Інтерфакс-Україна
13:15 15.10.2021

Штучне регулювання цін на реалізацію газу приватними компаніями в Україні призведе до падіння його видобутку - профільна асоціація

4 хв читати
Штучне регулювання цін на реалізацію газу приватними компаніями в Україні призведе до падіння його видобутку - профільна асоціація

Асоціація газодобувних компаній України (АГКУ) попереджає про ризик падіння видобутку природного газу в країні в разі впровадження штучного регулювання ціни на видобутий природний газ приватними газодобувними підприємствами.

"Ініціатива щодо обмеження прав незалежних газовидобувників продавати газ за ринковими цінами суперечить закону України "Про ринок природного газу", а також усім впровадженим в останні роки реформам щодо лібералізації ринку газу в Україні. Це завдасть удару по іміджу України на міжнародній арені та негативно вплине на євроінтеграційні процеси", - йдеться в заяві асоціації.

У АГКУ переконані, що будь-які спроби використання короткострокових, штучних і неринкових методів неодмінно призведуть до негативних наслідків для економіки України та нафтогазовидобувної галузі зокрема.

"Через запровадження механізму регулювання ціни приватні газовидобувні компанії будуть змушені зупинити інвестиції у геологорозвідувальні роботи, розробку родовищ та буріння нових свердловин. Це, в свою чергу, призведе до скорочення робочих місць в секторі і суміжних галузях, а також до зменшення надходжень до державного й місцевого бюджетів", - наголошується в заяві.

За даними асоціації, за останні п'ять років приватні газовидобувні підприємства наростили обсяги видобутку більше ніж на 20%. За результатами 2021 року загальний видобуток незалежними компаніями має становити 5 млрд куб. м, що стане рекордом для України.

"Водночас зупинка інвестиційної діяльності призведе до щорічного падіння газовидобутку приватними газовидобувниками на 10%, що в свою чергу потребуватиме збільшення поставок в Україну імпортного газу. Це послабить енергетичну безпеку України, особливо, враховуючи, запуск "Північного потоку-2" та ризик скорочення або й повного припинення транзиту російського газу через нашу країну", - наголошують в АГКУ.

Крім того, зазначають в асоціації, пропозиції щодо штучного регулювання ціни завдадуть удару по інвестиційному іміджу України. Так, залучення мільярдних інвестицій у нафтогазові проекти, які, зокрема, передбачені укладеними угодами про розподіл продукції, будуть неможливі. Це призведе до втрати більше ніж 12 млрд грн у найближчі п'ять років.

"Наголошуємо, що галузь, яка інвестує в масштабні, довгострокові нафтогазові проекти не сприймає ручних, короткочасних та емоційних рішень", - резюмується в заяві.

Раніше, 13 жовтня ввечері, голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія в ефірі телеканалу "Україна 24" повідомив, що обговорював з Ігорем Абрамовичем (фракція "ОПЗЖ", співвласник ТОВ "Укргаз Інвест") можливість тимчасово зобов'язати на законодавчому рівні приватні газовидобувні компанії продавати газ за собівартістю з невеликою маржею, а не за поточними високими ринковими цінами.

"Я його (Абрамовича - ІФ) запитав як фокус-групу. Ми обговорювали законодавчу ініціативу: на цей особливий період, коли не вистачає газу, коли такі коливання ціни в Україні, взяти всі українські компанії, зокрема приватних газовидобувників, а це компанії Ріната Ахметова, Злочевського, Коломойського тощо. Взяти весь обсяг видобутку українського газу і тимчасово заборонити їм продавати, як вони наразі це роблять - по 45 грн/куб. м на енергетичний біржі, а продавати за собівартістю з якоюсь мінімальною націнкою", - сказав він.

Як повідомлялося з посиланням на платформу прозорості ОГТСУ, видобуток газу в Україні в 2020 році становив 19 млрд 741,7 млн куб. м (-4,4% проти 2019-го). Зокрема, валовий видобуток державної "Укргазвидобування" в 2020 році становив 14,23 млрд куб. м, "ДТЕК Нафтогаз" Ріната Ахметова - 1,84 млрд куб. м, компанії "Укрнафта" - 1,162 млрд куб. м, "Укрнафтобуріння" Ігоря Коломойського і Віталія Хомутинніка - 725,4 млн куб. м, Smart Energy Вадима Новинського - 400,6 млн куб. м, "Полтавська газонафтова компанія" - 238,9 млн куб. м, групи "Західнадрасервіс" Зіновія Козицького - 204 млн куб. м, "Гео Альянс" Віктора Пінчука - 203 млрд куб. м. Майже 1 млрд куб. м газу також добувають компанії сім'ї Миколи Злочевського, але консолідованих даних щодо групи Burisma не було оприлюднено.

АГКУ є найбільшим об'єднанням провідних газовидобувних підприємств державної та приватної форми власності в Україні. До складу асоціації входять: "Укргазвидобування", "ДТЕК Нафтогаз", Burisma Group, "Укрнафтобуріння", Smart Energy, Полтавська газонафтова компанія, "Західнадрасервіс", Geo Alliance Group і "Куб-Газ".

Компанії, які входять до асоціації, сумарно видобувають понад 90% українського газу та забезпечують майже 5% доходів державного бюджету України.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

MIGA надало EUR185 млн гарантій BNP Paribas та ING Bank для збільшення операцій їх дочірніх банків в Україні

Дефіцит бюджету України з витратами на оборону 5% ВВП складав би 0,2%, це хороша стартова позиція після війни – Марченко

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА