Лише 3% виборчих дільниць повністю доступні для маломобільних груп – "Опора"
Моніторинг громадянської мережі "Опора" (липень-серпень) показав, що лише 15 з 500 виборчих дільниць є повністю доступними та відповідають вимогам доступності для маломобільних груп населення.
У звіті мережі встановлено, що серед 500 виборчих дільниць 15 (3%) є доступними для маломобільних груп, 281 (56,2%) – малодоступні та 204 (40,8%) - недоступні.
Дільниця вважається доступною у випадку наявності ключових факторів: розташування на 1-му або нульовому поверсі, наявності нормативного пандуса та поручнів, у приміщенні відсутні будь-які перешкоди для виборців, пересування по шляху слідування до будівлі є безперешкодним.
Ключовими недоліками малодоступних приміщень для голосування є їх розташування вище 1-го поверху без наявних підйомних механізмів (65 дільниць), відсутність пандусів при вході до будівлі (413 дільниць) та відсутність нормативних пандусів при наявності сходових клітин на шляху слідування від входу до будівлі до приміщення для голосування (143 дільниці).
Оцінка доступності приміщень для голосування та приміщень виборчих комісій проведена за спеціально розробленим інструментом. Він надає можливість визначити рівень доступності в цілому виборчої дільниці та окремих елементів (шлях до приміщення, вхід до будівлі та приміщення для голосування). Інструмент застосовувався на основі соціологічно обґрунтованої вибірки дільниць, що дає можливість інтерпретувати результати на рівень всієї країни.
Як відомо, міжнародним та національним законодавством визначено фундаментальне право осіб з інвалідністю обирати та бути обраними до представницьких органів місцевого самоврядування. Ця категорія громадян повинна мати ефективну можливість брати участь у виборах без будь-яких проявів дискримінації, на рівних умовах.