Інтерфакс-Україна
11:40 06.05.2022

Мінфін шукає компромісу з НБУ щодо залучення надмірної ліквідності банків

3 хв читати
Мінфін шукає компромісу з НБУ щодо залучення надмірної ліквідності банків

Міністерство фінансів України в умовах війни зазнає дефіциту ліквідності в Держказначействі, тоді як у банківській системі вона надмірна, Мінфін шукає компромісу з Нацбанком, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Ця ситуація мене турбує як міністра фінансів. Виходячи на аукціон з облігацій, я не можу взяти цю ліквідність у банків. Банки неохоче дають у борг на рік під 11%, коли вони можуть дати їх на короткий період під 9%. Їм простіше вкласти кошти у депсертифікати", – пояснив він.

У квітні Мінфіну вдалося залучити на ринкових аукціонах з розміщення військових облігацій близько 30 млрд грн на термін від 3 до 14 місяців за ставками від 9,5% до 11% річних, ще на 50 млрд грн військових облігацій безпосередньо купив НБУ. Водночас Нацбанк розміщує депозитні сертифікати овернайт під 9% річних, і у квітні обсяг їх купівлі банками зріс зі 140 млрд грн до 180 млрд грн.

"Ми не збираємося на догоду ринку піднімати ставки, гратися з короткостроковими інструментами – не той час. Тому зараз ми шукаємо компроміс із Нацбанком, щоб і вони були в комфорті з тим, що ми іноді вимушені брати у них ліквідність, і з тим, що, можливо, краще нам запозичувати на звичайних первинних аукціонах з (розміщення) військових облігацій і таким чином фінансувати дефіцит", – наголосив Марченко.

На його думку, такі значні вільні кошти банків, на жаль, не спрямовуються ні в запозичення, ні в економіку як кредитування.

"Тобто, незважаючи на те, що НБУ фінансує дефіцит бюджету через монетизацію облігацій уряду, ці кошти не працюють в економіці. Вони практично не йдуть на купівлю товарів і послуг, не формують інфляцію, а осідають на банківських рахунках. Банки просто заробляють на цьому. Я думаю, нам потрібне ретельне дослідження з боку НБУ", – додав глава Мінфіну.

Він вважає, що в Нацбанку достатньо аналітиків, щоб зробити аналіз, чому так відбувається, чому не працює трансмісійний механізм, чому кошти не здійснюють обіг в економіці.

"Тобто в казначействі проблема – суха ліквідність, ми максимально висушені. Але всі кошти – в банківській системі, вони не створюють попит на товари та послуги, щоб говорити про тиск на інфляцію", – сказав Марченко.

Коментуючи збільшення емісійного фінансування бюджету Нацбанком через пряме придбання військових облігацій у квітні до 50 млрд грн з 20 млрд грн у березні, глава Мінфіну назвав такий крок вимушеним, узгодженим з МВФ та всіма партнерами, й наголосив, що нині в Україні інфляційні чинники немонетарного характеру.

"Попри те, що ми в квітні монетизували 50 млрд грн наших облігацій, чинники інфляції немонетарні. Це логістичні перепони, цінові коливання на світових ринках. … Стверджувати, що фінансування НБУ військових облігацій впливає на інфляцію, не можна", – вважає Марченко.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА