Інтерфакс-Україна
10:36 04.03.2025

Очікування бізнесу в лютому зросли, але не досягли рівня минулого року – НБУ

3 хв читати
Очікування бізнесу в лютому зросли, але не досягли рівня минулого року – НБУ

Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який розраховується Національним банком України (НБУ) за шкалою від 0 до 100, у лютому 2025 року зріс на 5,9 пункта – до 46,9, але це нижче рівня лютого 2024 року (47,5), повідомляє регулятор на своєму сайті.

"Пожвавлення внутрішнього попиту, нарощення виробництва та збільшення пропозиції товарів сприяли поліпшенню очікувань бізнесу в усіх секторах. Водночас стримуючими факторами залишалися подальші обстріли критичної інфраструктури, збільшення витрат бізнесу на оплату праці, опалення та електроенергію в зимовий період, дефіцит робочої сили та інфляційні процеси", – зазначає НБУ.

Серед позитивних факторів регулятор також назвав стабільний споживчий попит і надходження міжнародної фінансової допомоги.

Згідно із опитуванням, промисловість демонструє найкращі очікування серед усіх галузей: секторальний індекс у лютому зріс на 8,2 пункта – до 50,2 (у лютому 2024 року – 48,3).

"Очікується збільшення обсягу виготовленої продукції, нових замовлень, у тому числі експортних, а також запасів сировини та матеріалів", – коментує регулятор результати опитування.

Оцінки будівельного сектору покращилися, але залишаються нестабільними через сезонність робіт, холодну погоду та дефіцит кадрів. Секторальний індекс у лютому піднявся на 7,5 пункта – до 44,7 (у лютому 2024 року – 43,7).

"Будівельники очікують збільшення обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та послуг підрядників. Водночас зберігаються негативні оцінки щодо доступності підрядників та вартості їхніх послуг", – зазначає НБУ.

Від вказав, що торгівля демонструє стабільне відновлення, та її показник зріс на 1,6 пункта – до 49,2, але це менше показника лютого-2024 – 50,1 пункта.

"Респонденти підвищили оцінки щодо товарообороту та залишків товарів, а також очікують збільшення закупівлі товарів для продажу. Водночас вони залишаються налаштованими на зниження торговельної маржі", – додає регулятор.

Згідно із опитуванням, підприємства сфери послуг демонструють найобережніші оцінки через дефіцит кадрів та зростання витрат на оплату праці та енергоносії: секторальний індекс зріс на 1,1 пункта – до 42,2 пункта (у лютому 2024 року – 45,3).

"Респонденти менш стримано оцінили обсяг наданих послуг, обсяг нових замовлень та обсяг послуг у процесі виконання. Очікується помірніше здорожчання тарифів на власні послуги", – йдеться у звіті НБУ.

Керівники підприємств сфери послуг стали єдиними, хто посилив негативні очікування щодо зайнятості.

Уточнюється, що щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 21 лютого цього року. У ньому взяли участь 521 підприємство. Серед опитаних 42,8% - компанії промисловості, 27,4% - сфери послуг, 24,8% - торгівлі, 5,0% - будівництва; 29,% респондентів - великі підприємства, 26,3% - середні, 44,7% - малі.

При цьому 32,8% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9,2% - лише експортні операції, 17,7% - тільки імпортні, 40,3% не здійснюють зовнішніх економічних операцій.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА