Європа має діяти, щоб уникнути Мюнхена-2 або Мінська-3 в Україні після виборів у США - звернення
Напередодні президентських виборів у США, що несуть загрозу повторення в Україні Мюнхенської змови, західні політики, науковці та військові закликали європейські столиці вдатися до реального плану дій, здатного допомогти Україні здобути перемогу у війні.
Згідно з відкритим листом, який вже зібрав понад 100 підписів, це може стати найкращим способом убезпечити Європу в короткостроковій перспективі і виграти час для створення можливостей, необхідних для захисту в майбутньому.
"Пропонований нами курс дій полягає в тому, щоб коаліція країн, які бажають у НАТО, взяла на себе зобов'язання посилити військову і фінансову підтримку Києву і знову підтвердити прихильність мети суверенної України в її кордонах, визнаних міжнародним правом, зосереджених навколо чіткої стратегії і теорії перемоги. Це необхідно для того, щоб уникнути будь-яких негайних згубних наслідків для України після виборів... виконати наші зобов'язання щодо альянсу і взяти на себе відповідальність за нашу власну безпеку", - сказано в тексті документа.
Його автори вважають, що в міру наближення американських виборів Україна та її союзники стикаються з подвійною стратегічною небезпекою. Зокрема, у разі перемоги Дональда Трампа можливе припинення підтримки і тиск на Україну з метою прийняття постійного фальшивого нейтралітету і територіальної поступки, яка залишить Україну далеко від НАТО і ЄС, а Європу - в дестабілізуючій геополітичній сірій зоні в самому серці континенту.
У разі ж перемоги Камали Гарріс, припускають автори звернення, продовжиться політика «червоних ліній», яка не зможе забезпечити безпеку України і, таким чином, також поставить під загрозу Європу.
"У цьому сценарії фаталізм ключових європейських урядів, які відмовляються вірити в те, що Україна може перемогти, і схильні взяти на себе зобов'язання - у найкращому разі - лише зі зміцнення оборони НАТО у відповідь на поразку України, може стати вирішальним в альянсі, водночас завдаючи шкоди його авторитету" - наголошується в листі.
Його автори обидва варіанти порівняли з Мюнхенською угодою 1938 року і назвали "помилковим миром, досягнутим за допомогою європейської згоди на розчленування суверенної держави". "Це зробило б державу нездатною захистити себе від майбутньої агресії, водночас купуючи неприйнятно малу кількість часу для нашого власного переозброєння. Це, ймовірно, призвело б до більш масштабної та ще більш руйнівної війни", переконані автори звернення.
Документ підписаний відомими західними політиками, науковцями, військовими, журналістами та іншими громадськими діячами.