Порхун: Ветеранів не потрібно саджати на "соціальну голку", їм потрібно дати інструменти розвитку
В.о. міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун вважає, що якщо саджати ветеранів і ветеранок на соціальне довічне утримання, вони можуть втратити можливості для розвитку.
"Нам слід зрозуміти, що для ветеранів Другої світової війни інструменти розвитку вже не потрібні. Їм потрібен пакет пільг, який їх підтримуватиме. Для ветеранів, які захищають державу з 2014 року, потрібно інше. Ми переконані, що їх не потрібно саджати на "соціальну голку", їм потрібно давати інструменти розвитку... Система пільг і гарантій має бути сучасною. Якщо ми знову саджатимемо ветеранів і ветеранок на соціальне довічне утримання, ми втратимо можливості для розвитку", - сказав Порхун в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Як приклад того, як не варто робити, він навів ситуацію з ветеранською політикою в Хорватії.
"Вони надали ветеранам довічні пенсії, але з часом зрозуміли, що для вікових категорій 50+ ця довічна пенсія підходить, а хлопці, які в 19 років отримали таку пенсійну гарантію, перестали розвиватися. І ми не хочемо повторити такий сценарій у нашій країні! Тому ми робимо наголос на інструментах, стимулах, можливостях розвитку", - розповів він.
Коментуючи чинні пільги, з тих, якими ветерани користуються, Порхун відзначив пільги на житлово-комунальні послуги.
"Але необхідно переглядати підходи, тому що ветерани з великих міст можуть отримати більше пільг, де більш розвинена інфраструктура, а в маленьких селах майже нічого не отримуватимуть", - додав він.
Він також наголосив на пільгах на перевезення місцевим і заміським транспортом, а також отримання твердого пального на зимовий період.
"Четверте – безоплатна освіта. Ми наполягаємо на тому, щоб вона залишалася в новій ветеранській політиці, тому що це інструмент розвитку для ветеранів", - наголосив очільник відомства.
Водночас він розповів, що багато ветеранів, із ким спілкуються представники міністерства, кажуть, що їм не потрібні разові виплати щорічної допомоги до Дня Незалежності України, тому що краще ці кошти спрямувати на розвиток житлових програм для ветеранів або забезпечення дорогих медичних послуг.
"Усе це дискусійні питання, які потрібно обговорювати безпосередньо з ветеранською громадськістю і далі ухвалювати урядові рішення", - підсумував Порхун.
Як повідомлялося, в.о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун розраховує, що закон "Про основні засади ветеранської політики в Україні" буде ухвалено до кінця 2024 року, і він запрацює з 2025 року. У Мінветеранів вважають за необхідне в новому законі розділити законодавче регулювання системи пільг і гарантій соціального захисту для ветеранів радянського і сучасного періодів.