Інтерфакс-Україна
15:47 27.03.2025

Необхідно розділити іпотеку і субсидії на житло для українців, що повертаються з-за кордону – думка

2 хв читати
Необхідно розділити іпотеку і субсидії на житло для українців, що повертаються з-за кордону – думка

Доступна іпотека має стати одним зі стимулів повернення українців з-за кордону, проте необхідно як трансформувати функціонал іпотечних програм, так і забезпечити тимчасову житлову допомогу від держави для тих, хто повертається, вважає голова правління ПрАТ "Укрфінжитло" Євген Мецгер.

"Іпотека – це не субсидія держави, а кредит, який треба повернути. Міністерства можуть додавати якісь субсидії, які допоможуть окремим категоріям клієнтів повертати кредити. Але іпотека все ж про людей, які можуть її повертати і мають офіційні доходи. Субсидіювання або постійна робота на низьких ставках – не мета і не місія компанії "Укрфінжитло". Ми чекаємо охолодження ставок після війни, і ми як компанія маємо віддавати цю роль банкам", – розповів він на Першому форумі доступної іпотеки у Києві у четвер.

За словами голови правління, держава має взяти на себе відповідальність у допомозі людям, що повертаються з-за кордону, адаптуватися до життя у країні, зокрема, шляхом надання тимчасового орендного житла. Вже після отримання такими українцями роботи і постійного доходу, вони змогли би взяти житло в іпотеку, вважає експерт.

На думку голови правління Ощадбанку Сергія Наумова, є сенс запровадити окрему програму для українців, що повертаються, у вигляді надання державою безвідсоткової позики на придбання житла у розмірі до 30% його вартості.

"Для людей, які повертаються в Україну, можна затвердити іншу програму. Це програма безкоштовної позики. Не гранту, а позики. Так зможемо вирішити проблематику облікової ставки. Така програма може бути на базі "Укрфінжитла" чи ФРП (Фонд розвитку підприємництва – ІФ-У). Якщо людина повертається у країну, отримує роботу, працює, то держава надає їй безвідсоткову позику у розмірі 30% вартості житла, інші 70% надає банк під ринкову ставку. Таким чином ми зможемо стимулювати людей повертатися", – розказав голова правління Ощадбанку Сергій Наумов.

Він пояснив, що позика і банківський кредиту у такому разі можуть надаватися строком на 10 років. Безвідсоткова позика дозволить встановити середню ставку за іпотекою на прийнятному для покупця рівні, вважає Наумов.

Як зазначила директорка з розвитку іпотечного кредитування Управління кредитних продуктів Sense Bank Орися Юзвишин, важливим питанням іпотечного кредитування є розмір власної участі позичальників. Крім того, необхідно вирішити питання підтвердження доходів українців, які працювали за кордоном і не мали доходів в Україні.

"Важливим елементом буде те, наскільки держава зможе долучитися до компенсації власної участі. Тому що молоді сім’ї, які захочуть повернутися, матимуть з цим великі проблеми. І важливо те, наскільки банки зможуть зайти у кредитування з низькими участями, адже не секрет, що довгострокові кредити з низькими участями зазвичай мають найвищий дефолт", – пояснила вона.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Українські виробники добрив обговорили контроль імпорту та можливості збільшення експорту

Угода про інвестфонд відбудови зобов’язує Україну забезпечити захист активів та інвестицій незалежно від змін законодавства – юрист

Посли країн G7: Високо оцінюємо лідерство НБУ у впевненому проходженні через період викликів

Україна отримала 1 млрд євро від ЄС у межах програми ERA

Пролонговані ліцензії на надрокористування залишаться поза межами угоди з США про інвестфонд – Свириденко

Угода із США перспективна для українських greenfield-компаній з дозволами на поклади критичних мінералів – думка

Собівартість будівництва зросла вдвічі з початку війни - DIM

Україна розраховує на внески США в інвестфонд грошима та за рахунок військової допомоги вже цього року

Україна до кінця року планує схвалити пакет законів для інтеграції до енергоринків ЄС – Галущенко

ЄБРР може частково покрити ризики ПриватБанку, Укргазбанку та Райффайзенбанку за кредитами на EUR1,1 млрд

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА