Інтерфакс-Україна
13:53 25.09.2024

Законодавство про охорону культурної спадщини має бути вдосконалене - думка

2 хв читати

Законодавство про охорону культурної спадщини має бути вдосконалено, у бік підвищення відповідальності власників об'єктів і збільшення повноважень громади, повідомив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків під час семінару "Критична реконструкція і спадщина як ресурс для соціального відновлення" в Івано-Франківську в середу.

"Законодавство має бути вдосконалене, щоб у громади було більше механізмів впливу, наприклад, навіть щодо узгодження внесення змін у фасади, заміни вікон, дверей. У нас надто лояльне (до недобросовісних власників) законодавство, максимум, що ти можеш зробити - звернутися до правоохоронних органів, якщо є охоронні договори. І загалом охоронні договори не діють, реально механізму, крім засудження громадськості, законодавство не дає", - прокоментував він у кулуарах семінару агентству "Інтерфакс-Україна".

На його думку, має бути прописано жорстку процедуру та суттєво підвищено штрафи.

"Далі, якщо продовжується руйнування пам'ятки, має бути стаття, якою відкривається кримінальне провадження", - сказав Марцінків.

Щодо приватно-державного партнерства як механізму, який би стимулював відновлення пам'яток, мер констатував, що "у нас 99% пам'яток у приватній власності", і, на його думку, немає сенсу пропонувати таким власникам стимулюючі пільги, приміром, податкові.

"Які додаткові пільги? Більшість із них сьогодні на єдиному податку. Їм уже й пайовий внесок скасували, що ще треба? "- сказав Марцінків.

А ось більш посилена процедура, що вимагає узгодження з громадою будь-яких робіт на пам'ятці та в охоронній зоні, має бути детально прописана на державному рівні, включно з умовами, за яких пам'ятка автоматично вилучається у власність громади.

Як повідомлялося, міжнародний культурний проєкт "UREHERIT. Архітектори для спадщини в Україні: відтворюючи ідентичність і пам'ять" ініційований Асоціацією архітекторів Литви, стартував наприкінці літа 2023 року. Він співфінансується в межах програми Європейського Союзу "Креативна Європа" на суму EUR1 млн (код проєкту 101121502 - U-RE-HERIT) та реалізується консорціумом у складі 11 професійних організацій із дев'яти країн.

Семінар в Івано-Франківську пройшов у межах програми підвищення кваліфікації зі сталого відновлення спадщини "CPD Україна", у ньому взяли участь експерти Литви, Швеції та України, було представлено 24 українські проєкти, загалом понад 50 експертів офлайн та 10 експертів онлайн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Зеленський підписав указ про нові санкції проти колабораціоністів на окупованих територіях

Найближчі дні стануть теплішими, очікуються короткочасні дощі з грозами

У програмі гаазького саміту НАТО з’явилися нові заходи: один із Зеленським, другий – з ІР4

Головний рабин України про удари США по Ірану: Цей день увійде в історію падіння зла у світі

Прем'єр та голова Міноборони Британії відзначили зменшення загроз світовій безпеці після ударів США по Ірану

Завальський підтримував Вєрку Сердючку в мовному скандалі, робив компліменти Азарову за моду на українську і критикував мовні штрафи

Сили оборони знешкодили вночі 28 з 47 ворожих дронів, в 7 місцях зафіксовані влучання

Кандидат на мовного омбудсмена Завальський: Мене обливають брудом лише тому, що я публічно висловив готовність допомогти державі

Двоє загиблих і щонайменше 13 постраждалих внаслідок ворожих ударів по Донецькій області

Головнокомандувач ЗСУ: Ми не будемо залишатися лише в глухій обороні

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА