15:15 28.08.2024

Репортаж із місця тримання російських військовополонених, яке прийняло з початку Курської операції понад 350 осіб

7 хв читати
Репортаж із місця тримання російських військовополонених, яке прийняло з початку Курської операції понад 350 осіб

Текст і фото - Валерія Прощенко

 

Полонені у Курській області РФ російські військові називають умови їх тримання чудовими та здивовані відсутністю тортур та катувань, якими їх залякували командири.

Як повідомив у вівторок головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський, в результаті наступу в Курській області Україні вдалося значно поповнити обмінний фонд і наразі кількість захоплених військовополонених складає 594 людини. Кореспондентка агентства "Інтерфакс-Україна" відвідала місце тримання, через яке проходить більшість російських військовополонених, захоплених під час Курської операції.

"Через нашу установу з початку операції в Курській області пройшло вже понад 350 військовополонених. Вони щодня змінюються, підвозять нових, когось забирають. Тобто постійно цифра змінюється. Станом на сьогодні тут перебувають більш як 70 людей. Вчора було понад 100. Тобто такі цифри", - повідомив Володимир, заступник начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення.

Установа виконання покарань, в якій перебувають російські військовополонені, нагадує хостел, аніж в'язницю. Камери відремонтовані та прибрані, а у кожного полоненого окреме ліжко. Ба більше, у кожній кімнаті є великий телевізор. Як зазначає керівництво установи, держава збільшила фінансування після надходження перших полонених із РФ, і також сюди регулярно навідуються МКЧХ та Червоний Хрест України й надають допомогу.

"Іще у 2022 році, коли почали надходити сюди перші військовополонені, Червоний Хрест допоміг із фінансами, то ж ми відремонтували завдяки цьому камери в боксі. Камери капітально відремонтовані, замінена сантехніка, електрика, новий кахель. Також є окремий санвузол", - розповів Володимир.

За його словами, після того як військових взяли в полон, тяжко поранених одразу відправляють до закладів Міністерства охорони здоров'я. Їх залишають в лікарнях, і лише коли їх стан стабілізується, а життю нічого не загрожує, тоді їх привозять в установу тримання. "Якщо ж стан полонених погіршується - ми їх відвозимо знову до лікарні", - додав Володимир.

Слова про гарний медичний догляд підтвердили і військовополонені під час інтерв'ювання, висловлюючи вдячність, що лікарі в Україні "не ділять на своїх та чужих".

Окрім того, у коридорі установи можна було побачити медика, який здійснював черговий обхід камерами. Як кажуть самі полонені, лікар навідується щоденно.

І керівництво місця тримання, і самі росіяни зазначають, що у перші дні військовополонені дуже перелякані, бо у РФ їм весь час розповідають про начебто жорстокість українців і катування.

"Щойно привезені полонені дуже перелякані, перші дві-три доби очікують жорстокості й тортур, про які їм казало їх керівництво. Російські командири запевняють їх, що ні в жодному разі не можна здаватися у полон українцям, а краще підірватися. Однак російські військовополонені вже через декілька днів розуміють, що вони у безпеці і їм нічого не загрожує", - каже заступник начальника установи, додаючи, що побачивши гарне ставлення до себе, полонені навіть починають щось просити, наприклад цигарки, які росіянам інколи теж видають, хоча цього і не прописано у нормах.

Варто відзначити також, що новоприбулих військовополонених одразу відправляють до бані, видають чистий цивільний одяг, матрац, подушку, простирадло та наволочку, гігієнічний набір, порошок, мило, шампунь, а потім визначають йому камеру. Строковики окремо, контрактники та мобілізовані - окремо.

Візит до установи припав на час обіду у військовополонених, тож вдалося на власні очі побачити, чим годують росіян. Перше, що кидається у вічі, - це великі порції, які не обмежуються однією стравою. Зокрема, є перші і другі страви, також на столі чашки з напоями. Обід проходить на фоні голосу ведучої національного телемарафону, що можна почути у кожній камері.

"Вони тут гарно нагодовані - з урахуванням норм, включно з м’ясом, рибою, борщами, кашею та салатами", - каже заступник начальника установи. Він також повідомив про випадки, коли їжу доводиться викидати, "бо дуже великі порції, і полонені не встигають все доїдати".

Під час спілкування військовополонені підтвердили, що умови їх тримання гарні, а дехто навіть каже, що "все ідеально". Майже кожен заявив, що сподівається на скоріший обмін і повернення додому - у РФ. В установі перебувають військові "майже з усіх російських республік", а також є і жителі окупованих українських територій.

Зокрема, в одній із камер висловив бажання поговорити "контрактник" Євгеній, який родом з Луганської області, але з 2014 року переїхав і має громадянство РФ. Втім, працівники установи повідомили, що Євгеній, імовірно, воював ще з 2014 року у бригаді т. зв. "ЛНР" "Прізрак". За словами полоненого, у його домівку прилетіли міни, "але з якої сторони не відомо". Також повідомив, що з того часу перебрався з родиною до Московської області РФ і контракт на службу підписав саме там у 2024 році, після чого був відправлений у Севастополь у 810 бригаду морської піхоти.

"І на Херсонщині були, потім перекинули нас у Курськ на посилення державного кордону. Нам казали, що там все спокійно, жодних бойових дій. Але не встигли ми там навіть влаштуватися, як розпочався наступ. Три дні ми ходили посадками і потрапили у полон 8 серпня”, - сказав Євгеній. На запитання про мотивацію служити, сказав, що ключове - це фінансовий компонент, а також "хотілося, щоб скоріше закінчилося це все".

Євгеній, а також ще троє полонених підтвердили, що в Курській області вони перебували без техніки, тому чинити опір підготовленим українським силам "на танках і БМП було безглуздо". Він зізнався, що на службі військовим видавали гранати, щоб підірватися у випадку потрапляння в український полон, адже "будуть тортури та відрізання органів".

"Нічого такого не відбулося. Дали їжу, воду, покурити до потрапляння сюди. А тут взагалі все прекрасно. І їжа, і медицина. Працівники виконують майже всі наші прохання", - сказав полонений. На запитання, чи обізнаний він про умови, в яких перебувають українські військовополонені в РФ, Євгеній сказав, що, ймовірно, "так само як і у вас", а у ютубі показують багато "фейків" про катування і в Україні, і в РФ.

Військовополонені у камері також кажуть, що в РФ запевняють про те що, "в цьому році, до Нового року, все закінчиться", а також запевняють, що відмовитися воювати неможливо, адже чекатиме в'язниця.

Один із військовополонених, на ім'я Вадим, який має дружину і п'ятьох дітей у Мурманську, заявив, що "прослужив пів дня", й особливого бажання воювати не мав.

"Окопи покопав і якраз взяли у полон. Все дуже швидко відбулося. Коли взяли у полон, то очікував найгіршого. Думав, потраплю в пекло, чув дуже багато поганого. Але те, що я побачив, - не збіглося зовсім. Навіть коли взяли у полон, нас ніхто не бив, нагодували, дали гарячий чай, цигарку, і ми всю ніч сиділи спілкувалися з вашими військовими", - розповів він, додаючи, що його думка про українців кардинально змінилася.

Інший полонений родом з Курської області сказав, що приїхав додому за матір'ю і був захоплений ЗСУ. За його словами, він є звільненим у запас за станом здоров’я, адже у 2023 році він отримав поранення.

"Мене мобілізовували до тероборони Курська, Бєлгорода, Брянська, а в результаті нас перекинули у Луганськ всім ешелоном. Три місяці провоював, отримав поранення, і мене списали", - додав він

19-річний "строковик" Ярослав із Республіки Марій Ел розповів, що потрапив у полон 6 серпня, коли їх позиції потрапили під мінометний обстріл. "Сподіваюсь на обмін, а після цього піду на роботу, не на війну більше", - сказав він, додавши, що до цього вчився на електрозварника.

Ще один 22-річний "строковик" Євгеній родом із Краснодарського краю каже, що під час відправлення у Курську область їх запевняли, "що там спокійна ситуація, і навіть нічого не прилітає". "Але виявилося зовсім інакше", - сказав він, додавши, що є сиротою, але має тітку, яка є його опікуном.

"Сьогодні їй наче відправили повідомлення, що я в полоні", - зазначив Євгеній.

Він також сподівається, що скоро зможе повернутися додому, знайти гарну роботу і потім подорожувати. "Загалом мої родичі ставляться негативно до СВО, але у політику не вдаються", - додав він.

Цікавим є і те, що розпорядок дня російського військовополоненого не є обтяжливим, і майже весь час росіяни відпочивають, зокрема грають у нарди, читають чи дивляться ТБ.

"Ми їх ніде не залучали для робіт, адже, як правило, вони перебувають тут короткий термін (два-три тижні). Тому переважно вони відпочивають. Ми надаємо обов'язково щонайменше одну годину прогулянки на свіжому повітрі щодобово. Також раз на тиждень обов’язково для них організовуємо баню. Військовополонені там здають речі на прання і отримують свіжий одяг", - розповів заступник начальника установи.

Військовополонені не бояться казати, що успішна операція України у Курській області є "недопрацюванням міністерства оборони РФ". "Інакше як пояснити, що кинули на кордон 18-річних строковиків без досвіду і техніки. А проти танків з автоматами в руках не попреш", - каже один з російських контрактників.

Минулого тижня президент України Володимир Зеленський заявив, що операція у Курській області РФ "триває саме так, як і розраховувалося", висловив "подяку кожному підрозділу, який поповнює обмінний фонд України за рахунок нових російських військових полонених", що "наближає звільнення українських військових та цивільних із російського полону". І вже незабаром, 24 серпня, відбувся масштабний обмін полоненими 115 на 115, в межах якого Україна, зокрема, віддала строковиків, захоплених у полон в Курській області.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА