12:09 30.03.2021

Україні варто утриматися від повернення до контролю над цінами на газ і довгостроково вирішити проблему дисбалансу в електроенергетиці – голова представництва МВФ

3 хв читати
Україні варто утриматися від повернення до контролю над цінами на газ і довгостроково вирішити проблему дисбалансу в електроенергетиці – голова представництва МВФ

Повернення до контролю над цінами на природний газ є не тільки вкрай неефективним способом субсидування домогосподарств, а також призводить до зловживання ресурсами через корупцію і стримування впровадження енергоефективності, вважає голова представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман.

"Є - й буде- значна частина українського населення, яка не може покрити витрат на газ, тепло, гарячу воду та електроенергію. Найефективніший спосіб підтримати ці домогосподарства - ідентифікувати їх і надати їм фінансову підтримку через бюджет, щоб вони могли оплатити власні комунальні рахунки", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Люнгман уточнив, що цей інструмент підтримки є у формі програми субсидій домогосподарствам. "Ми підтримуємо цю програму", - зазначив голова представництва.

Він додав, що інше питання є структурним - про те, який найбільш ефективний спосіб організації газового ринку. "Починаючи з 2015 року, здійснюються комплексні зусилля для переходу до відкритого і конкурентоспроможного ринку газу і на оптовому, і на роздрібному рівні. Досягнуто значного прогресу, але цілком функціональний ринок побутового газу ще не створений. Надання домогосподарствам вибору між широким асортиментом продуктів, включаючи контракти з фіксованою ціною, є одним із багатьох необхідних заходів", - сказав Люнгман.

Говорячи про електроенергетичний сектор, глава представництва зазначив, що фінансові дисбаланси в ньому викликають занепокоєння, але запропонував розділити це питання на два: поточний фінансовий дисбаланс і довгострокова енергетична безпека України.

За його словами, є нагальна потреба у визначенні додаткових фінансових ресурсів для електроенергетичного сектора. "Важливою частиною цього є мобілізація фактичних джерел доходів. Просто запозичити більше не є життєздатним вирішенням поточного дисбалансу", - наголосив Люнгман.

Він додав, що є більш широке питання довгострокової моделі електроенергетики в Україні, оскільки нині Україна використовує застарілу інфраструктуру виробництва електроенергії, велика частина якої є спадщиною радянських часів. "Переорієнтація і модернізація виробництва електроенергії є необхідною і можливою. Але це потребує планування з метою посилення енергопостачання і енергобезпеки України", - вважає голова представництва МВФ.

Як повідомлялося, в умовах зростання світових цін на газ уряд України встановив на лютий-березень 2020 року граничну ціну газу в 6,99 грн/куб. м для побутових споживачів, а також для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), житлово-будівельних кооперативів і релігійних організацій.

На квітень це обмеження продовжено не було, проте з газотрейдерами було проведено переговори, і більшість із них зберегли ціни до 7 грн/куб. м. З травня очікується запуск річних контрактів, однак ціна їх поки що невідома.

Крім того, розпочалася дискусія про можливість продовжити режим спецзобов'язань "Нафтогазу" для підприємств теплокомуненерго, завершення якого 1 травня цього року є однією з умов програми співпраці з МВФ.

У сфері електроенергетики уряд у грудні 2020 року зберіг до 31 березня 2021 року режим спецзобов'язань для "Енергоатому" та "Укргідроенерго" і ціну для населення 1,68 грн/кВт-год, скасувавши раніше чинний пільговий тариф на перші 100 кВт-год електроенергії на місяць 0,9 грн/кВт-год. Наприкінці березня таке обмеження було продовжено ще на місяць.

Уряд також встановив ціну продажу НАЕК "Енергоатом" електроенергії ДП "Гарантований покупець" у межах спецзобов'язань для забезпечення населення у розмірі 150 грн/МВт-год, для ПрАТ "Укргідроенерго" залишив на колишньому рівні - 10 грн/МВт-год.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Мінекономіки оцінює зростання ВВП України у 2024 р. у 3,6%

Бізнес-асоціації пропонують оподатковувати ПДВ усі посилки із зарубіжних маркетплейсів

США внесли банк, що базується в Киргизстані, до SDN List за участь у схемі обходу санкцій проти РФ

США розширили список для припинення схем ухилення Росії від санкцій

Ціни на "автоцивілку" в Україні з 1 січня 2025 року зросли в середньому від 70% до 100% - опитування СК

АРМА розміщуватиме арештовані кошти в Сенс Банку

Група "Нафтогаз" після ранкової атаки РФ працює у штатному режимі -

Метпідприємства просять очільника Мінрозвитку про мораторій на тарифи "Укрзалізниці"

ФАО у 2025 р. передасть фермерам Херсонської області рукава для зберігання зерна, підтримає виноробів Одеської та Закарпатської областей

НБУ дозволив "Нафтогазу" валютні транзакції за кордон для виконання рішень арбітражу

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА