Воєнні злочини проти дітей мають розслідувати за спеціальною статтею Кримінального кодексу - Кондратюк
Воєнні злочини проти українських дітей мають розслідувати за спеціальною статтею Кримінального кодексу, що й пропонує нещодавно зареєстрований у парламенті законопроєкт, заявила одна з його авторів, заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк.
"Ми спеціально виділяємо воєнні злочини проти дітей в окрему статтю. Злочини депортації, примусового переміщення і невиправданої затримки репатріації дітей під час війни - це найцинічніші злочини, які мають характер геноциду. І на цьому наголошують багато країн, котрі ввійшли до міжнародної коаліції з повернення дітей", - сказала Кондратюк у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".
За словами Кондратюк, ідеться насамперед про злочини Російської Федерації, яка незаконно депортувала або перемістила українських дітей і невиправдано затримує їх репатріацію.
Вона зазначила, що законопроєкт №12170 пропонує такі злочини виділити в окрему - 448-ту - статтю Кримінального Кодексу, яка кваліфікує незаконне переміщення та затримку репатріації українських дітей як воєнні злочини.
Віцеспікер нагадала, що, згідно зі ст. 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, депортація та примусове переміщення цивільного населення є серйозними порушеннями міжнародного гуманітарного права, що сягають порога воєнних злочинів. А відповідно до Додаткового протоколу до Женевських конвенцій та оцінки незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні, невиправдана затримка репатріації є воєнним злочином.
"Відповідно до проведених правозахисниками розслідувань, громадяни Російської Федерації, які беруть участь в адопції депортованих або викрадених українських дітей, мають на меті знищення національної ідентичності маленьких українців. Ніхто не збирається їх повертати. Такі злочини мають каратися. Покарання винних є одним із найважливіших засобів, які має Україна, щоб запобігти повторенню таких злочинів", - зазначила Кондратюк.
Вона наголосила, що, за офіційними даними, за час повномасштабного вторгнення з України було депортовано, незаконно або примусово вивезено близько 20 тисяч дітей, і повернення таких дітей відбувається дуже повільно.
Віцеспікер сподівається, що всі причетні до розслідування злочинів проти дітей підтримають ці зміни до Кримінального кодексу, що сприятиме максимально швидкому ухваленню цього закону у Верховній Раді.
Як повідомлялося, законопроєкт №12170 про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів щодо встановлення відповідальності за незаконне переміщення та невиправдану затримку репатріації дитини, яка перебуває під захистом міжнародного гуманітарного права, зареєстровано у Верховній Раді 31 жовтня.
Автори законопроєкту пропонують ввести до Кримінального кодексу нову статтю 448, яка за незаконне переміщення або невиправдану затримку репатріації дитини передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років. Таке саме покарання передбачено за невиконання встановлених міжнародним гуманітарним правом обов'язків щодо сприяння возз'єднанню сімей, роз'єднаних унаслідок збройних конфліктів, або за створення перешкод у роботі гуманітарних організацій, які сприяють репатріації дітей та возз'єднанню сімей. Під кримінальну відповідальність також підпадають такі дії, як ненадання до Центрального довідкового агентства Міжнародного комітету Червоного Хреста відомостей про дитину (картки), а також навмисне внесення до картки неправдивих відомостей про дитину, невжиття всіх необхідних заходів для встановлення особи дитини та реєстрації її родинних зв'язків, або дії, вчинені з метою зміни громадянства чи цивільного статусу дитини, внесення відомостей про дитину до баз даних з метою її насильницького передання під опіку (піклування) або на усиновлення (удочеріння).
Співавторами законопроєкту також є голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і його перший заступник Олександр Корнієнко, заступниця голови комітету з питань правоохоронної діяльності Галина Михайлюк (фракція "Слуга народу").
Кондратюк курирує парламентський трек у президентській ініціативі Bring Kids Back UA щодо повернення незаконно вивезених українських дітей.