Інтерфакс-Україна
14:12 02.04.2025

НАБУ повідомляє про викриття розкрадання при закупівлях продуктів харчування для ЗСУ на 733 млн грн

2 хв читати
НАБУ повідомляє про викриття розкрадання при закупівлях продуктів харчування для ЗСУ на 733 млн грн

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для Збройних сил України в умовах повномасштабного вторгнення РФ.

"Про підозру повідомили: колишньому керівнику Департаменту Міністерства оборони України; власниці пов’язаних компаній-постачальниць; двом керівникам компаній-постачальниць; фізичній особі. Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 (розтрата), ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 (замах на розтрату), ч. 3 ст. 209 (легалізація) Кримінального кодексу України", - повідомляється на сайті НАБУ у вівторок.

За даними слідства, у 2022-23 роках забезпечення армії продуктами харчування відбувалось через закупівлю так званих комплектів продуктів, що передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. Найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м'ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, на кшталт спецій, желатину або ягід замовлялись зрідка або ніколи. Ціна комплекту формувалася з урахуванням усіх найменувань каталогу та становила їхню середню вартість.

"Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку). Тобто, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки", - йдеться в повідомленні.

За даними НАБУ, в результаті таких махінацій протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, контрольовані однією власницею, незаконно отримали надприбутки на суму понад 733 млн грн, що підтверджено висновком комплексної товарознавчої та економічної експертизи. Частину цих коштів надалі вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям. Вчиненню злочину сприяв посадовець Міністерства оборони України, відзначають у Бюро.

"Після початку досудового розслідування у січні 2023 року та поширення у медіа відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів. Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн. Крім того, після внесення НАБУ і САП пропозицій щодо усунення причин та умов продуктової оборудки, Міноборони вжило відповідних заходів: порядок закупівлі наразі змінився, запроваджено окремі пілотні проєкти", - розповіли у НАБУ.

Слідство у справі триває, НАБУ і САП вживають заходів щодо встановлення інших причетних до злочинних дій осіб.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Зеленський поставив завдання: здатність України у визначений час застосувати щонайменше 1000 дронів-перехоплювачів на добу

Качка обговорив з експертами президентський законопроєкт про НАБУ та САП

Житель Хмельниччини отримав 15 років тюрми за підготовку терактів біля підрозділів ТЦК та Нацгвардії

DeepState: Ворог зміг закріпитися у Кам’янському і проводить штурмові дії на Плавні та Степногірськ

Кількість постраждалих у Харкові зросла до 17-ти

В Єврокомісії наполягають, що інформація про контакт фон дер Ляєн і Зеленського в контексті ситуації навколо НАБУ та САП достовірна

Бійці ДШВ отримали нові комплекси для відновлення бойової техніки від Фонду Порошенка

Очільник МВС і командувач НГУ доповіли Зеленському про основні напрями підготовки нацгвардійців

Мовний омбудсмен Івановська: Наше представництво в регіонах потрібно посилювати

Щонайменше 2 людини загинули і 6 поранені через ворожі обстріли Донеччини

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА