11:40 06.05.2022

Мінфін шукає компромісу з НБУ щодо залучення надмірної ліквідності банків

3 хв читати
Мінфін шукає компромісу з НБУ щодо залучення надмірної ліквідності банків

Міністерство фінансів України в умовах війни зазнає дефіциту ліквідності в Держказначействі, тоді як у банківській системі вона надмірна, Мінфін шукає компромісу з Нацбанком, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Ця ситуація мене турбує як міністра фінансів. Виходячи на аукціон з облігацій, я не можу взяти цю ліквідність у банків. Банки неохоче дають у борг на рік під 11%, коли вони можуть дати їх на короткий період під 9%. Їм простіше вкласти кошти у депсертифікати", – пояснив він.

У квітні Мінфіну вдалося залучити на ринкових аукціонах з розміщення військових облігацій близько 30 млрд грн на термін від 3 до 14 місяців за ставками від 9,5% до 11% річних, ще на 50 млрд грн військових облігацій безпосередньо купив НБУ. Водночас Нацбанк розміщує депозитні сертифікати овернайт під 9% річних, і у квітні обсяг їх купівлі банками зріс зі 140 млрд грн до 180 млрд грн.

"Ми не збираємося на догоду ринку піднімати ставки, гратися з короткостроковими інструментами – не той час. Тому зараз ми шукаємо компроміс із Нацбанком, щоб і вони були в комфорті з тим, що ми іноді вимушені брати у них ліквідність, і з тим, що, можливо, краще нам запозичувати на звичайних первинних аукціонах з (розміщення) військових облігацій і таким чином фінансувати дефіцит", – наголосив Марченко.

На його думку, такі значні вільні кошти банків, на жаль, не спрямовуються ні в запозичення, ні в економіку як кредитування.

"Тобто, незважаючи на те, що НБУ фінансує дефіцит бюджету через монетизацію облігацій уряду, ці кошти не працюють в економіці. Вони практично не йдуть на купівлю товарів і послуг, не формують інфляцію, а осідають на банківських рахунках. Банки просто заробляють на цьому. Я думаю, нам потрібне ретельне дослідження з боку НБУ", – додав глава Мінфіну.

Він вважає, що в Нацбанку достатньо аналітиків, щоб зробити аналіз, чому так відбувається, чому не працює трансмісійний механізм, чому кошти не здійснюють обіг в економіці.

"Тобто в казначействі проблема – суха ліквідність, ми максимально висушені. Але всі кошти – в банківській системі, вони не створюють попит на товари та послуги, щоб говорити про тиск на інфляцію", – сказав Марченко.

Коментуючи збільшення емісійного фінансування бюджету Нацбанком через пряме придбання військових облігацій у квітні до 50 млрд грн з 20 млрд грн у березні, глава Мінфіну назвав такий крок вимушеним, узгодженим з МВФ та всіма партнерами, й наголосив, що нині в Україні інфляційні чинники немонетарного характеру.

"Попри те, що ми в квітні монетизували 50 млрд грн наших облігацій, чинники інфляції немонетарні. Це логістичні перепони, цінові коливання на світових ринках. … Стверджувати, що фінансування НБУ військових облігацій впливає на інфляцію, не можна", – вважає Марченко.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА