Зеленський узяв участь у відкритті Меморіалу пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Президент України Володимир Зеленський і його дружина Олена Зеленська взяли участь у церемонії урочистого відкриття Меморіалу пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Києві.
"Сьогодні ми зібралися з вами тут, щоб увічнити пам'ять про одну з найстрашніших трагедій в історії України – трагедію кримськотатарського народу. Геноцид і депортацію. Абсолютне зло, яке вчинила радянська влада, зокрема й самі чекісти в 1944 році. І сьогодні на цьому місці ми відкриваємо меморіал на вшанування пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу", - сказав Зеленський, слова якого передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна".
Президент наголосив, що меморіал - символ того, що тирани й диктатори незмінно програють. "Ми відкриваємо меморіал у той час, коли історія знову повторюється. Коли Крим знову став полем бою за свободу, за гідність, за право жити, жити на своїй землі. Цей меморіал не просто данина минулому, це символ того, що ми не забуваємо і не пробачимо", - наголосив Зеленський.
Він додав, що відкриття меморіалу відбувається в межах 4-го саміту Міжнародної Кримської платформи.
"Крим - це не просто територія, це частина нашої душі, це земля. Наші люди жили на ній, жили в гармонії зі своєю культурою, зі своєю мовою, зі своїми традиціями. Ми не просто боремося за повернення Криму, ми боремося за відновлення справедливості, за можливість для кожного кримчанина повернутися додому, до свого Криму, вільного від Росії і страху", - наголосив глава держави.
Він зазначив, що спільним завданням залишається звільнення Криму, "і план Формули миру - це і план повернення Криму, і план відновлення прав кримськотатарського народу, прав українців і всіх, хто живе на цій землі".
Своєю чергою лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що меморіал присвячений не лише геноциду та депортації кримських татар 1944 р., а всім трьом епізодам, які мали катастрофічні наслідки для Криму, зокрема окупації півострова 1783 р., а потім Росією 2014 р.
"У Криму були знищені всі залишки культурної спадщини кримськотатарського народу, всі географічні назви, знищено все, що нагадувало про кримських татар... Цілком очевидно, що ставилось за мету повністю знищити цей народ і стерти про нього пам'ять", - зазначив Джемілєв.
У церемонії також узяли участь президент Литви Гітанас Науседа, прем'єр-міністр Латвії Евіка Сіліня, глава Офісу президента України Андрій Єрмак, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Меморіал на згадку про жертв геноциду кримськотатарського народу в Києві виготовлено за підтримки Фонду Ріната Ахметова і створено зі сталі, безоплатно наданої групою "Метінвест".
Згідно з пресрелізом, Фонд Ахметова вважає вкрай важливим збереження історичної пам'яті про трагічні події для того, щоб майбутні покоління знали про своє минуле, зберігали свідчення про нього та не допускали повторення жахів; заради кращої, мирної майбутньої держави, української землі та народів, для яких вона є рідною домівкою.
"Меморіальний знак — це символічна композиція, в основі якої лежить мапа України із Кримом у центрі та чашею з кипарисом, яка символізує смуток і скорботу. Чаша є відображенням дому, наповненого культурними орнаментами кримських татар, а кипарис, що з неї виростає, є символом нового життя",- пояснюється у пресрелізі.
І наголошується, що для створення Меморіалу було використано 38,5 тонни сталевого листа виробництва Metinvest Trametal (Сан-Джорджо-ді-Ногаро, Італія). Інженери та менеджери "Метінвесту" провели повноцінну операцію, яка окрім прокату 41 сталевого листа включала транспортування металу в Україну, лазерне різання та зварювання вже готових конструкцій для пам'ятника. У цих процесах брали активну участь фахівці "Метінвест СМЦ" та Запорізького ливарно-механічного заводу (ЗЛМЗ).
Усі елементи Меморіалу символізують прагнення історичної справедливості через трагедію геноциду, а також дають кримськотатарському народу надію на процвітання та розвиток на своїй рідній землі, резюмується у заяві Фонду.
"Метінвест" є вертикально інтегрованою групою з видобувних та металургійних підприємств. Підприємства групи знаходяться,переважно, у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Група має три прокатні заводи в Західній Європі - Ferriera Valsider (Верона) та Metinvest Trametal (Сан-Джорджо-ді-Ногаро) в Італії та Spartan у Великій Британії, а також Promet Steel у Болгарії.
Основними акціонерами холдингу є група "СКМ" (71,24%) та "Смарт-холдинг" (23,76%), які спільно управляють ним. ТОВ "Метінвест Холдинг" - керуюча компанія групи "Метінвест".