13:53 25.09.2024

Законодавство про охорону культурної спадщини має бути вдосконалене - думка

2 хв читати

Законодавство про охорону культурної спадщини має бути вдосконалено, у бік підвищення відповідальності власників об'єктів і збільшення повноважень громади, повідомив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків під час семінару "Критична реконструкція і спадщина як ресурс для соціального відновлення" в Івано-Франківську в середу.

"Законодавство має бути вдосконалене, щоб у громади було більше механізмів впливу, наприклад, навіть щодо узгодження внесення змін у фасади, заміни вікон, дверей. У нас надто лояльне (до недобросовісних власників) законодавство, максимум, що ти можеш зробити - звернутися до правоохоронних органів, якщо є охоронні договори. І загалом охоронні договори не діють, реально механізму, крім засудження громадськості, законодавство не дає", - прокоментував він у кулуарах семінару агентству "Інтерфакс-Україна".

На його думку, має бути прописано жорстку процедуру та суттєво підвищено штрафи.

"Далі, якщо продовжується руйнування пам'ятки, має бути стаття, якою відкривається кримінальне провадження", - сказав Марцінків.

Щодо приватно-державного партнерства як механізму, який би стимулював відновлення пам'яток, мер констатував, що "у нас 99% пам'яток у приватній власності", і, на його думку, немає сенсу пропонувати таким власникам стимулюючі пільги, приміром, податкові.

"Які додаткові пільги? Більшість із них сьогодні на єдиному податку. Їм уже й пайовий внесок скасували, що ще треба? "- сказав Марцінків.

А ось більш посилена процедура, що вимагає узгодження з громадою будь-яких робіт на пам'ятці та в охоронній зоні, має бути детально прописана на державному рівні, включно з умовами, за яких пам'ятка автоматично вилучається у власність громади.

Як повідомлялося, міжнародний культурний проєкт "UREHERIT. Архітектори для спадщини в Україні: відтворюючи ідентичність і пам'ять" ініційований Асоціацією архітекторів Литви, стартував наприкінці літа 2023 року. Він співфінансується в межах програми Європейського Союзу "Креативна Європа" на суму EUR1 млн (код проєкту 101121502 - U-RE-HERIT) та реалізується консорціумом у складі 11 професійних організацій із дев'яти країн.

Семінар в Івано-Франківську пройшов у межах програми підвищення кваліфікації зі сталого відновлення спадщини "CPD Україна", у ньому взяли участь експерти Литви, Швеції та України, було представлено 24 українські проєкти, загалом понад 50 експертів офлайн та 10 експертів онлайн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Польща невдовзі передасть Україні чергову партію у 5 тисяч Starlink – віце-прем'єр уряду Польщі

Втрати ворога на Покровському напрямку становлять 176 одиниць живої сили - Генштаб

З початку доби Сили оборони відбили 90 ворожих атак - Генштаб

МОЗ домовився з виробниками про зниження цін ще на більш як 100 препаратів

Сухаревський: сто відсотків дронів, які летять по російській території – українського виробництва

Україна можливо підпише угоду щодо видобутку корисних копалин 28 лютого – ЗМІ

Польща проводить переобладнання цивільних аеропортів під воєнні завдання

Стан Папи Франциска стабільний, він продовжує лікування, повідомили у Ватикані

У Румунії повідомляють про 13 тис. українців, які незаконно потрапили в країну у 2024 році

Зеленський зустрівся з парламентарями з глобальної мережі парламентської підтримки України

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА