20:49 03.05.2024

Нацбанк зняв обмеження щодо імпорту робіт і послуг та запровадив інші валютні послаблення

5 хв читати
Нацбанк зняв обмеження щодо імпорту робіт і послуг та запровадив інші валютні послаблення

Національний банк України заявляє про впровадження найбільшого пакету пом'якшення валютних обмежень для підприємств з початку повномасштабної війни з метою поліпшення умов ведення бізнес-діяльності в Україні та виходу вітчизняного бізнесу на нові ринки, а також підтримки відновлення економіки та сприяння притоку нових інвестицій у країну.

"По-перше, скасовуються всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг. По-друге, забезпечено можливість бізнесу репатріювати "нові" дивіденди. По-третє, надано можливість переказувати кошти за кордон за лізингом/орендою", - ідеться в пресрелізі НБУ ввечері в п'ятницю.

"По-четверте, пом'якшуються обмеження в частині погашення "нових" зовнішніх кредитів. По-п'яте, надана можливість погашати проценти за "старими" зовнішніми кредитами. По-шосте, пом'якшуються обмеження в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь своїх материнських компаній", - додав регулятор.

Уточнюється, що ці та низку інших технічних змін внесено постановою правління НБУ від 3 травня 2024 року №56 до так званої військової постанови №18 від 24 лютого 2022 року. Переважна більшість положень документа набуває чинності з 4 травня 2024 року, і лише в частині репатріації нових дивідендів - з 13 травня 2024 року.

Зазначається, зокрема, що зі зняттям усіх обмежень на купівлю та перекази іноземної валюти бізнесом за кордон для проведення операцій з імпорту робіт і послуг втрачає сенс постанова Кабміну №153 від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з чим Нацбанк звернеться до уряду з пропозицією про її скасування.

"Крім того, НБУ окремо забезпечив можливість бізнесу купувати валюту і переказувати кошти за кордон для оплати аеропортових і портових зборів, штрафів, а також членських внесків. Це пов'язано з тим, що вищезгадана постанова уряду (№153 - ІФ-У) також частково містить відповідні операції", - йдеться в релізі центробанку.

Регулятор вважає, що це підтримає українських виробників і забезпечить їм можливість виходу на зарубіжні ринки, що своєю чергою сприятиме поступовому збільшенню надходжень експортної виручки.

Зазначається, що репатріація бізнесом дивідендів буде дозволена лише за дивідендами, нарахованими за результатами роботи після 1 січня 2024 року.

"Це пом'якшення не стосується виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди або резервного капіталу", - зазначили в Нацбанку.

Крім того регулятор встановив щомісячний ліміт для репатріації "нових" дивідендів на рівні EUR1 млн в еквіваленті з метою мінімізувати ризики для макрофінансової стабільності. Зазначається, що контроль за дотриманням цієї норми забезпечуватиметься завдяки автоматизованій інформаційній системі НБУ "Е-ліміти".

"Надання можливості репатріювати "нові" дивіденди сприятиме припливу нових інвестицій в Україну, мінімізує ризики згортання діяльності підприємств з іноземним капіталом і підтримає економіку", - вважають у Нацбанку.

Щодо пом'якшень обмежень з обслуговування та повернення "нових" зовнішніх кредитів і погашення "старих", то НБУ знизив мінімальний термін користування кредитом, кошти за яким надходять з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки резидентів, з трьох до одного року, при досягненні якого дозволяється купувати інвалюту для його погашення. Таким чином заборона на купівлю інвалюти для погашення "нових" кредитів діятиме для позик терміном до одного року.

Крім цього, НБУ дозволить бізнесу незалежно від терміну користування "новими" кредитами купувати інвалюту для сплати відсотків за ними.

"Усе це сприятиме збільшенню можливостей українського бізнесу залучати нові зовнішні кредити не лише від офіційних партнерів, а й від приватних інвесторів", - йдеться в релізі.

Ба більше, згідно з ним, резиденти-позичальники зможуть здійснювати перекази в інвалюті для погашення відсотків за "старими" зовнішніми кредитами, які, відповідно до умов договору, підлягають сплаті в період із 24 лютого 2022 року. Однак у межах одного креддоговору для прострочених станом на 1 травня 2024 року відсоткових платежів позичальники зможуть переказувати не більше 1EUR млн в еквіваленті за один календарний квартал.

Це обмеження не застосовуватиметься до майбутніх планових процентних платежів, зазначає центробанк. Водночас для цих операцій передбачено додаткові умови для захисту макрофінансової стабільності, серед них: відсутність простроченої заборгованості за відповідним кредитним договором станом на 24 лютого 2022 року, заборона на купівлю та переказ коштів за рахунок кредитів або позик від резидентів, відсутність можливості дострокового виконання платежів або реструктуризації прострочених платежів.

"Ці зміни дадуть змогу мінімізувати ймовірність дефолтів українських позичальників і забезпечать більш сприятливі умови для реструктуризації зовнішніх кредитів, а також поліпшать умови для залучення нового капіталу в Україну", - зазначається в повідомленні.

Також, згідно з релізом, юрособи та фізособи-підприємці зможуть переказувати кошти за кордон для розрахунків за договорами лізингу або оренди без додаткових обмежень щодо предмета такого договору, а також дати його укладення.

Нацбанк нагадав, що раніше такий дозвіл поширювався тільки на лізинг або ж оренду транспортних засобів.

"Відповідні зміни дадуть змогу бізнесу також розрахуватися за раніше укладеними договорами з лізингу/оренди, що фактично уможливить укладення нових договорів і залучення в Україну необхідного обладнання для ведення бізнес-діяльності", - наголосив регулятор.

Щодо дозволу представництвам іноземних компаній переказувати валюту на рахунки материнських, уточнюється, що центробанк надасть можливість міжнародним картковим платіжним системам та іноземним авіакомпаніям купувати і переказувати інвалюту за кордон на рахунок нерезидента-юридичної особи, однак для проведення таких операцій буде встановлено щомісячний ліміт на рівні EUR5 млн в еквіваленті.

На думку регулятора, це сприятиме подальшому розвитку безготівкових розрахунків в Україні.

Як повідомлялося, на монетарному брифінгу 25 квітня голова НБУ Андрій Пишний анонсував найближчим часом кроки з валютної лібералізації в рамках узгодженої з Міжнародним валютним фондом стратегії пом'якшення валютних обмежень.

З урахуванням надходження в березні рекордних зовнішніх надходжень у розмірі майже $9 млрд міжнародні резерви збільшилися одразу на 18%, або на $6,7 млрд - до також рекордного рівня $43 млрд 762,7 млн.

Загалом на 2024 рік Нацбанк оцінював вартість пакета валютної лібералізації в $5,5 млрд.

 

 

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Запуск механізму кешбеку за програмою "Купуй українське" заплановано на початок вересня

Малий і середній бізнес може отримати грант на розвиток власного експорту в сумі до EUR40 тис. - Мінекономіки

АМКУ дозволив "Укрнафті" отримати в управління активи "Татнафти"

Консультативна рада Мінекономіки запропонувала створити економічні кластери в західних областях України для розвитку промисловості

Рада прийняла за основу законопроєкт про реформу промислового забруднення - Железняк

Напрацьовуються рішення щодо забезпечення скрапленим газом вразливого населення прифронтових територій Харківщини - Мінреінтеграції

Крос-курси основних світових валют 20 червня на 16.01

Офіційні (облікові) курси банківських металів на 21 червня - НБУ

Офіційні курси Національного банку України на 21 червня

Оновлений "транспортний безвіз" з ЄС передбачає низку взаємних зобов'язань щодо ліцензій на перевезення та маркування вантажівок – Шмигаль

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА