Проблеми Мегабанку, що призвели до його неплатоспроможності, розпочалися задовго до війни – НБУ
Численні проблеми в діяльності Мегабанку не були спричинені запровадженням воєнного стану - серед них були суттєві порушення щодо оцінки кредитного ризику, систематичне кредитування пов'язаних осіб, значний обсяг непрофільних активів на балансі та невиконання плану докапіталізації/реструктуризації за результатами стрес-тесту 2021 року, заявив Нацбанк України.
"Проблеми Мегабанку виникли задовго до початку війни. 3 лютого 2022 року правління Національного банку України ухвалило рішення зарахувати банк до категорії проблемних", - зазначив заступник голови НБУ Ярослав Матузка на брифінгу в п'ятницю, коментуючи ухвалене напередодні правлінням Нацбанку рішення про визнання Мегабанку неплатоспроможним.
За словами першої заступниці голови НБУ Катерини Рожкової, банк мав іще за результатами стрес-тестів 2020 року здійснити докапіталізацію на 2,5 млрд грн, проте не зробив цього.
"Акціонери Мегабанку не надали фінансової підтримки банку для своєчасного та в повному обсязі виконання зобов'язань перед клієнтами банку і проведення клієнтських платежів, про що свідчать численні скарги, які продовжували надходити до Національного банку України після зарахування банку до категорії проблемних", – констатується у пресрелізі НБУ.
Рожкова уточнила, що картотека банку становить близько 30 млн грн, проте насправді вона більша.
Матузка наголосив: оскільки частка чистих активів Мегабанку дорівнює лише 0,46% чистих активів усіх платоспроможних банків, то його виведення з ринку жодним чином не впливає на стабільність банківського сектора України, який сьогодні є стійким і платоспроможним.
У НБУ також наголосили, що з набуттям чинності закону від 1 квітня 2022 року про 100% гарантію за вкладами фізосіб у період воєнного стану всі вкладники Мегабанку отримають від Фонду гарантування вкладів відшкодування в повному розмірі, зокрема відсотки, нараховані до початку червня. Можлива загальна сума гарантованих виплат – 4 млрд 418,6 млн грн.