Економіка

Функціонування ринку сільгоспземель відкрило в Україні можливість інтенсивного розвитку агросектору - експерт KSE

Відкриття ринку с/г землі 1 липня 2021 року дало змогу українським аграріям розвиватися не лише за рахунок розширення земельного банку, а й за рахунок підвищення продуктивності землеробства, оскільки право власності на землю мотивує аграріїв інвестувати у неї, вважає експерт Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE) Роман Нейтер.

"Ніхто не встановлюватиме іригаційних систем із середньою вартістю $3 тис./га, якщо у нього через декілька років спливе термін оренди і де-факто відберуть землю разом з інфраструктурою. Якщо ж ця земля є приватною власністю, довгострокові інвестиції набувають сенсу. І це важливо для подальшого зростання агросектору", - пояснив він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Нейтер зазначив, що до земельної реформи модель розвитку сільгоспкомпаній полягала у зростанні "вшир" шляхом постійного нарощування земельного банку, тоді як відкриття можливості володіти сільгоспділянками приведе до підвищення продуктивності землеробства, особливо з урахуванням нижчої врожайності в Україні порівняно з країнами Європи та Америки.

За даними експерта, у майбутньому через кліматичні чинники українським аграріям доведеться дедалі більше інвестувати в землю, для чого важлива можливість володіти нею.

"Навіть нині можна бачити, що в Одеській та Миколаївській областях частину насаджень втрачено через посуху. У нас поступово змінюється клімат - ми бачимо це у звітах метеорологів і прогнозах. Бачимо, що посушлива зона рухається на північ. Для того щоб продовжувати отримувати принаймні ті самі врожаї, як у попередні роки, щороку необхідно інвестувати в обробіток землі дедалі більше", - уточнив експерт.

Нейтер наголосив, що у відкритті ринку землі є елемент справедливості, оскільки завдяки цій події для всіх землевласників нарешті з'явилася можливість розпоряджатися своїм майном, якого вони були позбавлені вже 20 років.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ