Формального підходу до залишення частини військовими не має бути - голова Верховного Суду
Формального підходу до злочинів, пов'язаних із самовільним залишенням військовослужбовцями військової частини не має бути, сподіваюся, прокуратура підтримає таку позицію і на практиці, заявляє голова Верховного Суду Станіслав Кравченко.
Висловлюючи в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" свою думку щодо позиції директора Державного бюро розслідувань (ДБР) про те, що правоохоронці не роблять статистики щодо СЗЧ, а навпаки, прагнуть повернення військовослужбовців до частини, Кравченко сказав: "Дуже правильно говорить керівник ДБР, - не має бути виключно формального підходу до таких речей. Сподіваюся, що прокурори як процесуальні керівники підтримують таку позицію, і це працюватиме в практичному руслі".
"Чесно: я дуже боявся, що винятково формальний підхід призведе до формальних звинувачень. Іще на початку війни на той час керівник Військової служби правопорядку генерал Гуцол звертав увагу на те, що з чотирьох осіб, які відмовляються виконувати наказ або залишають бойові позиції, буквально одразу троє готові повернутися до строю", - розповів голова суду.
Він звернув увагу на те, що йдеться про людський фактор: "почуття страху є природним, тож це потрібно враховувати".
"Інша справа - як ми використовуватимемо це на практиці. І правоохоронні органи, і суди. Ви порушили важливе питання дискреції прокурорів від імені держави під час формування публічного обвинувачення: в яких випадках формувати це обвинувачення, а в яких ні", - наголосив Кравченко.
Голова Верховного Суду наголосив: "Тут якраз ідеться про визначення межі: чи буде більше користі від того, що ми формально поставимося, і суд ухвалить людині вирок, чи ця людина може принести користь державі на волі? У прокурора є право на угоду, зокрема і право відмовитися від обвинувачення в певних випадках".
Раніше в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" директор ДБР Олексій Сухачов заявив, що Бюро орієнтоване на повернення на позиції бійців, які залишили місце служби, а не на збільшення кількості кримінальних проваджень щодо них. "Наше завдання - сприяти поверненню бійців на бойові позиції, а не покращувати статистику відкритих кримінальних проваджень щодо ухилення від несення служби", - сказав він.
За словами Сухачова, профілактичні заходи та роз'яснювальна робота є пріоритетними в цьому питанні.