Інтерфакс-Україна
12:14 04.08.2022

Вакантність логістичної нерухомості столичного регіону зросла до 5% - експерт

3 хв читати
Вакантність логістичної нерухомості столичного регіону зросла до 5% - експерт

Вакантність логістичної нерухомості столичного регіону зросла до 5% від початку війни, повідомив засновник Watermelon Development Федір Арбузов агентству "Інтерфакс-Україна".

Експерт нагадав, що внаслідок агресії РФ у столичному регіоні зруйновано близько 500 тис. кв. м складів, що становить понад 20% довоєнної пропозиції.

"Всі очікували, що значні, понад 20% втрати приміщень спричинять дефіцит, тим більше, що до війни вакантність була практично нульовою. Однак сьогодні ситуація зворотна: вже доступні 77 тис. кв. м, тобто майже 5% наявної пропозиції", - сказав експерт.

Він зазначив, що вакантність ще зростатиме найближчим часом. "Черг немає на логістику. Типовий запит: маю 10 тис. кв. м, а зараз достатньо 5 тис. Багато хто змінив модель бізнесу після окупації східного регіону. Тримати розподільчий центр у Києві неефективно, багато компаній відкрили невеликі хаби у Львові та Ужгороді", - сказав Арбузов.

Другим трендом він назвав "торгівлю з коліс". "Привезли на крос-док (наскрізне складування), розвезли за тиждень, потім чекають на наступне постачання. На таку модель перейшло багато постраждалих у березні. Наприклад, Unilever до війни на стоці тримав 10 тис. палет різного товару, зараз 100 палет, тобто три фури замість трьохсот", - пояснив Арбузов.

Компанії, які наразі не хочуть відмовлятися від складських площ та готові тримати їх на зростання, почали віддавати їх у суборенду. За словами експерта, йдеться насамперед про логістичні та дистриб'юторські компанії.

Арбузов також повідомив про тимчасове перепрофілювання торгової нерухомості на логістичну. "ТРЦ пропонують свої вільні простори під хаби. Наприклад, Respublika Park пропонує 9 тис. кв. м, «Ашан Петрівка» – 2 тис. кв. м", - сказав він.

За останній період відбулися лише дві великі угоди – 10 та 9 тис. кв. м. Обидві стосувалися фармацевтичних компаній, складські приміщення яких постраждали під час агресії. "Не можна говорити, що вони розширюються, швидка оренда була вимушеним заходом, технологічною вимогою. А загалом жодна сфера економіки не показує розвитку, скрізь триває перебудова моделей бізнесу", - зазначив Арбузов.

Він навів ще кілька прикладів такої оптимізації. "В АТБ було знищено склад 20 тис. кв. м, вони буквально через дорогу взяли 8 тис. кв. м – це не назвеш активністю. Rozetka відмовилася від 25 тис. складських приміщень, тобто 20% того, що орендувала до війни", – сказав Арбузов.

На тлі загального тренду щодо оптимізації логістики у столичному регіоні змінюються умови оренди. "Анонсують довоєнні ставки: $5-6/кв. м/міс. +1 OPEX плюс ПДВ. При цьому на час воєнного стану готові давати дисконт від 20 до 40%. Якщо раніше давали знижки помісячно, але зараз багато орендодавців, щоб завести орендаря, говорять про довгострокові знижки" - зазначив Арбузов.

При цьому, за його словами, на заході України немає практики знижок, а ставки вже вищі за столичні - $6-7/кв.м/міс. +1 OPEX плюс ПДВ.

Консалтингова компанія Watermelon Development має 15-річний досвід роботи у сфері складської логістики, а також офісної та торгової нерухомості.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Держслужба зайнятості вперше виплатила ФОПу з інвалідністю компенсацію за облаштування робочого місця

Перехід до проєктного фінансування підвищить безпеку інвесторів в житло - думка

"Укрнафта" тренує власні моделі штучного інтелекту на даних нафтогазовидобутку за 65 років

Китай заборонив місцевим авіакомпаніям прийом поставок літаків Boeing

МЕА під тиском торговельних війн знизило оцінку зростання світового попиту на нафту в 2025 р. на 300 тис. б/д

ЄС опублікує план припинення імпорту російської нафти та газу в травні

ЄБРР надає Райффайзен Банку гарантію розподілу портфельних ризиків для інвестицій EUR100 млн в енергетику

Audi і Porsche відкличуть понад 60 тис. автомобілів

ДТЕК за тиждень повернув енергопостачання для 75,5 тис. абонентів в Донецькій і Дніпропетровській областях

Переговори з Болгарією про закупівлю обладнання для ХАЕС-3,4 все ще тривають через її ініціативу підвищити суму угоди – нардеп

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА