17:40 11.03.2021

Секретар РНБО України: Підприємство "Мотор Січ" буде повернуто українському народові

4 хв читати
Секретар РНБО України: Підприємство "Мотор Січ" буде повернуто українському народові

ПАТ "Мотор Січ" буде найближчим часом законним способом повернуто у власність України, заявив секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Олексій Данілов.

"... Йдеться про підприємство "Мотор Січ" у Запоріжжі. На сьогодні ухвалено рішення, згідно з яким підприємство "Мотор Січ" буде повернуто українському народові. Буде повернуто у власність Української держави законним, конституційним способом найближчим часом", - сказав Данілов на брифінгу у четвер за результатами засідання РНБО.

Він наголосив, що питання щодо кожного підприємства України оборонно-промислового комплексу, які "дивним чином опинилися у приватних руках", розглядатиметься окремо.

"Якщо підприємство є для нас важливим, стратегічно важливим, ми законним способом це робитимемо з іншими підприємствами. Люди, які вкладали свої гроші, інвестували в ці підприємства, обов'язково отримуватимуть відповідну компенсацію. Це робиться для нацбезпеки нашої країни", - додав секретар РНБО.

ПАТ "Мотор Січ" - один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. Постачає продукцію до більше ніж 100 країн світу. Підприємство в січні-вересні 2020 року отримало 930,2 млн грн чистого прибутку, тоді як за аналогічний період 2019 року чистий збиток становив 532,7 млн грн. Чистий дохід "Мотор Січі" зріс на 20,2% - до 7 млрд 679,5 млн грн.

Як повідомлялося, китайські акціонери "Мотор Січі" ініціювали арбітраж проти держави Україна в грудні 2020 року. Вони стверджують, що українська влада експропріювала їхні інвестиції, а також порушила інші їхні права, передбачені міжурядовою угодою про заохочення та взаємний захист інвестицій між Україною і Китаєм від жовтня 1992 року. Інтереси китайських позивачів представляють міжнародні юридичні компанії WilmerHale, DLA Piper і Bird&Bird.

За даними джерела в уряді, нині близько 75% акцій "Мотор Січі" вже належить групі китайських власників, і якась частина спірного пакета акцій є заставою за фінансуванням, наданим, зокрема, China Development Bank.

На початку серпня 2020 року китайська Beijing Xinwei Ван Цзіна повідомила, що відмовилася від спроби отримати дозвіл на купівлю "Мотор Січі" спільно з держконцерном "Укроборонпром", і тепер її новим партнером є DCH Ярославського. Компанії вже чотири рази подавали заяви до АМКУ, останній раз - у грудні минулого року, проте поки що безрезультатно.

Чергова спроба провести збори акціонерів 31 січня цього року знову завершилася невдало через арешт акцій за ініціативою Служби безпеки України, який було накладено в 2017 році на 41% акцій, а потім у 2018 році розширено на всі акції компанії. "Досудове розслідування встановило, що з 2016 року до сьогодні невстановлені особи з числа нинішніх і колишніх посадовців і кінцевих бенефіціарних власників "Мотор Січі", діючи за попередньою змовою між собою з метою послаблення держави шляхом руйнування зазначеного підприємства (...), здійснили низку операцій купівлі-продажу контрольного пакета акцій товариства на користь іноземних компаній, які мають намір перемістити активи та виробничі потужності товариства за межі України, що призведе до його ліквідації та знищення", - йдеться у рішенні суду від 7 вересня 2017 року.

Президент України Володимир Зеленський за рішенням Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) 29 січня 2021 року запровадив санкції стосовно громадянина Китаю Ван Цзіна і пов'язаних із ним Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd.; Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd. (обидві - Пекін); Skyrizon Aircraft Holdings Limited (Британські Віргінські Острови) і Hong Kong Skyrizon Holdings Limited (Гонконг), що намагаються останніми роками реалізувати в Україні права акціонерів ПАТ "Мотор Січ". У зв'язку з цим Китай направив ноту Міністерству закордонних справ України.

Про занепокоєння США продажем "Мотор Січі" китайським власникам заявив під час візиту до Києва наприкінці серпня 2019 року тодішній радник президента США з питань безпеки Джон Болтон. Наприкінці позаминулого року тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор заявив, що США розраховують на нову операцію із залучення на "Мотор Січ" американського або іншого інвестора, щоб підприємство не було продане китайському покупцю.

На початку 2021 року Бюро промисловості та безпеки (BIS) Мінторгівлі США додало Skyrizon до списку "військових кінцевих користувачів" (MEU), що вперше був сформований наприкінці минулого року і включив 58 китайських і 45 російських компаній. "Skyrizon - китайська державна компанія, і її прагнення купувати і впроваджувати іноземні військові технології є серйозною загрозою національній безпеці та інтересам зовнішньої політики США", - наводили в релізі Мінторгівлі США слова міністра Вілбура Роса (Wilbur Ross).

 

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА