18:04 04.01.2022

Інфляція в сировинній продовольчій групі товарів у 2022 р. може становити до 20% і потребуватиме антикризових заходів

3 хв читати
Інфляція в сировинній продовольчій групі товарів у 2022 р. може становити до 20% і потребуватиме антикризових заходів

Інфляція в сировинній продовольчій групі товарів у 2022 році може становити від 10% до 20%, що призведе до інфляційного стрибка до 8-10% і, у свою чергу, потребуватиме антикризових заходів, вважає радник президента Олег Устенко.

"Базовий прогноз на 2022 рік, який мені видається найбільш реалістичним, - це збільшення цін на сировинну продовольчу групу (зерно, цукор, какао тощо) від 10% до 20%. Враховуючи, що продовольча група в українському споживчому кошику більше ніж вагома - майже 50%, таке збільшення цін може стати серйозним інфляційним шоком", - повідомив він у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

За його словами, зростання інфляції - серйозний ризик і для всього світу, і для України. Цю проблему не буде знято з порядку денного і в 2023 році. "В нашому випадку 20-відсотковий ціновий шок за продовольчою сировинною групою може призвести до інфляційного стрибка від 8% до 10%", - зазначив він.

При цьому він пояснив, що ситуація на ринку продовольства динамічна, оскільки пов'язана з ризиками. "Поточний рік - рік серйозних інфляційних викликів, оскільки ми спостерігаємо високий рівень інфляції в основних емісійних центрах. А ми фактично імпортуємо цю інфляцію з емісійних центрів. Динаміка інфляції за сировинною групою, особливо продовольчою, очікується у бік збільшення, що, звісно, вдарить по гаманцях людей не лише в Україні, а й у всьому світі", - сказав Устенко.

Як антикризові заходи можуть розглядатися різні доплати незахищеним верствам населення, зокрема виплати за аналогією з програмою "єПідтримка", в рамках якої вакциновані українці можуть отримати 1 тис. грн і витратити її на конкретні цілі.

"В Офісі президента позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення. Як - варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamp у системі "Дія" - так званих "продуктових чеків", як це практикується в США. Але це антикризові заходи, які можуть упроваджуватися в разі необхідності", - пояснив Устенко.

За його словами, базовий сценарій зростання інфляції, який розглядає ОП, це інфляція на рівні 7% у 2022 році.

"Національний банк виставляє інфляційну мету на 5%+/-2%. Отже, максимально допустимий рівень інфляції - 7%. Але ситуація залежить не лише від України, а й від зовнішніх шоків", - зазначив він.

А ось ідею з тимчасовим встановленням нульової або зниженої ставки ПДВ на продукти харчування радник президента вважає ризикованою і невиправданою, оскільки такий крок може викривити конкуренцію на ринках і спричинить додаткові витрати на адміністрування.

"У наших умовах це додатковий ризик для економіки. В результаті може виявитися, що економічний ефект від цього не такий, як здавався на етапі розрахунку", - зробив висновок він.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Кабмін надав додатково 3,4 млрд грн портфельних держгарантій чотирьом банкам

Збитки операторів ГРМ від початку російської агресії сягнули 9,9 млрд грн

Депутати пропонують збільшити військові видатки у 2022 році на 247 млрд грн за рахунок зовнішніх позик

"Укрзалізниця" з 11 червня запускає новий нічний потяг Київ-Перемишль

"Нафтогаз" у 2022 р. очікує зниження видобутку газу на 3-6% - голова компанії

"Нафтогазу" поставлено завдання стати національним оператором на ринку нафтопродуктів – голова правління Вітренко

"Фокстрот" запустив можливість оплати криптовалютою через Binance Pay

"Нафтогаз" розпочав передарбітражну процедуру через недоплати "Газпрому" за контрактом на транзит газу - Вітренко

Україні до кінця 2022 р., імовірно, знадобиться імпорт газу, але його порівняно невеликий обсяг дає гнучкість у закупівлях – голова "Нафтогазу"

Нерезиденти відновили зберігання газу в українських ПСГ – голова "Нафтогазу"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА