Інтерфакс-Україна
20:22 16.05.2023

Бізнес погіршив свої очікування на найближчі місяці - дослідження

3 хв читати
Бізнес погіршив свої очікування на найближчі місяці - дослідження

Частка підприємств, які планують зростання виробництва в найближчі три-чотири місяці, у квітні знизилася до 50,2%, хоча в листопаді-березні щомісяця зростала і за цей час збільшилася з 17% до 60,1%, такими є результати 12-го щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

"Виробничі показники зростали, і вони, мабуть, були найкращими за весь час проведення опитувань. Водночас очікування на найближчі місяці стали не настільки оптимістичними", - сказала під час презентації результатів дослідження виконавчий директор ІЕД Оксана Кузяків.

У квітні частка підприємств, що працюють на повну потужність, сягнула 8% проти 5% у березні, а тих, що працюють майже на повну потужність (75-99%), зросла з 47% до 50%, тоді як узагалі не працюють 3% опитаних. Зазначено, що експортна активність залишається без суттєвих змін.

Згідно з результатами опитування, третій місяць поспіль рейтинг перешкод для ведення бізнесу очолило зростання цін на сировину та матеріали: ця проблема заважала 68% опитаних, що відповідає показнику місячної давності.

На другому місці - труднощі з перевезенням сировини або готових товарів на території України: на цю перешкоду, як і в березні, вказали 43% опитаних.

Зменшення попиту на продукцію охопило 37% опитаних, розрив ланцюжків поставок став на заваді 33% підприємств, що на 9 п. п. менше, ніж місяцем раніше.

Водночас на п'яте місце в рейтингу перешкод вийшла нестача робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників - на неї вказав 31% компаній, тоді як перебої з електро-, водо- або теплопостачанням тепер є на шостому місці з показником 29%, що на 17 п. п. менше, ніж у березні.

Як зазначено в дослідженні, у квітні підприємства також знизили оцінку небезпеки роботи з 31% до 25% (опитування відбулося до початку хвилі ракетних обстрілів), що опустило цей фактор на сьоме місце. Водночас 85% респондентів і більше в Харківській, Житомирській, Дніпропетровській і Вінницькій областях, як і раніше, вважають небезпечне середовище однією з головних перешкод.

Фінансово-економічна ситуація на підприємствах поліпшується другий місяць поспіль: частка тих, хто вважає, що вона поліпшується, зросла з 41% до 50%, що погіршується - знизилася до 30%, а що "нічого не змінилося" - збільшилася до 21%.

Невизначеність у дворічній перспективі потроху зростає: 57,7% опитаних важко спрогнозувати діяльність підприємства, тоді як місяцем раніше таких було на 1 п. п. менше.

Частка підприємств, які планують зростання зайнятості, знизилася до 5,6% із 8,3% у березні, а тих, хто має намір скоротити кількість працівників, залишилася на рівні 3,1%. Не очікується змін у зайнятості у 91,2% опитаних, тоді як місяцем раніше цей показник становив 88,3%.

Після деякого прогресу в березні у квітні підприємства знову повідомляють про посилення проблем із пошуком персоналу. Стало складніше знаходити кваліфікованих співробітників 26,9% респондентів проти 19,9% місяцем раніше, некваліфікованих співробітників у квітні легко було знайти лише 4,9% опитаних, тоді як у березні таких було 7%.

В опитуванні взяли участь 560 підприємств різних розмірів із 21 регіону України. Опитування тривало з 17 до 30 квітня.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Україна отримала $50 млн від Світового банку за проєктом у сфері охорони здоров’я THRIVE

Наступного тижня Україна завершить сезон відбору газу та зосередиться на підготовці до зими – ексміністерка енергетики

НБУ заперечив політичний тиск у справі перевірки банку Порошенка

IWG plc готує відкриття другого Spaces у Києві у 2026 році

Мінсільгосп США підвищив на 3,2% прогноз експорту Україною пшениці в 2024/25 МР

CRH може втратити в Україні активи на EUR100 млн через скасування судом дозволу АМКУ на покупку компаній "Дікергофф"

Виторг від реалізації підакцизних товарів у березні 2025р виріс - ДПС

Комісія першого конкурсу на нову генеруючу потужність відхилила пропозицію "Укрнафти" та ще двох учасників

Rozetka передать весь прибуток за продаж товарів "Біосфери" на відбудову зруйнованих складів

БЕБ може створити бібліотеку зразків тютюнової продукції для боротьби з контрафактом

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА