Інтерфакс-Україна
21:58 12.05.2025

Глава МАГАТЕ претендує на посаду генсека ООН і має опиратися на прихильність США та РФ – Кислиця

3 хв читати

Київ. 12 травня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі претендує на посаду генерального секретаря ООН, якого обиратимуть в 2026 році з тим, щоб він заступив на посаду 1 січня 2027 року, і має балансувати між виконанням своїх нинішніх обов’язків і умовами, за яких США та РФ проголосують за нього, вважає перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця.

"Це вже давно "секрет Полішинеля" – кажуть, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі хоче стати наступним генсекретарем ООН. Без згоди 4 постійних членів Ради Безпеки – Великої Британії, КНР, США, Франції, а також РФ, якій ці чотири країни продовжують дозволяти користатися правами постійного члена на рівні із собою, Гроссі не зможе стати генсеком", – написав Кислиця в мережі Х.

За його словами, у зв’язку з цим Гроссі має балансувати виконання своїх нинішніх обовʼязків і умови, за яких "Вашингтон і Москва дали б свою згоду на його призначення генсеком", якщо його кандидатуру висуне один з урядів країн ООН.

Кислиця зазначив, що гендиректору МАГАТЕ відома ситуація з генсеком ООН Тригве Лі (Trygve Lie) з Норвегії, якому довелося достроково піти у відставку в листопаді 1952 року після двох років на посаді (і це єдиний приклад в історії ООН), через його несприйняття СРСР, а тоді й США.

"До кінця 1952 року СРСР продовжував відмовлятися визнавати Лі генсеком, а прихильність Вашингтона змінилась на невдоволення, оскільки Джозеф Маккарті звинуватив його у наймі "нелояльних" американців в Секретаріат ООН", – написав Кислиця, вказавши, що, на думку певних осіб, нинішнього главу ООН Антоніу Гутерріша також хочуть достроково відправити у відставку.

"Звісно, все це знає Гроссі і враховує, розмірковуючи про перспективи отримання посади найвищого чиновника ООН. Так само як він знає, що вперше на девʼятому десятку існування ООН генсеком мала б стати жінка, відповідно до критичних очікувань на це", – вказав перший заступник міністра закордонних справ.

При цьому Кислиця звернув увагу на нещодавнє інтерв’ю Гроссі аргентинському виданню La Nacion, в якому він багато говорить про необхідність дипломатії та уникає коментарів діяльності президента США Дональда Трампа, а також будь-яких звинувачень на адресу президента Росії Володимира Путіна.

"Я думаю, що ми завжди повинні бути прийнятним співрозмовником. Наприклад, коли я зустрівся з Путіним, це було важко через численні критики, які я отримав. І я запитував багатьох лідерів: якщо я не розмовлятиму з Путіним, то з ким я розмовлятиму? І те саме із Зеленським. Я думаю, що моя роль не в тому, щоб говорити, чи є ця людина воєнним злочинцем, чи щось інше, що спадає на думку, бо це зводить нанівець всю мою ефективність. Я прагну досягти мінімального спільного знаменника, щоб уникнути катастрофи", – зазначив Гроссі в інтерв’ю.

На думку видання, Гроссі знає, що його робота останніх років створила йому всі можливості для змагання за посаду генсека ООН. Воно звертає увагу, що у разі обрання він стане першим аргентинцем на цій посаді та другим у Латинській Америці після перебування на цій посаді перуанця Хав'єра Переса де Куельяра у 1980-х роках.

"Він каже, що впевнений, що його кампанія відобразить те, чого він досяг на чолі МАГАТЕ за ці роки", – резюмує La Nacion.

Джерела: https://x.com/SergiyKyslytsya/status/1921830089857040841

https://www.lanacion.com.ar/ideas/rafael-grossi-busco-un-denominador-comun-entre-las-partes-para-evitar-la-catastrofe-nid10052025/

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Російські військові скинули вибухівку з дрона на жителя Херсонщини – ОВА

Пісторіус підтримав стратегію нерозголошення інформації про постачання озброєння в Україну

У Німеччині можуть відновити призов, якщо не вистачить охочих йти в армію добровільно

Зеленський подякував Папі Леву XIV за готовність до посередництва у мирному процесі

Швейцарія профінансує EUR6,4 млн внесок України за підписку на додаткові акції ЄБРР

Китай призупиняє дію низки заходів експортного контролю щодо компаній США

Кількість загиблих через ракетний удар по Сумській громаді зросла до трьох

Кулеба в рамках підготовки до URC2025 провів ряд зустрічей з представниками італійського уряду та громад

Зеленський призначив Джелялова послом у Туреччині

Зеленський: Я очікую, хто прибуде від Росії, тоді буду визначати, які кроки варто робити Україні

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА