08:42 03.07.2021

НКРЕКП рекомендує утриматися в двосторонніх контрактах з купівлі-продажу е/е від орієнтиру на РДН

3 хв читати
НКРЕКП рекомендує утриматися в двосторонніх контрактах з купівлі-продажу е/е від орієнтиру на РДН

Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), рекомендувала учасникам ринку - як споживачам, так і виробникам електроенергії - не орієнтуватися на ринок "на добу вперед" (РДН) як індикатив ціни у двосторонніх угодах, а використовувати фіксовану ціну, за якою продається і купується ресурс.

Згідно з повідомленням регулятора на сайті в п'ятницю пізно ввечері, такі рекомендації він надав у відповідь на різке - майже на третину - зниження ціни на РДН у перші дні липня, що пояснив виведенням попиту з РДН на ринок двосторонніх договорів (РДД).

"Обсяг РДН 2 липня через зниження попиту зменшився на 32,293 тис. МВт-год або на 40% (до 47,94 тис. МВт-год з 80,2 тис. МВт-год на 1 липня - ІФ). Як наслідок, середньозважена ціна РДН знизилася на 29% - до 1034,5 грн/МВт-год (ціна на 1 липня - 1450,65 грн / МВт-год - ІФ). Одночасно спостерігається істотне зростання обсягу РДД", - йдеться в повідомленні НКРЕКП.

У свою чергу, різке зниження попиту регулятор пояснив зниженням закупівлі ресурсу на РДН окремими учасниками ринку, зазначивши, що це в першу чергу ТОВ "Д.Трейдинг" (група ДТЕК), яка, за даними регулятора, зменшила покупку на РДН на 74%, збільшивши при цьому обсяги її покупки на РДД "у пов'язаних осіб".

"Така надмірна влада окремих гравців на ринку електричної енергії несе загрозу його ефективному, конкурентному та стабільному функціонуванню", - зазначив регулятор, додавши, що найближчим часом відповідна інформація буде передана Антимонопольному комітету для проведення розслідування.

Зі свого боку, НКРЕКП заявила про намір всіляко сприяти внесенню змін до законодавства, які передбачають зобов'язання всіх учасників ринку, незалежно від форми власності, купувати і продавати е/е за двосторонніми договорами виключно на електронних аукціонах.

"Це в тому числі мінімізує можливість непрозорого продажу е/е власним трейдерам або пов'язаним особам", - резюмував регулятор.

Згідно з даними "Оператора ринку", середньозважена ціна е/е на РДН в ОЕС України на 3 липня знизилася до 665,42 грн/МВт-год, що майже на 36% нижче ціни на 2 липня і на 54% нижче ціни на 1 липня. Обсяг РДН порівняно з 2 липня знизився майже на 5 тис. МВт-год - до 43,2 тис. МВт-год.

Разом із тим, компанія D.Trading закликала НКРЕКП навести порядок на новому ринку електроенергії відповідно до європейських стандартів роботи, терміново усунути маніпуляції і спекуляції, які спотворюють, на її думку, реформу енергетики України.

"У зв’язку із новою хвилею спекуляцій на РСВ та падіння ціни із-за трейдерів-спекулянтів, D.Trading наполягає на необхідності прийняття Регулятором рішучих дій для боротьби із маніпуляціями на ринку електроенергії та забезпечення стабільності енергосистеми", - йдеться в повідомленні компанії на сайті в п'ятницю пізно ввечері.

При цьому в компанії наголосили, що вважають згубною для ринку бездіяльність НКРЕКП у вирішенні його проблем і створенні умов для маніпуляцій.

 

 

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Фінкомпанії з обмеженням ставки за мікрокредитами 1% на добу будуть обережнішими у виборі клієнтів - думка

"Метінвест" у I кв. наростив сплату податків до бюджету України на 70%, до 4,2 млрд грн - СЕО

ПриватБанк перерахував до бюджету майже 50 млрд грн податку на прибуток і дивідендів за 2023 рік

Сума завданих збитків унаслідок ворожих обстрілів Курахівської ТЕС становить майже 1 млрд грн - ОВА

Дніпропетровська область отримає понад 3,2 млрд грн у рамках економічної платформи "Зроблено в Україні"

Ракетний удар РФ зруйнував ємності з агропродукцією в порту Південний

Кількість офіційно безробітних українців у березні зросла на 8%

НБУ в п'ятницю послабив гривню на 18 коп. - до нового мінімуму

Оприлюднено проєкт Національного плану з енергетики та клімату на період до 2030 р.

Модель оренди з правом викупу - оптимальна для вирішення питання доступності житла - мер Тростянця

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА