17:32 22.07.2021

Пропозиції першого віце-прем'єра збільшують дефіцит держбюджету до 4% ВВП і вище - екс-перший заступник міністра економіки

3 хв читати
Пропозиції першого віце-прем'єра збільшують дефіцит держбюджету до 4% ВВП і вище - екс-перший заступник міністра економіки

Дефіцит державного бюджету доведеться утримувати на рівні 4% ВВП або вище, якщо пропозиції першого віце-прем'єр-міністра - міністра економіки Олексія Любченка почнуть реалізовуватися, вважає екс-перший заступник міністра економіки, керівник з політичних питань Київської школи економіки (КШЕ) Павло Кухта.

"Перший віце-прем'єр пропонує збільшити первинний дефіцит бюджету, тобто дефіцит бюджету без видатків на обслуговування боргу. У нас ці видатки минулого року були близько 3% ВВП. Якщо пропонується довго утримувати первинний дефіцит у розмірі хоча б 1% ВВП, то загальний дефіцит держбюджету має становити 4% ВВП або вище", - пояснив Кухта агентству "Інтерфакс-Україна".

Водночас підтримана парламентом Бюджетна декларація передбачає дефіцит держбюджету в 2022 році на рівні 3,5%, у 2023-му і 2024 рр. - 3% і 2,7% відповідно.

Перший віце-прем'єр пропонує пом'якшити монетарну політику з прив'язкою до стимулювання економічного розвитку, а не до інфляції, як це передбачає політика інфляційного таргетування.

"Тобто фактично пропонується друкувати гроші і терпіти високу інфляцію і, можливо, девальвацію. Це підриватиме довіру до нашої грошової одиниці й економіки як інвесторів, так і звичайних наших громадян. За таких умов ні зовнішні, ні внутрішні інвестиції не підуть в Україну - вони вже зараз не йдуть саме через відсутність упевненості в збереженні своїх грошей і можливості надійно заробляти", - зазначив Кухта.

"З основним посилом викладених тез я не згоден. Вважаю, що така стратегія не спрацює. Це фактично заливання економіки грошима, по суті - надрукувати їх, оскільки не видно джерела, звідки вони мають надійти", - додав він.

Однак керівник із політичних питань КШЕ зазначає, що такою програмною заявою Любченко показує хорошу практику, публічно декларуючи своє бачення економічної стратегії країни, - цю практику варто продовжувати. Кухта додав, що підтримує також викладені Любченком ідеї щодо приватизації та встановлення ефективного управління держкомпаніями, дерегуляції та демонополізації.

Водночас, на думку Кухти, запропонована Любченком стратегія не спрацює і навряд чи буде на практиці імплементована.

"Основа економічної стратегії України має полягати у створенні довіри інвесторів - як іноземних, так і українських, включно з рядовими громадянами. Корупція, вічний перерозподіл коштів, відсутність захисту прав власності призводять до того, що нашій юрисдикції не довіряють, а без довіри жодна економіка не може бути продуктивною і швидко розвиватися", - пояснив Кухта.

"Оскільки пропонована Любченком відмова від стримування інфляції Нацбанком буде сприйнята інвесторами і громадянами (не кажучи вже про МВФ та інших кредиторів) як ризик для стабільності української грошової одиниці, навряд чи запропоновану стратегію можна реально імплементувати на практиці. У магазинах почнуть зростати ціни, гривня падатиме, бюджет втратить можливість залучати фінансування - ці наслідки настануть швидко, і довго терпіти їх країна навряд чи буде", - додав Кухта.

Як повідомлялося, перший віце-прем'єр-міністр - міністр економіки України Любченко виступив за пом'якшення монетарної політики, експансивну фіскальну політику з акцентом на підтримку інфраструктурних проектів та здешевлення кредитування пріоритетних галузей. На його думку, у держфінансах має зберігатися первинний дефіцит до появи стійких темпів економічного розвитку на рівні 4-5% ВВП. Перший віце-прем'єр також вважає, що Україні потрібна м'яка монетарна політика з акцентом на застосування інструментів цільового рефінансування банківських позик.

На його думку, облікова ставка має зберігатися нижчою за нейтральну до появи зростання економіки на рівні 4-5%.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Виручка туристичного сектора Туреччини в II кв. збільшилася на 22,5%, з іноземців найбільше приїхало громадян України

Українські банки в I півріччі наростили прибуток на 26%

Доходи держбюджету в липні-2021 перевиконані на 6,9% від плану

Курс гривні на міжбанку в понеділок послабився до 26,86 грн/$1

Шмигаль доручив Мінекономіки та ФДМ протягом місяця підготувати перелік об'єктів для приватизації на 2022-2023 роки

"Укрзалізниця" розпочала активні роботи з електрифікації ділянки Ковель – Ізов – Держкордон

У "Слузі народу" працюють над передачею адміністрування податку на нерухомість у громади - Корнієнко

VoxCheck: Рік ринку газу для населення: що змінилося?

Мінекономіки анулювало ліцензію недобросовісного посередника з працевлаштування за кордоном "Воркхаб"

З 1 серпня почали діяти нові функції в Єдиній е-системі у сфері будівництва

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА