Інтерфакс-Україна
15:11 21.06.2022

Загальні втрати торговельних центрів за 4 міс. війни становили майже $10 млрд - УРТЦ

4 хв читати
Загальні втрати торговельних центрів за 4 міс. війни становили майже $10 млрд - УРТЦ

Загальні втрати торговельних центрів (ТЦ) України внаслідок агресії Росії становлять $9,8 млрд., повідомили у пресслужбі Української ради торгових центрів (УРТЦ) агентству "Інтерфакс-Україна".

"$9,8 млрд – це втрати галузі лише за чотири місяці війни. Не слід забувати, що з 2014 року на тимчасово окупованій території залишається близько 780 тис. кв. м торгових площ у ТЦ. Якщо враховувати їхню оцінку та недоотриманий за вісім років прибуток, то втрати становили б додатково ще понад $2 млрд", - повідомив голова Української Ради Торгових Центрів (УРТЦ) Максим Гаврюшин.

Він зазначив, що, на жаль, галузь і надалі втрачатиме недоотриманий прибуток у результаті руйнувань та зменшення споживання. "За наступні 12 місяців українські ТЦ можуть втратити ще близько $1 млрд. Таким чином, за рік загальні втрати можуть становити близько $13 млрд", - прогнозує експерт.

За його словами, на початок червня в Україні значних пошкоджень зазнали 23 ТЦ. Прямі втрати торговельних центрів, що визначаються вартістю заміщення завданих ушкоджень, становлять $350 млн.

Найбільша частка прямих втрат припадає на схід країни – пошкоджено 12 ТЦ на суму $250 млн. Торгові центри у Києві та регіонах постраждали на суму $68 млн (6 ТЦ). На півдні втрати становили приблизно $29 млн (п'ять ТЦ). Найбільш постраждалими ТЦ є "Порт Сіті" (Маріуполь), Nikolsky та "Караван" (Харків), Retroville (Київ), Fabrikа (Херсон).

Стосовно пошкоджених площ, найбільш постраждалим регіоном є схід. Тут постраждали 37% усіх торгових площ регіону. На півдні країни пошкоджено 15,3% площ ТЦ. На півдні країни, незважаючи на активні бойові дії, жоден торговий центр не зазнав значних пошкоджень, зазначено у повідомленні.

В УРТЦ зазначили, що значно вищими є непрямі втрати, яких зазнали торгові центри. Їх оцінюють у $9,5 млрд, з яких втрата контролю $0,42 млрд, втрати капіталізації $7,4 млрд, недоотриманий прибуток наявних ТЦ $0,361 млрд, недоотриманий прибуток ТЦ, які мали відкритися в 2022 році $0,05 млрд, капіталізація ТЦ, які мали відкритися в 2022 – $1,22 млрд.

Найвища непряма шкода – на сході України, де тривають бойові дії. Незважаючи на те, що деякі ТЦ відновлюють роботу, доходи залишаються на рівні менше 30% довоєнних. Навпаки, у центрі та заході країни спостерігається швидке відновлення вже у квітні та травні. Поступово з травня та червня починає відновлюватися північ, Київ та південь.

Найбільшу частку непрямих втрат (74%) займають втрати капіталізації наявних ТЦ. Це пов'язано з підвищенням ставок капіталізації з 11-13% у середньому у 2021 році до 17-19% у 2022 році. Сума втрат, за даними УРТЦ, може бути навіть більшою, тому що ринку зараз не існує і визначити ці цифри дуже складно.

Значних втрат ($1,2 млрд) вітчизняні компанії отримали також внаслідок зупинки будівництва 19 ТЦ, які мали відкритися у 2022 році. Зупинилося проектування та будівництво ще багатьох ТЦ, які мають відкритися у 2023-2024 роках, але зараз ця кількість не прорахована, пояснюють в організації.

Представник УРТЦ зазначив, що головними факторами великих непрямих втрат є скорочення споживання внаслідок міграції та бойових дій, а також підвищення ризиків країни, що впливає на інвестиційну привабливість торгівельної нерухомості. Крім цього, на роботу галузі впливають труднощі, яких зазнають нині рітейлери в Україні: логістика, валютні операції, проблеми з персоналом, відсутність кредитування, зростання цін внаслідок падіння гривні тощо.

В УРТЦ пояснили, що непрямі витрати розраховуються на основі визначення грошового потоку вітчизняних ТЦ, виходячи з потенційного прибутку, який вони мали б у лютому-травні 2022 року з огляду на збільшення на 15% порівняно з 2021 роком. Таке зростання спостерігалося у січні поточного року та відповідає темпам зростання роздрібного товарообігу в Україні в цей період загалом.

Для оцінки непрямих втрат було використано базу ТЦ України, що налічує 320 ТЦ. Статус ТЦ надається об'єктам торгової нерухомості, які вважаються торговими центрами згідно з ICSC європейської класифікації ТЦ (загалом 320 збудованих ТЦ в Україні та 19 нових ТЦ, які мали відкритися у 2022 році).

Методом опитування та аналізу онлайн-ресурсів з початку російської агресії ведеться моніторинг роботи ТЦ - які з них відкриті для відвідувачів та в якому стані перебувають. Таким чином визначалася кількість робочих місяців із лютого 2022 року. Для оцінки потенційних ставок капіталізації у 2022 році залучалися сертифіковані фахівці з оцінки провідних консалтингових компаній.

Заснована у 2020 році УРТЦ є некомерційною організацією, яка об'єднує головних учасників ринку торгової нерухомості: власників та девелоперів торгових центрів, а також компанії, пов'язані з будівництвом та обслуговуванням ТРЦ.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

"Нафтогаз" у березні-2025 збільшив сплату податків до бюджету на 41%

Держслужба зайнятості вперше виплатила ФОПу з інвалідністю компенсацію за облаштування робочого місця

Перехід до проєктного фінансування підвищить безпеку інвесторів в житло - думка

"Укрнафта" тренує власні моделі штучного інтелекту на даних нафтогазовидобутку за 65 років

Китай заборонив місцевим авіакомпаніям прийом поставок літаків Boeing

МЕА під тиском торговельних війн знизило оцінку зростання світового попиту на нафту в 2025 р. на 300 тис. б/д

ЄС опублікує план припинення імпорту російської нафти та газу в травні

ЄБРР надає Райффайзен Банку гарантію розподілу портфельних ризиків для інвестицій EUR100 млн в енергетику

Audi і Porsche відкличуть понад 60 тис. автомобілів

ДТЕК за тиждень повернув енергопостачання для 75,5 тис. абонентів в Донецькій і Дніпропетровській областях

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА