КМДА не внесла садибу Зеленських до переліку об'єктів культурної спадщини
Будівля на вул. Кониського, 22 (колишня Тургенєвська) не була внесена до Державного реєстру об'єктів культурної спадщини, оскільки Київська міська державна адміністрація (КМДА) не надала необхідної для внесення до переліку облікової документації, повідомив в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
"Щодо Будинку Євменія Зеленського. Він не внесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток лише з однієї причини. КМДА за весь час не змогла підготувати та надати необхідну для внесення будівлі до Переліку об'єктів культурної спадщини облікову документацію", - написав він на свою сторінку у Facebook.
За словами Карандєєва, з відповідним листом від 18 липня цього року до міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) звернулося ГО "Спадщина Київ", проте цього ж дня забудовник майже повністю зруйнував історично значущу будівлю.
Карандєєв запевнив, що МКІП все одно невідкладно розгляне подану облікову документацію на засіданні експертної комісії з питань обліку об'єктів культурної спадщини.
Тим часом він додав, що більшість поданих КМДА до МКІП документів містили численні грубі помилки. "Це, зокрема, об'єкти із символікою комуністичного тоталітарного режиму", - зазначив в.о. міністра культури.
Також, за його словами, у переліку представлених КМДА об'єктів опинився ансамбль Софії Київської, який був уже внесений раніше. "Але особливо дивним було побачити серед пропозицій об'єкти, які раніше визнані такими, що не підлягають занесенню до Реєстру", підкреслив Карандєєв.
Крім того, він зазначив, що у переліку від КМДА до МКІП надійшло лише 817, а не 1500 культурних об'єктів за два роки.
Тим часом, Карандєєв у відповідь звинуватив міську владу Києва у гальмуванні процесу надання пам'яткоохоронного статусу садибі "Будинок житловий Барбашів" на вул. Обсерваторна, 6.
"Це загрожує втратою чергової історичної будівлі в Києві. МКІП, як і активний громадський сектор, зацікавлений у збереженні культурної спадщини Києва і діє виключно відповідно до чинного законодавчого. Чого очікуємо і від столичної влади", - наголосив він.
Мер Києва Віталій Кличко, у свою чергу, називає знесення садиби Зеленських "цинічною провокацією". Крім того, стверджує, що до МКІП було направлено "десятки звернень про внесення понад півтори тисячі пам'яток та об'єктів культурної спадщини".
"Несанкціоноване знесення садиби Зеленських вважаю цинічною провокацією. Особливо через кілька днів після того, як до департаменту охорони культурної спадщини КМДА надійшов пакет доопрацьованої облікової документації щодо присвоєння будівлі на вул. Олександра Кониського, 22 статусу пам'ятки", - написав він у телеграм-каналі.
За словами мера, "зроблено це було на підтримку петиції щодо збереження старовинної будівлі".
Кличко зазначив, що міська влада робила багато звернень, щоб повернути до міста руйнівну будівлю, відреставрувати її та створити музей відомого авіаконструктора.
"За останні роки місто направило до Мінкульту десятки звернень про те, щоб занести понад півтори тисячі пам'яток і щойно виявлених об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. А внесло міністерство лише близько сотні", - зазначив він.
Як повідомлялося, за процесуального керівництва Шевченківської окружної прокуратури м. Києва за фактом руйнування будівлі на вул. Кониського 22 (колишня Тургенєвська) порушено кримінальне провадження, повідомив Офіс генпрокурора.
19 липня 2024 року, незважаючи на накладений арешт, невстановлені особи з порушенням обмежувальних вимог із застосуванням важкої будівельної техніки зруйнували будинок.