Інтерфакс-Україна
09:28 20.02.2025

Уряд має два сценарії співпраці з ЄС після завершення чинного режиму автономних торгівельних заходів - міністр

2 хв читати
Уряд має два сценарії співпраці з ЄС після завершення чинного режиму автономних торгівельних заходів - міністр

Що менше українська агропродукція буде нависати над європейськими країнами, то легше буде вести переговори з Европейською комісією про продовження торгових взаємовідносин у межах автономних торгівельних заходів (АТР), заявив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

Міністр нагадав, що 2021 року до Європейського Союзу постачалося 36% українського агросектору. Із початку повномасштабної війни він подеколи досягав 73%. 2024 року Україна скоротила експорт до ЄС до 52%

Наразі в українському уряді, за словами Коваля, бачать два основних сценарії розвитку подій після завершення 5 червня чинного режиму АТР. Перший базовий сценарій, який Мінагрополітики артикулює в перемовинах, – війна не закінчилася, просимо продовжити режим АТЗ, але зі збільшенням переліку чутливих продуктів, яких зараз 7.

Другий сценарій, який обговорюється в кулуарах, - лібералізація торгівлі по 29-й статті, тобто на основі довгострокового планування розширення кількості продуктів, які можуть бути завезені в ЄС. Так, ідеться про квоти, але переглянуті і суттєво збільшені, розповів міністр.

В якості прикладу він навів експорт Україною цукру в ЄС, який до війни становив 20 тис. тонн на рік. Проте в масштабах України це лише кілька робочих днів українських цукрових заводів.

Коваль наголосив, що зараз уряд готується до фінальної стадії переговорів і одночасно шукає нові ринки.

"Ми знижуємо частку ЄС в географії експорту і шукаємо йому альтернативу. При цьому пам`ятаємо, що ринок ЄС преміальним за цінами, зручним у плані логістики і життєво необхідним нашим виробникам, щоб тримати їх у тонусі по якості продукції", - зауважив міністр.

Він додав, що при пошуку ринків збуту уряд орієнтується на країни, які потребують українське продовольство, і має певні успіхи на цьому шляху - по деяким регіонам у 2024 році експорт зріс на понад 30%. Зокрема, експорт до Африки досяг $2,6 млрд, зростають поставки на Близький Схід, у Південно-Східну Азію, активно розвивається співпраця з Малайзією, Індонезією, Бангладешем.

"Завдання Мінагрополітики - максимально зняти бюрократичні обмеження в торгівлі з країнами потенційного експорту", - резюмував Коваль.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

IFC має в Україні проєкти в розробці на найближчі 18 місяців на $3 млрд

Валютний контроль НБУ ускладнює міжнародні угоди та стримує M&A – думка

Україна в 2024р увійшла до трійки найбільших експортерів агропродукції до ЄС

ЄБРР готує кредит "Укрнафті" під держгарантію на проєкт когенераційної ТЕЦ до 250 МВт

ТРЦ "Скриня" біля залізничного вокзалу Львова під час реконструкції збільшить свою площу вшестеро

"Астарта" та IFC підписали кредитну угоду на $40 млн для будівництва заводу соєвого концентрату

"Київтеплоенерго" за місяць гідравлічних випробувань виявило й усунуло 400 пошкоджень

Банки можуть пом’якшити ліміти на Р2Р перекази після створення реєстру дропів – НАБУ

Україні потрібне продовження взаємовигідних умов торгівлі агротоварами з ЄС – міністр агрополітики

Шмигаль очікує від нового керівника "Нафтогаза" Корецького нарощення українського газовидобутку

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА