Інтерфакс-Україна
19:25 28.06.2023

Глава "Укренерго" сподівається на достатній рівень імпорту е/е після встановлення НКРЕКП нових прайс-кепів

4 хв читати
Глава "Укренерго" сподівається на достатній рівень імпорту е/е після встановлення НКРЕКП нових прайс-кепів

Голова системного оператора НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький сподівається, що встановлені з липня Нацкомісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), нові прайс-кепи на ринку електроенергії дадуть змогу забезпечити надходження імпорту в необхідних обсягах для покриття дефіциту.

Водночас він зазначив, що дієвість цього рішення можна буде перевірити тільки на практиці.

"Про його дієвість можна буде судити в липні, вже за кілька днів, на практиці. Якщо ми побачимо, що значні обсяги імпорту заходять в українську енергосистему на такому рівні, що покривають дефіцит, і це мають бути сотні МВт, то можна сказати, що це рішення було дієвим. І бажано, щоб ці імпортні обсяги дозволили нам не вмикати зайвий раз енергоблоки на газі", - сказав Кудрицький на брифінгу в Медіа-центрі в Києві в середу.

При цьому він висловив сподівання, що "встановлені регулятором граничні ціни на енергоринку будуть достатніми, щоб імпорт зайшов".

Водночас Кудрицький наголосив, що зміна прайс-кепів не позначається на фіксованих цінах для населення, які залишаються фіксованими. "Це актуально для бізнесу, а не для побутових споживачів", - уточнив він.

Очільник системного оператора пояснив, що через масовані удари РФ по енергосистемі і як наслідок безпрецедентну ремонтну кампанію, вона відчуває брак потужності як для генерації, так і для балансування.

"Якщо зазвичай влітку в нас надлишок е/е, як це було торік, і ми могли експортувати, то цього літа, а також восени та взимку в нас буде більш дефіцитна система. Нам потрібно буде збалансувати її за рахунок певних додаткових факторів - увімкнення додаткових енергоблоків на газі та імпорті е/е", - описав ситуацію Кудрицький.

Водночас, за його словами, імпорт в умовах сьогоднішнього регулювання на ринку і чинних прайс-кепів не входить тоді, коли він потрібен, а саме в години найбільшого споживання.

"У ці години ціни в Європі зростають, а в українській системі діє верхній ліміт ціни, який просто не дає цьому імпорту економічних передумов заходити. З іншого боку, нижня гранична ціна стимулює імпорт у ті години, коли він не потрібен, коли в нас профіцит, наприклад у сонячний вихідний день, коли високе виробництво на СЕС. Тоді в нас може йти імпорт з Європи, тому що там ціни можуть бути від'ємні, а в нас регулюються нижнім прайс-кепом. Це цінове регулювання було явно неадекватним нашій ситуації", - висловив переконання Кудрицький.

За його словами, імпорт має заходити в енергосистему більше ввечері.

Відповідаючи на запитання журналістів про запит аварійної допомоги в сусідніх країн, глава "Укренерго" зазначив: "Якщо аварійна допомога, яка є останнім або передостаннім (перед виключенням споживачів - ЕР) засобом балансування енергосистеми, часто береться, це сигнал того, що потрібен імпорт".

При цьому він уточнив, що доступна потужність для імпорту зараз становить 1200 МВт, і енергосистема України, найімовірніше, потребуватиме її.

"Я думаю, енергосистема ці 1200 МВт поглине, у більшу частину годин точно", - зазначив Кудрицький.

Як повідомлялося, 27 червня НКРЕКП встановила нові максимальні граничні ціни (price caps) електроенергії на ринку "на добу наперед" (РДН), внутрішньодобовому ринку (ВДР) і балансувальному ринку (БР), які набувають чинності з 30 червня.

За рішенням регулятора, на РДН і ВДР максимальні тарифи в період з 23:00 до 7:00 (мінімальне навантаження в енергомережі) підвищено з 2 000 до 3 000 грн/МВт-год, або на 50%, із 7:00 до 19:00 (максимальне навантаження) - із 4 000 до 5 600 грн/МВт-год, або на 40%, і з 19:00 до 23:00 (пікове навантаження) - із 4 000 до 7 200 грн/МВт-год, або на 80%.

Мінімальні граничні ціни на РДН і ВДР встановлено на рівні 10 грн/МВт-год.

До кінця червня мінімальний прайс-кеп на РДН у години мінімального навантаження становить 1378,97 грн/МВт-год, максимального - 2646,25 МВт-год. На ВДР - 102% від ціни РДН.

Україна у весняні та літні місяці поточного року вже кілька разів приймала аварійну допомогу від Європи для підтримання балансу між виробництвом і споживанням е/е, переважно у вечірні години - 7 червня з 20:00 до 23:00 від енергосистеми Румунії, 8 червня - від Румунії та Польщі загальним обсягом 1200 МВт-год, 12 червня загальним обсягом 1600 МВт-год і 28 червня 1200 МВт-год також від цих країн. До цього - 27 травня від енергосистеми Румунії.

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄБРР надав ПриватБанку та Укргазбанку гарантії для залучення EUR900 млн кредитів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА