Байден дозволив Україні завдавати ударів по РФ ракетами ATACMS
Президент США Джозеф Байден за два місяці до закінчення свого президентського терміну вперше дозволив українським військовим використовувати систему, відому як ATACMS, для захисту своїх військ у Курській області РФ у відповідь на рішення РФ ввести в бій північнокорейські війська, пише видання New York Times у неділю з посиланням на неназваних американських чиновників.
"Рішення Байдена є серйозною зміною в політиці США. Цей вибір розділив його радників, і його зміна відбулася за два місяці до вступу на посаду обраного президента Дональда Дж. Трампа, який пообіцяв обмежити подальшу підтримку України", - пише видання.
Агентство Reuters підтверджує цю інформацію з посиланням на три джерела, обізнаних із ситуацією.
"Адміністрація президента Джо Байдена зняла обмеження, які не дозволяли Україні використовувати зброю, надану США, для нанесення ударів углиб російської території... що є суттєвою зміною політики США в українсько-російському конфлікті. Україна планує провести свої перші далекі атаки найближчими днями, повідомили джерела, без розкриття подробиць через проблеми оперативної безпеки", - йдеться в повідомленні.
Водночас повідомляється, що Білий дім відмовився від коментарів.
Агентство зазначає, що незрозуміло, чи скасує новообраний президент США Дональд Трамп рішення Байдена, коли вступить на посаду, але деякі конгресмени-республіканці закликали Байдена пом'якшити правила використання Україною зброї, наданої США.
NYT зазначає, що Байден уже раніше почав послаблювати обмеження на використання зброї, що поставляється США, на російській території після того, як у травні РФ почала транскордонний наступ у напрямку Харкова. Спочатку він дозволив українцям використовувати високомобільну артилерійську ракетну систему (HIMARS), дальність якої становить близько 50 миль, проти російських військ безпосередньо через кордон, але раніше не дозволяв використовувати ATACMS дальністю дії близько 190 миль.
"Чиновники заявили, що, хоча українці, найімовірніше, спочатку застосують ракети проти російських і північнокорейських військ, які загрожують українським силам у Курській області, Байден може дозволити їм використовувати зброю в інших місцях. Деякі офіційні особи США заявили, що побоюються, що використання Україною ракет через кордон може спонукати президента Росії Володимира Путіна вжити заходів у відповідь проти Сполучених Штатів та їхніх партнерів по коаліції. Однак інші офіційні особи США заявили, що вважають ці побоювання перебільшеними", - йдеться в повідомленні.
Видання зазначає, що британські та французькі військові вже надали українцям обмежену кількість ракет Storm Shadow і SCALP, вони не хотіли дозволяти українцям почати використовувати свої ракети на російській території, якщо Байден не погодиться дозволити українцям зробити те ж саме з ATACMS.
"Байден був більш схильний до ризику, ніж його британські та французькі колеги, і його головні радники розділилися в думках щодо того, як діяти далі... Байден визначив, що потенційні вигоди - Україна зможе досягти певних важливих цілей, яких вона інакше б не досягла, а Сполучені Штати зможуть надіслати Північній Кореї сигнал про те, що вона заплатить значну ціну за свою участь - переважують ризики ескалації", - ідеться в статті.
Повідомляється, що рік тому Байден уже зіткнувся зі схожою дилемою, коли американська розвідка дізналася про постачання Північною Кореєю Росії балістичних ракет великої дальності. Тоді президент США погодився поставити кілька сотень ATACMS українцям для використання на суверенній території України. Відтоді українці використовували багато з цих ракет по російських військових цілях в окупованому Криму і в Чорному морі.
"Залишається незрозумілим, скільки ракет залишилося в арсеналі українців для використання в Курській області", - пише автор статті.