Стратегію судової реформи на 2024-2027 рр. планують затвердити до кінця року - заступниця голови ОП
Розроблено нову концепцію стратегії судової реформи на 2024-2027 роки, оскільки дія попередньої завершилася 2023 року, її затвердження заплановано до кінця цього року, повідомила заступниця керівника Офісу президента (ОП) Ірина Мудра в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"До кінця року ми її затвердимо. Наразі вислали всім органам суддівського управління, Верховному Суду, нашим міжнародним партнерам, громадянському суспільству, які дотичні. Очікуємо від них зворотного зв'язку. За результатами зробимо публічне обговорення. Я хочу, щоб воно було максимально відкритим: почути і врахувати думку всіх, щоб потім не критикували", - сказала заступниця голови ОП.
Мудра, яка до призначення в Офіс президента наприкінці березня цього року була заступницею міністра юстиції, наголосила, що для неї судова реформа - це один із пріоритетних напрямів роботи.
"Я відповідаю за впровадження судової реформи. У нас є низка зобов'язань, які ми взяли на себе перед міжнародними партнерами. Це і зобов'язання перед Міжнародним валютним фондом, і в рамках Ukraine Facility з Євросоюзом, двосторонніх угод із нашими партнерами. Це також наша співпраця з послами "Великої сімки", які теж дають свої рекомендації", - зазначила заступниця голови ОП.
Іншим пріоритетом вона назвала заповнення вакансій суддів, зокрема доукомплектування Конституційного Суду і Верховного Суду, а також удосконалення роботи Вищої ради правосуддя (ВРП), Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) щодо оцінки суддів.
"Це такі великі блоки в частині судової реформи, над якими ми працюємо. Після узгодження стратегії розвитку судової реформи ми зробимо план заходів із відповідними і чіткими термінами виконання", - додала Мудра.
Вона нагадала, що на сьогодні відбуваються конкурси на посади в різних інстанціях судів, проте нестача суддів колосальна.
"Якщо ми говоримо про першу інстанцію, то там було відкрито 560 вакансій, апеляційна інстанція - ще 550 вакансій. Також у нас є Верховний Суд, є 35 вакансій у ВАКС, є необхідність створення Вищого адміністративного суду замість ліквідованого ОАСК. В адміністративних судах у нас є проблема накопичення справ, що залишилися після ліквідованого ОАСК, розподілу цих справ по інших судах...", - перерахувала заступниця голови ОП.
За її словами, існують певні KPI щодо заповнення вакансій суддів на 2024-й і 2025 роки, і ВРП та ВККС рухаються в цьому напрямі, а також існує необхідність встановлення чітких критеріїв доброчесності та професіоналізму суддів, а також посилення ролі Громадської ради доброчесності.
"Тобто проблем, питань багато, але ми намагаємося поступово і почергово вирішувати кожну проблему, щоб принаймні скоротити негативні наслідки, які були всі ці роки, і відновити роботу органів суддівського врядування", - підсумувала Мудра.