Інтерфакс-Україна
06:08 14.09.2024

14 вересня: Яке сьогодні свято, все про цей день

6 хв читати
14 вересня: Яке сьогодні свято, все про цей день

ДЕНЬ 934 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 934 RUSSIAN AGRESSION

14 вересня в Україні відзначають День танкових військ, День українського борщу, День фізичної культури і спорту, День українського кіно.

Ще сьогодні Всесвітній день надання першої допомоги, Всесвітній день атопічної екземи.

У США - День гімну, у Німеччині - День німецької мови.

День міста - Бахмут, Вінниця, Житомир, Луганськ, Миколаїв, Каховка, Луцьк.

Православна церква - Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.

День танкових військ

14 вересня Україна відзначає День танкових військ. Це свято присвячене усім військовослужбовцям танкових військ, які з честю і відвагою захищають нашу країну.

Історія цього свята починається з періоду Радянського Союзу, а в Україні День танкіста було започатковано за указом президента Леоніда Кучми 1997 року на підтримку ініціативи ветеранів танкових військ і танкобудівників.

"Враховуючи бойові заслуги танкістів у роки Другої світової війни, та з метою виховання воїнів-танкістів Збройних Сил України в кращих традиціях попередніх поколінь постановляю: Установити в Україні свято – День танкістів, яке відзначати щорічно у другу неділю вересня", – йдеться в указі.

Україна стала однією з небагатьох країн, які розробляють та випускають танки – досить згадати, що найкращий танк Другої світової війни Т-34, і перший основний бойовий танк Т-64, були розроблені у Харкові.

У 2023 році дату свята було змінено за указом президента Володимира Зеленського. З цього року День танкових військ України відзначатимуть щороку 14 вересня.

Ці зміни зумовлені необхідністю вшанувати доблесть та героїзм солдатів-танкістів, які проявились у захисті свободи, незалежності та територіальної цілісності України, а також розпочати нові військові традиції.

Сьогодні механізовані та танкові війська – основа Сухопутних військ України. Під час воєнних дій їхнє основне завдання – це захоплення й утримання зайнятих рубежів, а також відбиття ударів і прорив оборони противника, розгром ворожих військ.

Всесвітній день надання першої допомоги

Щорічно, починаючи з 2000 року, у другу суботу вересня в багатьох країнах відзначається Всесвітній день надання першої допомоги. Ініціаторами його проведення виступили національні організації - члени Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Мета надання першої допомоги - проведення потерпілому необхідних найпростіших медичних заходів для порятунку його життя, зменшення його страждань і запобігання розвитку можливих ускладнень. Професійно таку допомогу надають, звісно ж, медики, але крім них прийомами надання першої допомоги зобов'язані володіти співробітники поліції і рятувальники.

Ситуації, що потребують надання екстреної допомоги, виникають найчастіше неочікувано, в умовах дефіциту часу і нерідко за відсутності людей з медичною освітою. Тому важливо в таких ситуаціях, коли важлива кожна секунда, усім, хто став їх учасником, не піддаватися паніці, діяти швидко та рішуче.

За даними Всесвітньої Організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно у світі через травми, отримані внаслідок ДТП, опіків, падінь або утоплень, стається до 10% усіх випадків смерті та до 15% усіх випадків інвалідності. Травми та каліцтва є основною причиною загибелі людей у віці від 15 до 45 років і призводять до десятків мільйонів випадків звернень до лікарень по невідкладну допомогу.

Сьогодні в Україні у результаті терористичних дій армії рф зростає кількість жертв серед цивільного населення України. Тому сьогодні вкрай важливо володіти базовими навичками першої домедичної допомоги, які допоможуть врятувати чиєсь життя.

День фізичної культури і спорту України

Наша країна завжди славилася видатними спортсменами, а залучати до спортивних занять якомога більше дітей і дорослих є одним із завдань державної політики. Реалізації цієї мети сприяє День фізичної культури і спорту України, який щорічно відзначається у другу суботу вересня.

День українського кіно

Заснований указом Президента України від 12 січня 1996 року і призначений на другу суботу вересня.

Історія українського кінематографа починається з 1893 року. Йосип Тимченко, механік Одеського університету, зібрав перший у світі апарат, який умів знімати і відтворювати кіно (знаменитий винахід братів Люм'єр з'явився на два роки пізніше). Тоді кінематограф називали "світлиною, яка рухається".

Перший в Україні сеанс кіно відбувся 2 грудня 1896 року в Харківському оперному театрі, сучасній обласній філармонії. На сеансі було показано кілька короткометражних стрічок, знятих у Харкові українським фотографом і першим оператором хронікально-документальних фільмів Альфредом Федецьким.

Відтоді по Україні в містах Дніпро (тодішній Катеринослав), Київ та Одеса почали з'являтися невеличкі кіностудії, які знімали перші водевілі, комедії та драми. Справжній прорив у кіно стався на початку XX ст. з виходом фільмів Олександра Довженка "Звенигора", "Арсенал" і "Земля" (1928-1930). А в 1930-ті роки вперше з'явився звук у стрічках Івана Кавалерідзе "Коліївщина", "Прометей" і "Наталка Полтавка" (1933-1936).

У повоєнні роки з'явилися кінофільми відомих режисерів - Сергія Параджанова, Кіри Муратової, Леоніда Осики. У них засяяли зірки Іван Миколайчук, Леонід Биков, Ада Роговцева та Богдан Ступка.

Сьогодні українське кіно, як і українська держава, стоїть тільки на самому початку шляху свого розвитку. Деякі з кінострічок були висунуті на номінацію премії "Оскар". А фільм "20 днів у Маріуполі" отримав перший для України "Оскар" у категорії "Найкращий документальний фільм". Це перший Оскар в історії України.

День українського борщу

День українського борщу - неофіційне свято, його було запропоновано для святкування щорічно в другу суботу вересня. У січні 2022 року Комітетом Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики було подано проєкт постанови №6361 про встановлення Дня українського борщу.

Проєкт так і не розглянули через війну. Але соцмережі та любов до традиційної страви - зробили свою справу. Подія вже популярна і можна сказати всенародна.

Перша задокументована згадка про український борщ датується 1584 роком у Києві. У своїх щоденниках про страву згадав німецький торговий агент Мартін Груневег. 17 жовтня 1584 року його купецька валка доїхала до Києва і зупинилася на ночівлю над річкою Борщівка - саме так назвав її торговець у своєму щоденнику.

Ще цього дня:

1871 - Розпочав свою діяльність перший у Наддніпрянській Україні банк - Харківський акціонерний земельний банк (у Галичині перші банки виникли в XVII столітті - такі, як вірменський банк Mons Pius у Львові);

1918 - У Болгарському царстві почалося Владайське солдатське повстання, придушене урядом за допомогою німецьких військ;

1939 - У США авіаконструктор Ігор Сікорський (колишній киянин) підняв у повітря свій перший вертоліт VS-300;

1991 - У Києві розпочав роботу Всеукраїнський форум інтелігенції;

1995 - У Брюсселі відбулася офіційна церемонія ухвалення Індивідуальної програми співробітництва між Україною та НАТО;

1996 - В Одесі відбулися Всесвітній конгрес чеченців і Всеукраїнський конгрес вайнахів;

2000 - Корпорація Microsoft випустила операційну систему Windows Millennium Edition.

Цього дня народилися:

1821 - Олександр Станкевич, письменник українського походження, біограф і видавець літературної спадщини Т. М. Грановського; брат письменника і філософа Миколи Станкевича;

1897 - Віра Кутинська, українська аніматорка і художниця, учениця Михайла Бойчука;

1912 - Лев Спасокукоцький, український композитор і педагог;

1917 - Ярослава Бандера, український політичний діяч, керівник жіночої мережі та юнацтва ОУН;

1927 - В'ячеслав Проценко, український архітектор;

1906 - Олександр Пащенко, український графік;

1906 - Людмила Ярошевська, українська композиторка, педагог;

1936 - Богдан Медвідський, український філолог, фольклорист, етнограф у Канаді;

1946 - Володимир Мунтян, український футболіст;

1951 - Володимир Мельников, український письменник, композитор, науковець, Заслужений діяч мистецтв України;

1952 - Микола Гнатюк, український співак, народний артист України;

1974 - Олеся Власова, українська актриса театру і кіно.

Церковне свято

Церковне свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього було встановлене на пам'ять віднайдення Хреста, що відбулося в 4 столітті в Єрусалимі.

За переказами, його знайшла мати імператора Костянтина Великого цариця Олена. Вона організувала розкопки, під час яких було виявлено печеру Гробу Господнього, а неподалік - три хрести.

Впізнати той, на якому розіп'яли Христа, допомогло диво: хвора жінка, доторкнувшись до нього, отримала зцілення.

Іменини: Іван, Микола.

ОСТАННЄ

Прокуратура зобов’язала підприємця знести самовільно зведені будиночки на Деснянських луках біля Троєщини

Дві волонтерки УЧХ отримали найвищі міжнародні нагороди для медиків

Директор фірми, яка внесла частину застави за Чернишова, заявив журналістам, що вперше про це чує

США переглянули поставки зброї не лише для України, стверджують у Білому домі - ЗМІ

До ЄРДР внесено кримінальну справу щодо інциденту на трасі М-06 на Житомирщині

Україна добилася збільшення потужності перетину для експорту е/е з 650 МВт до 900 МВт

Російські склади боєприпасів знищені на Донеччині біля Харцизька - СБУ

Понад 5 тисяч осіб отримали знання з першої психологічної допомоги в межах проєкту УЧХ та EU4Health

Ліквідація наслідків удару по Одесі завершена, постраждали 6 жителів

Умєров представив у Києві ключові українські ініціативи представникам німецької оборонної індустрії

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА