Клімкін про російських спостерігачів на виборах в Україні: Сподіваюся, що ця тема завершена
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що питання про неможливість участі спостерігачів Бюро демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ від РФ на президентських виборах в Україні вирішено.
"У Мюнхені мене запитували про російських спостерігачів. Я сподіваюся, що ця тема завершена, й нічого обговорювати за визначенням", - сказав глава МЗС журналістам у Брюсселі в понеділок.
Він також зазначив, що українська сторона дбає про те, щоб у БДІПЛ була незалежність у спостереженні за виборами. "Але коли Росія підставляє Бюро з демократії та прав людини, пропонуючи їм кандидатів, які нібито спостерігали за виборами в Абхазії та Південній Осетії, - це питання не до нас, а до самого Бюро з демократії та прав людини. І, до речі, наші європейські друзі це дуже добре розуміють", - додав П.Клімкін.
Він висловив переконання, що Україна не повинна "нікому нічого доводити" в контексті вільних і чесних виборів, а має показати, що "ці вибори вільні й чесні, і спостерігачі це повинні бачити".
Раніше П.Клімкін заявив, що МЗС України не реєструватиме офіційних спостерігачів від РФ на українських президентських виборах, і направило відповідне повідомлення до БДІПЛ ОБСЄ. Пізніше він наголосив, що Україна готова прийняти будь-яку кількість міжнародних спостерігачів на виборах від будь-яких країн, але не від РФ, і запропонував "поставити крапку в усіх дискусіях".
7 лютого Верховна Рада ухвалила закон, яким заборонила громадянам РФ і особам, запропонованим російською стороною, бути офіційними спостерігачами на президентських, парламентських і місцевих виборах в Україні.
Відповідно до закону, офіційним спостерігачем від іноземних держав і міжнародних організацій не може бути громадянин (підданий) держави, яку Верховна Рада визнала державою-агресором або державою-окупантом. Крім того, спостерігачем не зможе бути особа, запропонована державою-агресором або державою-окупантом.
У свою чергу в БДІПЛ ОБСЄ заявили, що направлять запит усім державам-членам, зокрема й Росії, про надання короткотермінових спостерігачів для місії спостереження за виборами в Україні в 2019 році. "...Ми направимо запрошення всім 56 державам-учасницям ОБСЄ для того, щоб надали короткострокових спостерігачів для місії", - сказав спікер БДІПЛ Томас Раймер агентству "Інтерфакс-Україна" 11 лютого.
Департамент інформації та преси МЗС РФ повідомив, що Росія направить своїх кандидатів до складу короткострокової місії БДІПЛ ОБСЄ в Україні відповідно до отриманого 12 лютого запрошення.