Інтерфакс-Україна
12:54 22.06.2022

АПК України зазнав $23,3 млрд непрямих втрат через вторгнення РФ – дослідження KSE

3 хв читати
АПК України зазнав $23,3 млрд непрямих втрат через вторгнення РФ – дослідження KSE

Загальна сума непрямих втрат, завданих сільськогосподарській галузі України внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, становила за період із 24 лютого до 9 червня $23,3 млрд, водночас найбільших втрат (51%) країна зазнала через спричинене блокадою її морпортів здешевлення сільгосппродукції – $11,9 млрд.

Відповідні дані оприлюднено у середу в аналітичному дослідженні "Огляд непрямих втрат від війни у сільському господарстві України", підготовленому Центром досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE Institute) спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Організація нагадала, що напередодні представила дослідження, в якому оцінює прямі втрати АПК України через російську агресію в $4,3 млрд. Згідно з документом, прямі втрати відображають повне або часткове знищення матеріальних активів, тоді як непрямі: недоотриманий дохід від зменшення кількості вироблених товарів та додаткові витрати, які виробники змушені нести через війну.

Зазначається, що половина непрямих втрат українського АПК припала на здешевлення сільгосппродукції через її накопичення в країні, спричинене блокадою українських морпортів флотом РФ - $11,9 млрд. Іншими факторами стали скорочення виробництва продукції рослинництва - $9,6 млрд (43% загальних втрат), подорожчання виробничих факторів – $0,86 млрд (4%), скорочення сектора тваринництва – $0,68 млрд (3%) та скорочення врожаю багаторічних культур – $0,09 млрд (>1%).

"Через блокаду портів військово-морськими силами РФ, Україна зіткнулась з перенасиченістю внутрішнього ринку експортно-орієнтованої продукції та майже чотирикратним здорожчанням експортної логістики. Це призвело до зменшення цін всередині країни на основні експортно-орієнтовані культури більш, як на 30%", - зазначається у дослідженні KSE.

Як приклад, організація наводить продовольчу пшеницю, ціна на яку в Україні на умовах EXW (самовивіз) за час війни з РФ скоротилася на 35% - з $297/тонну до $192/тонну, тоді як за той самий період світова ціна на неї зросла майже вдвічі.

Згідно з дослідженням, скорочення врожаю пшениці в 2022 році очікується на рівні 33% порівняно з базовим сценарієм, що відповідає $2,03 млрд непрямих втрат, скорочення врожаю соняшника – 32% ($2,43 млрд непрямих втрат), ячменю – 31% ($0,56 млрд), кукурудзи – 18% ($1,29 млрд). Недоотриманий дохід через скорочення врожаю решти сільгоспкультур оцінюють приблизно у $3,3 млрд.

"З початком вторгнення РФ українські сільгоспвиробники також стикнулися зі здорожчанням факторів виробництва, зокрема – здорожченням добрив та палива. Вартість добрив збільшилися на 37% з початку російського вторгнення, а ціни на дизельне паливо зросли приблизно на 39 центів CША за літр. Загальні втрати через підвищення виробничих витрат оцінюються у $859 млн", - наголосила KSE у дослідженні.

За її даними, втрати через скорочення врожаю багаторічних культур у 2022 році оцінюють у $89 млн. Враховуючи, що до настання періоду плодоношення нових багаторічних насаджень потрібно в середньому п'ять років, непрямі втрати від знищення багаторічних насаджень становитимуть $222,4 млн за п'ять років.

"Розрахунки непрямих втрат допомагають зрозуміти не лише масштаб падіння галузі, а і потреби для повноцінного відновлення виробництва. Значна частка недоотриманого доходу була б використана для покриття витрат на наступну посівну кампанію та закупку кормів для худоби. Без часткової компенсації втрат фермери в регіонах, що найбільше постраждали від війни, не зможуть відновити виробництво", – наводить KSE свого експерта Романа Нейтера.

Як повідомлялося, напередодні KSE оцінила загальну суму прямих втрат українського АПК через війну в $4,3 млрд. Майже половина від загальної шкоди українському АПК припала на пошкодження сільгоспугідь, знищений і не зібраний урожай ($2,14 млрд), 22% - на втрати сільгосптехніки ($926 млн), 14% – на вже вироблену продукцію АПК ($613 млн), 6% – на зерносховища ($272 млн), по 3% – на тваринництво ($136 млн) і товарно-матеріальні цінності.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Система страхування воєнних ризиків може запрацювати досить швидко після прийняття відповідного законопроєкту

"Інтерпайп" нарощує присутність на ринку Близького Сходу та Північної Африки

Бюджетні надходження від військового збору в І кв.-2025 виросли в 3,7 раза

Підприємці легпрому просять Зеленського втрутитися в ситуацію щодо тиску правоохоронців на користь імпортерів

Україна залучить $84 млн від Світового банку в межах проєкту HOPE

Кількість платників податків-членів Клубу білого бізнесу зменшилась на 55 в Ікв.-2025

"Нафтогаз" має на зиму сценарій з обмеженням споживання, але навряд чи допустить його – член НР Бойко

Міністр фінансів заперечує плани підняття податків

Споживання е/е продовжує знижуватися протягом тижня в умовах профіциту потужності СЕС – "Укренерго"

Ferrexpo констатує збільшення блокування відшкодування ПДВ через санкції до Жеваго і дистанціюється від головного акціонера

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА