Інтерфакс-Україна
19:20 18.11.2025

Чим географічно ближче країна ЄС до війни в Україні, тим більше її економічні втрати — ЄК

2 хв читати
Чим географічно ближче країна ЄС до війни в Україні, тим більше її економічні втрати — ЄК

Країни Європейського Союзу (ЄС), що межують із зоною бойових дій, втрачають щороку близько одного відсоткового пункта (в.п.) зростання ВВП внаслідок розпочатої Росією повномасштабної війни проти України, такий аналіз оприлюднила Європейська комісія (ЄК) у складі осіннього оновлення макропрогнозу-2025.

"Через війну країни, що межують із зоною бойових дій, щороку втрачають понад 1 в.п. потенційного зростання, а за два роки війни (2022-2023 роки) сумарні втрати ВВП для прикордонних держав сягнули 1,8 в.п.", — йдеться у документі ЄК.

"Вартість близькості" до зони війни, за оцінками аналітиків, становить близько 2 в.п. ВВП на кожні 1 000 км скорочення відстані до епіцентру конфлікту, а країни з найвищою щільністю кордонів із зоною війни зазнали найбільших втрат.

Негативний ефект від близькості до війни простежується в усіх основних компонентах зростання: приватному споживанні, інвестиціях, експорті та імпорті, які зростали повільніше за очікування. Єдиним винятком стала державна закупівля, на яку географічна близькість не мала впливу.

Одночасно, у країнах, наближених до зони бойових дій, імпорт зазнав більших відхилень від прогнозів, ніж експорт, що частково компенсувало загальний негативний вплив на чистий експорт.

За даними ЄК, у перші два роки війни зниження економічної активності супроводжувалося зростанням інфляції, зокрема, в енергетичному компоненті: країни, розташовані ближче до зони бойових дій, мали на 2-3 в.п. вищі темпи зростання енергетичних цін, ніж віддаленіші члени ЄС. Також у цих країнах більш помітно зросла дохідність державних облігацій, а торговельні умови погіршилися.

За оновленими оцінками, з урахуванням даних за 2024 рік, сила негативного ефекту географічної близькості дещо зменшилася — на 0,1-0,2 в.п. щороку. Це свідчить про поступову адаптацію економік до зовнішніх шоків, зокрема, через стабілізацію енергоринку, зміну каналів торгівлі та інші макрофінансові чинники.

Як повідомлялося, ЄК погіршила прогноз зростання ВВП України у 2025 році до 1,6% з очікуваних у травні цього року 2,0%, а у 2026 році – відповідно до 1,5% з 4,7.

Згідно з ним, зростання ВВП в ЄС очікується цього та наступного року на 1,4%, тоді як у травні на цей рік прогноз був 1,1%, на наступний – 1,5%.

Джерело: https://commission.europa.eu/index_en

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Видатки загального фонду держбюджету у жовтні-2025 зросли на 10,7% до жовтня-2024 - Мінфін

Ощадбанк продовжив строк дії платіжних карток до 30 червня 2026 року

Чистий прибуток банків України за 9 міс.-2025 року зріс на 1,9% – до 119,4 млрд грн

Трамп поки що не має наміру скасовувати санкції проти нафтових компаній із РФ

Україна наразі не експортує е/е після значних пошкоджень ТЕС і ГЕС ворожими атаками – Міненерго

Вступ в ЄС відкриває для бізнесу доступ до фінансування, але й несе ризики, - топменеджер "Метінвесту"

МВФ відзначає прогрес у реформі Держмитслужби, рекомендує оновити політику ротації і KPI митного оформлення

"Фокстрот" вводить опцію післяоплати під час отримання для доставки з Uklon Delivery

Українські акції, облігації та ВВП-варанти подорожчали на новинах про новий мирний план

ТОВ "Три О" оскаржує державну реєстрацію ТОК Gulliver за АТ "Ощадбанк" і АТ "Укрексімбанк"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА