Вибори
12:41 12.11.2018

Усвідомлення серйозності проблеми корупції в Україні за рік суттєво зросло і впливатиме на вибори президента - соцопитування

4 хв читати
Усвідомлення серйозності проблеми корупції в Україні за рік суттєво зросло і впливатиме на вибори президента - соцопитування

За рік в українському суспільстві значно зросло усвідомлення серйозності проблеми корупції в Україні, і якщо у вересні 2017 року найсерйознішою проблемою корупцію вважали 44% опитаних громадян, то тепер - 61%, свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 16 по 22 серпня 2018 р.

"91% громадян вважають корупцію серйозною проблемою України, причому 61% опитаних переконані в тому, що це найсерйозніша проблема, яка заважає розвитку країни. Лише 4% опитаних визнають, що проблема корупції існує, але вона не дуже серйозна, а надуманою цю проблему вважають 0,5%. За рік, порівняно з 2017 роком, усвідомлення серйозності проблеми корупції суттєво зросло: у вересні 2017 року найсерйознішою проблемою корупцію вважали 44%, нині - 61%; не надто серйозною у 2017 році - 12%, сьогодні - 4%", - ідеться в прес-релізі, оприлюдненому на сайті Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва.

На думку громадян, основна причина відсутності позитивних зрушень у боротьбі з корупцією полягає в тому, що ті, хто мають із нею боротися, самі корумповані - так вважає 61% опитаних. Інші вагомі причини: корумпованість майже завжди залишається безкарною (38%), відсутність "сильної руки", яка навела б лад у суспільстві (31%), і недосконалість законів, які можна витлумачити як завгодно (28%). Порівняно з 2017 роком порядок значущості причин майже не змінився, проте ще більше зросла причина корумпованості тих, хто має боротися з корупцією (з 57% до 61%), і суттєво зменшилися посилання на те, що за допомогою корупції людям легше вирішувати свої проблеми (з 19% до 11%).

"Більшість громадян - 61% - вважають, що корупцію не можна подолати тільки зусиллями влади. Протилежної думки дотримуються 26%. Цей показник істотно відрізняється тільки на півдні країни - там у спроможності влади переконані 37%. Якщо порівняти з 2017 роком, упевненість людей у тому, що влада не спроможна подолати корупцію, значно зросла - з 53% до 61%", - ідеться в релізі.

Думки респондентів розділилися щодо того, чи можна вважати корупцію проявом української ментальності. 38% вважають, що корупція є частиною ментальності, а 46% - ні. Дещо інші результати можна спостерігати в центрі - тут кількість тих, хто вважає корупцію частиною ментальності, вища - 48%. При цьому чим молодші респонденти, тим частіше вони називали корупцію проявом ментальності українців.

"Це питання ставилося в далекому 2001 році, й тоді корупцію вважали проявом української ментальності значно менше - 26%", - зазначають соціологи.

Громадяни підтримують насамперед каральні методи викорінення корупції: 55% вважають, що перш за все потрібно жорстко карати всіх, хто причетний до корупції. Ще 28% вважають, що подолати корупцію можна шляхом усунення корупційних ризиків. Прихильники боротьби з корупцією "через виховання" явно в меншості - 12%. При цьому найменша кількість прихильників репресивних методів проживає на сході України - 47%.

"Більшість громадян упевнені, що пропонування хабара для вирішення питання, яке має значне суспільне значення або є важливим для сім'ї та родичів респондента, не може бути виправданим. Проте частка осіб, які готові виправдати корупційні дії для блага сім'ї та родичів, вища: 17% вважають, що заради блага сім'ї можна дати хабар, а заради суспільного блага таких близько 9%", - ідеться в інформації.

Також соціологи зазначають, що обговорення проблеми корупції та її вирішення справлятиме значний вплив на майбутню кампанію виборів президента України: "Здатність кандидата перемогти корупцію і притягнути до відповідальності злочинців громадяни України назвали серед топ-5 факторів, на які вони звертатимуть увагу при голосуванні. Боротьба з корупцією потрапляє і до п'ятірки тем, про які українці хочуть почути від кандидатів на передвиборчих дебатах".

Опитування було проведено в усіх регіонах України за винятком Криму й окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Для порівняння наводяться дані загальнонаціонального опитування населення України, проведеного з 18 вересня по 3 жовтня 2017 р. Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва та фірмою "Юкрейніан соціолоджі сервіс".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Зеленський обговорив із главою МЗС Грузії євроатлантичну інтеграцію

Касаційний суд у вівторок продовжить розгляд справи генерала Назарова

Україна, Грузія та Молдова заснували "Асоційоване тріо"

За останню добу в Кіровоградській області не зробили жодного щеплення від COVID-19

В Україні за добу зафіксовано 2 136 нових випадків інфікування COVID-19, одужали 6 869 осіб

В Україні за добу зафіксовано 3 620 нових випадків інфікування Covid-19, одужали 7 921 людина

WOG і ОККО призупинили продаж преміального палива через введення держрегулювання цін

Розмова про перетворення України на "антипод" РФ демонструє нерозуміння внутрішніх процесів в Україні – речник МЗС

Зеленський: ми - центр і серце Європи, Україна обов'язково буде в ЄС

Україна розраховує, що заява на саміті НАТО 14 червня прокладе дорогу до отримання ПДЧ – віце-прем'єр Стефанішина

ОСТАННЄ

Суд скасував постанову ОВК №87 про визнання виборів недійсними ще на одній дільниці - "Опора"

Суд визнав незаконним перерахунок голосів на двох дільницях на 87 окрузі в Прикарпатті - Шевченко

"Слуга народу" закликає правоохоронців дати оцінку порушенням на 87 окрузі в Прикарпатті

"ОПОРА" вимагає розслідувати можливі фальсифікації на 87 окрузі у Прикарпатті

На окрузі №87 в Івано-Франківській області на довиборах до парламенту переміг Вірастюк

На Прикарпатті планують перерахувати голоси ще на 16 дільницях - Вірастюк

Депутати "Слуги народу" заявили про фальсифікацію на одній з виборчих дільниць на Прикарпатті

Арахамія припустив, що результат довиборів у ОВК №48 буде оголошено в ніч на п'ятницю

На окрузі №87 в Івано-Франківській області мінували одну з виборчих дільниць

На 87 окрузі в Івано-Франківській області Шевченко обігнав Кошулинського, але лідирує Вірастюк

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА