Конференція про екологічну безпеку стала шостою з десяти конференцій із Формули миру
Фінляндія, яка співголовує в робочій групі з екологічної безпеки, спільно з Україною провела в суботу в Гельсінкі шосту конференцію з 10-ти конференцій із Формули миру президента України Володимира Зеленського, яка була присвячена екологічній безпеці - восьмому пункту Формули миру.
Як повідомив у телеграмі керівник Офісу президента Андрій Єрмак, захід об'єднав представників понад 60 країн та організацій, як в онлайн, так і в офлайн форматах.
Війна Росії проти України спричинила масштабні екологічні руйнування, які призвели до безпрецедентного забруднення довкілля, тож збитки українським екосистемам оцінюють у $65 млрд США, зазначив на конференції прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Третина українських лісів і 20% природоохоронних територій України вже постраждали від війни. Під загрозою опинилося 35% біорізноманіття Європи, яким володіє Україна", - ідеться в його телеграм-каналі за підсумками конференції.
Повідомляють, що в заході також узяли участь прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо, віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович, міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук, генеральний прокурор Андрій Костін і радник Єрмака Олександр Бевз.
"Перед усіма нами стоїть надважливе завдання - виробити спільне бачення того, як захистити природу і життя людей. Україна готова розробляти спільне бачення і конкретні кроки на цьому шляху, застосовуючи принцип "ворог повинен заплатити", - зазначив Шмигаль.
Він назвав кілька ключових завдань, за якими потрібно узгодити спільну стратегію. Це - відстеження, реєстрація та звітування щодо всіх екологічних наслідків, впливів, втрат і збитків війни РФ проти України; збирання цінних відгуків високого рівня та технічних коментарів від партнерів нашої держави; напрацювання наступних спільних кроків із притягнення російського агресора до відповідальності за всі екологічні злочини, вчинені проти України.
Генеральний прокурор Андрій Костін наголосив, що в Україні порушено 222 кримінальні справи за фактом заподіяння шкоди довкіллю, які охоплюють тисячі екологічних воєнних злочинів, включно зі злочинами екоциду.
Міністр клімату та довкілля Фінляндії Кай Мюккянен наголосив, що відшкодування екологічної шкоди має стати питанням глобальної справедливості, а також наголосив на важливості міжнародного визнання екологічних воєнних злочинів.
За підсумками конференції було схвалено текст чергового комюніке, яке стане частиною підготовки до другого Саміту миру, зазначив Єрмак.
До цього було проведено 5 тематичних конференцій на продовження Саміту миру за 5 із 10 пунктів Формули миру: з енергетичної та продовольчої безпеки (13 серпня і 14 вересня, 40 і 75 учасників відповідно), відновлення справедливості (19 вересня, близько 60 учасників), недопущення ескалації війни (66 учасників) і ядерної та радіаційної безпеки (17 жовтня, 70 учасників).
Відомо, що 30-31 жовтня в Канаді відбудеться конференція про повернення полонених і депортованих українців, яка має стати 10-ю і останньою в серії цих конференцій.
Раніше припускали, що другий Саміт миру, на який було б запрошено Росію, може відбутися вже в листопаді, проте минулого тижня радниця глави Офісу президента Дар'я Зарівна в коментарі "Телеграфу" повідомила, що в листопаді він ще не відбудеться.