Інтерфакс-Україна
06:45 16.02.2025

16 лютого: Яке сьогодні свято, все про цей день

4 хв читати
16 лютого: Яке сьогодні свято, все про цей день

ДЕНЬ 1089 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1089 RUSSIAN AGRESSION

16 лютого відзначають День військового журналіста України, Всесвітній день турботи, Всесвітній день китів.

20 років тому, у 2005, набув чинності Кіотський протокол.

У Литві – День незалежності.

Православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Памфіла, Порфирія та інших.

День військового журналіста України

Відзначається щорічно відповідно до наказу міністра оборони України від 14.02.2018 р. № 63.

Започаткували його у 2018 році, коли Міністр оборони підписав відповідний наказ. Невипадковою датою є саме 16 число лютого. У 2015 році цього дня під Дебальцевим загинув Дмитро Лабуткін, що виконував свій професійний та військовий обов’язок. Він був капітаном 3-го рангу та редактором телерадіостудії "Бриз" Міністерства оборони України.

Всесвітній день турботи

Всесвітній день турботи відзначається щороку 16 лютого— найбільше у світі свято, присвячене дітям, які перебувають у прийомних сім'ях або мають досвід перебування в системі опіки.

Всесвітній день китів

Всесвітній день китів - важлива подія, яка привертає увагу до величних китів наших океанів і критичних викликів, з якими вони стикаються через людську діяльність.

Міжнародний день захисту морських ссавців  заснований у 1986 році Міжнародною китобійною комісією відзначають 23 липня, оскільки цього дня в 1982 IWC проголосувала за повну заборону китобійного промислу, починаючи з сезону 1985/1986 рр.

Заборона набула чинності 19 лютого 1986 року. На честь цього щороку 19 лютого відзначають ще один день — Всесвітній день китів. Його також вважають днем захисту інших морських ссавців. Іноді екологічні організації різних країн спільно присвячують цей день захисту будь-якого виду ссавців, над яким нависла загроза знищення. За іншими даними, цей день відзначається кожну третю суботу лютого.

У 2005 році набув чинності Кіотський протокол

Кіотський протокол — міжнародна угода про обмеження викидів в атмосферу парникових газів. Головна мета угоди: стабілізувати рівень концентрації парникових газів в атмосфері на рівні, який не допускав би небезпечного антропогенного впливу на кліматичну систему планети.

Протокол зобов'язує розвинуті країни та країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у 2008–2012 роках до рівня 1990 року.

Кіотський протокол  — додатковий документ до Рамкової конвенції ООН зі змін клімату, підписаної 1992 року на міжнародній конференції в Ріо-де-Жанейро. Конвенція набрала силу у 1994 році. Сам протокол прийнято в Кіото 11 грудня 1997 року. Період підписання протоколу відкрився 16 березня 1998 року і завершився 15 березня 1999 року. Кіотський протокол почав діяти з 16 лютого 2005 року.

На сьогодні протокол підписала та ратифікувала 191 країна, зокрема більшість промислово розвинутих країн, крім США, які підписали, але не ратифікували угоду.

Протоколом було узгоджено, що країни-учасниці зобов'язані зменшити середньорічні обсяги викидів парникових газів в період 2008—2012 рр. в середньому на 5,2 % (порівняно з 1990 р.). Окреме зобов'язання щодо їх зниження взяли Японія — на 6 %, США — на 7 % та ЄС — на 8 %. В межах ЄС на окремі країни були накладені різні обмеження. Зокрема, в червні 1998 року Міністри довкілля країн ЄС своєю постановою зобов'язали Австрію зменшити їх викиди на 13 % (для порівняння: північні країни ЄС зобов'язались досягти максимального їх пониження, на 28 %).

Цього дня народилися:

180 років від дня народження Джорджа Фроста Кеннана (1845-1924), американського дипломата, політолога, історика, публіциста;

140 років від дня народження Зінаїди Сергіївни Рибчинської (1885-1964), української драматичної акторки, співачки;

140 років від дня народження Мирослава Сіменовича-Сіменса (1885-1967), українського громадсько-політичного діяча (США);

120 років від дня народження Петра Антиповича Власюка (1905-1980), українського вченого-агрохіміка, ґрунтознавця, фізіолога рослин, громадського діяча;

105 років від дня народження Олега Йосиповича Зуєвського (1920-1996), українського поета, перекладача, літературознавця (США, Канада).

Ще цього дня:

1923 — Археологічна експедиція англійців, очолювана Говардом Картером, розкрила вхід до могильної камери фараона Тутанхамона;

1937 — Воллес Карозерс, хімік-дослідник фірми "Дюпон", запатентував нейлон;

1968 — У місті Гейлівіль (штат Алабама, США) з'явилася перша телефонна служба порятунку — 911;

1985 — Заснована ліванська шиїтська парамілітарна ісламістська організація Хезболла;

1991 — У Львівському театрі опери та балету відбулася I Галицька Асамблея (об'єднана сесія Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад).

Церковне свято:

16 лютого християни вшановують пам’ять святих мучеників Памфіла, Порфирія та інших.

Памфіл жив у III столітті, був пресвітером у Кесарії Палестинській, а також одним із найбільших богословів того часу.

Народився він у Бериті Фінікійській, здобув гарну освіту. Коли став пресвітером, став вивчати християнську літературу, а також збирати християнські письмові пам'ятки та пояснювати Святе Письмо - йому вдалося зібрати бібліотеку з 30 тисяч томів. При церкві Памфіл організував богословську школу і навернув у християнство багатьох язичників.

Святому в його справах допомагали Валент і Павло. Згодом їх усіх за наказом правителя Кесарії Палестинської Урбана ув'язнили, а з приходом наступника - стратили разом із іншими мучениками.

Іменини: Данило, Ілля, Макар, Павло.

ОСТАННЄ

Сили оборони збили вночі 33 ворожі дрони з 87, ще 36 локаційно втрачені - Повітряні сили

В України створено "гарячі лінії" для повідомлення про захворювання тварин на ящур чи блутанг

Керівником напрямку стратегій МХП призначено ексочільника українського представництва Dеlloit Булаха

Внаслідок російського авіаудару 17 квітня по Херсону загинула дитина

Трамп оголосив більше національних надзвичайних ситуацій, ніж будь-який інший президент за перші 100 днів

Сирський привітав військовослужбовців Військової служби правопорядку з професійним святом

Атака на Одещину: російські обстріли пошкодили фермерські господарства

Окупанти за добу втратили 1180 осіб та 208 од. автотехніки

Атака росіян "шахедами" по Запоріжжю призвела до пожежі та пошкодження будинків

Росіяни атакували Запорізьку область "шахедами" та авіацією – ОВА

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА