% до червня-2024 завдяки дивідендам та ERA

Частка NPL у банківському секторі у червні скоротилась до 27,9% - НБУ

Зростання ВВП за затягування війни уповільниться 2026 р. до 2,4%, оборона потребуватиме ще 775 млрд грн – Бюджетна декларація

Узгоджено ключові принципи, на яких розбудують зону вільної торгівлі між Україною та ЄС - Стефанішина

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА