Більшість українців насамперед ідентифікують себе як громадян України - опитування
Більшість українців, у середньому 80%, відповідаючи на запитання "Ким ви вважаєте себе насамперед?" з опціями, що варіюють від "мешканців села, району чи міста" до "громадянина світу", ідентифікують себе як громадяни України, свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.
Також наголошується, що на початку 2000-х років тільки 40% насамперед ідентифікували себе як громадяни України, а значна частина населення мали більш локальну ідентичність - наприклад, мешканець свого населеного пункту або регіону. У період до 2014 року середній показник становив 51%, у період до 2022 року - 60%.
"Водночас важливо, що в усіх регіонах - від Заходу до Сходу - абсолютна більшість ідентифікує себе насамперед як громадяни України. Так, за даними опитувань КМІС у 2022-2024 роках, у середньому 80% мешканців Заходу, 82% мешканців Центру, 80% мешканців Півдня та 77% мешканців Сходу вважають себе насамперед громадянами України. Те саме стосується й інших категорій населення: зокрема, незалежно від етнічного походження чи мови абсолютна більшість вважають себе громадянами України. Зокрема, у період 2022-2024 років у середньому 81% україномовних і 75% російськомовних респондентів ідентифікували себе насамперед як громадяни України", - зазначають дослідники.
Крім високої громадянської ідентифікації відзначається також чітке усвідомлення Росії як ворога: 96% на Заході, 93% у Центрі, 90% на Півдні, 88% на Сході, 96% україномовних українців і 80% російськомовних українців погано ставляться до Росії.
Опитування проводилося протягом 20 вересня - 3 жовтня 2024 року. Методом телефонних інтерв'ю (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (із випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням) в усіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 2004 респонденти. Опитування проводилося з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, контрольованій Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів - це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 2,9% для показників, близьких до 50%, 2,5% для показників, близьких до 25%, 1,7% - для показників, близьких до 10%, 1,3% - для показників, близьких до 5%.
В умовах війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.