Українці звертатимуться до міжнародних судів і не тільки щодо злочинів, скоєних військовими - голова Верховного суду
Апелювання українців до міжнародних судів, напевно, буде, але не лише у справах, пов'язаних зі злочинами, скоєними військовослужбовцями, - досвід розгляду цієї категорії справ в українських суддів є, наголошує голова Верховного суду Станіслав Кравченко в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Відповідаючи на запитання про те, чи може відсутність військової юстиції в Україні стати приводом для подальшого оскарження рішень українських судів у міжнародних інстанціях, зокрема, щодо злочинів, скоєних військовими, Кравченко сказав: "Відсутність військових судів не є проблемою або приводом для оскарження, тому що весь світ визнає, що кожна країна будує національну систему судів так, як вона це бачить".
"У контексті можливого апелювання до міжнародних інстанцій, напевно, будуть претензії, але не думаю, що вони будуть пов'язані конкретно з цією категорією справ", - заявив він.
Голова Верховного суду пояснив, що такого масштабу військової агресії на європейському континенті світ не бачив із часів Другої світової війни, - "звідси всі питання і проблеми".
За словами Кравченка, Україна сьогодні посідає "непочесне третє місце" за кількістю заяв, які перебувають на розгляді Європейського суду з прав людини.
"Щоб справи розглядалися в розумні строки, нам потрібен кадровий ресурс, а коли в суді працює один або два судді, а справ величезна кількість, то, звісно, це впливає на тривалість розгляду і має місце навіть невиправдане спрощення", - пояснив він.
Очільник Верховного суду назвав важливою подією для судової системи складення присяги новими суддями 5 липня, однак наголосив, що це лише 10% від тієї кількості суддів, яких бракує українським судам.
Розповідаючи про досвід українських суддів у розгляді справ щодо злочинів проти військової служби, вчинених військовослужбовцями, Кравченко наголосив, що такі справи розглядаються ще з 2014 року.
"Протягом 8 років практика певним чином формувалася. Увесь цей час було проблемним питання, зокрема з тим же СВЧ (самовільне залишення частини, СЗЧ), його відмінностями від дезертирства. Тобто, не можна говорити, що ми починали з нуля - база розгляду військових справ у нас уже була до повномасштабного вторгнення РФ", - наголосив голова суду.
Також він додав, що немає радикальної відмінності у злочинах у сфері несення військової служби, якщо порівняти з довоєнним часом.
"Тому судді готові розглядати справи щодо таких злочинів і роблять це. Безперечно, потрібно прагнути до спеціалізації, а для цього теж потрібен ресурс. Тож одне прив'язується до іншого", - підсумував Кравченко.