Юрчишин не підтримує законопроєкт щодо посилення відповідальності за інформацію з публічних реєстрів
Голова комітету Верховної Ради з питань свободи Ярослав Юрчишин (фракція "Голос") підтримує вимогу Медіаруху (Медіарух - ІФ-У) і правозахисників до народних депутатів не ухвалювати в цілому законопроєкт № 10242, який створює загрози свободі слова.
"У Раді хочуть протягнути шкідливий для свободи слова законопроєкт. ЗП №10242, ініційований ексОПЗЖ, створює великі загрози для боротьби з корупцією та свободи слова... Я підтримую заяву Медіаруху і закликаю всіх свідомих депутатів блокувати №10242. Завжди акцентую: нічого про журналістів без журналістів. Цей же законопроєкт хочуть ухвалити всупереч волі медійників", - написав Юрчишин у фейсбуці в понеділок.
За словами Юрчишина, згідно із законопроєктом, якщо журналіст-викривач або його джерело в правоохоронних органах оприлюднять інформацію з публічних електронних реєстрів про власника нової дорогої автівки або "покажуть, що чиновник у незрозумілий спосіб перетнув кордон", то 8 років отримає журналіст або джерело, а не корупціонер.
Інститут масової інформації в понеділок оприлюднив заяву Медіаруху та правозахисників, що закликає нардепів не підтримувати законопроєкт №10242 у його нинішній редакції.
"Цей законопроєкт несе суттєві загрози свободі слова, роботі журналістів, захисту журналістських джерел і викривачів корупції в Україні. Законопроєкт посилює і впроваджує кримінальну відповідальність... за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів... Під прикриттям боротьби зі зловживанням даними створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, які висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою", - наголошується в заяві.
Верховна Рада 16 січня 2024 р. ухвалила законопроєкт №10242 про внесення змін до Кримінального кодексу щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що обробляється в публічних електронних реєстрах, та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем.