Безсмертний: ДБР не запрацює, доки хоч хтось із силовиків буде проти цього
Державне бюро розслідувань не запрацює, доки триватиме спротив проти цього процесу з боку Генпрокуратури, Служби безпеки України чи Міністерства внутрішніх справ, вважає екс-віце-прем’єр-міністр України Роман Безсмертний.
"Доки в СБУ, МВС чи Генпрокуратурі хтось заперечує проти цього органу, він не запрацює. Мушу до цього переліку додати НАБУ, НАЗК та РНБО. ДБР – нежиттєздатне, бо інституційно все зроблене таким чином, що певна компетенція дізнавальних органів по певному переліку справ – це джерело доходів людей, які працюють у цій системі координат. Поява нового органу – це не передача роботи, бо на це тоді б усі пішли, а передача частини заробітку. В цій ситуації, кожен, хто вже отримав свій шмат пирога, його не віддасть", - сказав він у понеділок з приводу третьої річниці ухвалення закону про створення ДБР, повідомляють у прес-службі політика.
За його словами, в державі потрібно проводити глибинні інституційні зміни, без них новостворені органи НАБУ, НАЗК чи ДБР будуть нежиттєздатними.
"Або ми інституційно міняємо всю існуючу модель владних інститутів, або жодних перспектив в тому, що такі органи як ДБР, НАБУ, НАЗК, Антикорупційний суд, уже кастрована Генпрокуратура, зможуть виконувати свої функції. Тому мова має вестися не про точкові, а про глибинні інституційні зміни в системі держави", - вважає Р.Безсмертний.
При цьому політик звернув увагу на те, що новостворені органи НАБУ, САП, ДБР і досі не закріплені у Конституції України, тому не можуть повноцінно працювати. Водночас у конституційної ГПУ вже забрали частину повноважень, тому вона теж не виконує свої функції в повній мірі.
Нагадаємо, що Державне бюро розслідувань - правоохоронний орган України, створення якого передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України у термін до 20 листопада 2017 року. Планується, що воно буде розслідувати кримінальні провадження, в яких фігурують правоохоронці, судді і найвищі службовці (від міністрів до начальників ГУ). ДБР остаточно перебере на себе функцію досудового (попереднього) слідства від прокуратури. Остання займається слідством починаючи з 1996 року на тимчасовій основі - відповідно до п. 9 Перехідних положень Конституції України.