Кожен, хто вкладається у ненависть, програє. Кожен, хто рятує життя, отримає вдячність світу
У Польщі президент України Володимир Зеленський разом зі світовими лідерами та колишніми в’язнями нацистського концтабору Аушвіц-Біркенау взяв участь у заходах, присвячених 80-й річниці його визволення, повідомляє Офіс президента України.
Під час Другої світової війни в нацистському концтаборі Аушвіц-Біркенау загинуло понад мільйон людей, більшість із яких – євреї. Його визволення відбулося 27 січня 1945 року. Ворота головного табору відкрили солдати 100-ї Львівської дивізії 1-го Українського фронту.
Через 60 років після визволення табору Генасамблея ООН встановила саме цю дату Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту.
У заході взяли участь близько 50 колишніх в’язнів, які попри тортури змогли вижити в одному з найбільших нацистських таборів смерті.
"Їх залишилося зовсім небагато – людей, які вижили в концтаборі Аушвіц. Сьогодні вони говорили до лідерів майже 60 країн і до всього світу. Про те, якими безжальними можуть бути люди, чий розум отруєний ненавистю. Про те, через що довелося пройти в’язням таборів. І про те, як вони були звільнені 27 січня 80 років тому", - написав Зеленський в телеграм-каналі.
Він зазначив, що для тисяч євреїв, що вижили, цей день став другим днем народження. "Але мільйони людей загинули", - наголосив президент.
"Сьогодні разом зі світом Україна вшановує пам’ять жертв Голокосту й засуджує нацизм. Кожен, хто вкладається у ненависть, програє. Кожен, хто рятує життя, отримає вдячність світу", - додав Зеленський.
Церемонія вшанування відбулася на території Державного музею Аушвіц-Біркенау в польському місті Освенцим. На ній були присутні глави та представники майже 60 держав і міжнародних організацій. Зокрема, Король Великої Британії, королівські родини Бельгії, Данії, Іспанії, Люксембургу, Нідерландів, Кронпринц Норвегії, Кронпринцеса Швеції, президенти Польщі, Австрії, Болгарії, Естонії, Італії, Латвії, Мальти, Молдови, Німеччини, Північної Македонії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Франції, Чехії, Чорногорії, Швейцарії, Голова Президії Боснії і Герцеговини, прем’єр-міністри Бельгії, Ірландії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Хорватії, Швеції, а також президенти Європейської ради та Європейського парламенту.